Koordinatörlük artık maaş karşılığına sayılıyor

Kodla Büyü
İyimi oldu kötü mü oldu anlayamadım. Maaş karşılığını 15 Saate çeksinler bir adaletsizligi ortadan kaldırsınlar

xmaniax' Alıntı:
yaz stajı için koordinatörlük görevi olan öğretmenlere ücret oluru almak için ilçe MEM'e gönderdiğimiz yazıyı onaylamadılar. Şuan açık değil belirsizlik var, giderilsin ona göre onaylayalım diye.

Hocam merhabalar,
yaz stajı için yapılan görevlendirmeler ile kışın yapılan görevlendirmler farklıdır. Zira yazın öğrenciler STAJ yaparken kışın öğrenciler İŞLETMELERDE BECERİ EĞİTİMİ ne giderler. yönetmelikte yapılan değişiklik sadece İşletmetlede Beceri Eğitimini kapsamaktadır. Dolayısı ile Yaz dönemi Staj görevleri için ücret ödenmelidir.

Bu işin çözüm yeri mahkemelerdir.
Mahkemeye taşımakta Sendikaların görevidir. Sendikalara bu yüzden her ay para veriyoruz. Konuyla ilgili okulda ve ilçedeki sendika yetkililerini sıkıştırmalıyız. Gerekirse onların anlayacağı dilden konuşup, istifa etmeliyiz.

Zira sadece 3 sendika bu konuyu mahkemeye taşıdı.

Türk Eğitim Sen (ilgili haber)
Eğitim İş (ilgili haber)
Anadolu Eğitim Sen(ilgili haber)

MaviAteş' Alıntı:
Bu işin çözüm yeri mahkemelerdir.
Mahkemeye taşımakta Sendikaların görevidir. Sendikalara bu yüzden her ay para veriyoruz. Konuyla ilgili okulda ve ilçedeki sendika yetkililerini sıkıştırmalıyız. Gerekirse onların anlayacağı dilden konuşup, istifa etmeliyiz.

Zira sadece 3 sendika bu konuyu mahkemeye taşıdı.

Türk Eğitim Sen (ilgili haber)
Eğitim İş (ilgili haber)
Anadolu Eğitim Sen(ilgili haber)

Yukarıdaki üç sendikayı tebrik etmek lazım. malum genel yetkili sendika bu durum karşısında sessiz kalıyor ise ona da yazık olsun, meslek dersi öğretmeni üyelerine de ne denir bilemiyorum...
İstifa edilebilmek bir erdem olur herhalde

Yine bir girişim olarak genel yetkili sendikanın mail adresine düzgün bir anlatımla posta gönderilebir. Belki rahatsızlığı görürler de sesleri çıkar

Arkadaşlar bu değişiklik maaş karşılığını dolduran öğretmenleri etkilemez. Bir ihtimal yılda bir belki denk gelirse dersinin olduğu gün sevk alırsan o zaman etkiler bunun dışında maaş karşılığını doldurmadığı halde ek ders ücreti alan öğretmenleri engeller. Bence endişe edilecek bir durum yok.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mevzuat' Alıntı:
Arkadaşlar bu değişiklik maaş karşılığını dolduran öğretmenleri etkilemez. Bir ihtimal yılda bir belki denk gelirse dersinin olduğu gün sevk alırsan o zaman etkiler bunun dışında maaş karşılığını doldurmadığı halde ek ders ücreti alan öğretmenleri engeller. Bence endişe edilecek bir durum yok.

Sayın hocam sadece kendini düşünme. birçok küçük ilçede öğrenci azlığından dolayı bir yıl sube açılıp sonraki yıl şube açılmayan okul var. senin yerin rahat diye seni etkilemez doğru ve sen o rahat yerden tayin istemediğin için o ilçede ki öğretmenin tayini da çıkmaz. sen aynı işi ek ders karşılığı yaparken o öğretmen maaş karşılığı yapacak ve o öğretmen hiç bir zaman zorunlu 20 saat ekdersini de alamayacak dolayısı ile geliri düşecek . ha diyeceksin ki o da maaş karşılığı 20 saat derse girmiyor. doğru ama bu o öğretmenin elinde olan bir şey değil norm açılmış atanmış oraya. ben her yıl tayin istiyorum çıkmıyor mesela. bu endişelenmeyecek durum değilse yazık sana. hem yıllardır var olan bir uygulama değiştiriliyor ve seni olmasa da başka bir meslektaşını etkiliyorsa bu endişelenmemiz gereken bir durum. yarın rotasyon gelir inşaallah senin de öyle bir yere tayinin çıkar anlarsın
Ayrıca koordinatörlük görevinin yüz yüze ders olması hiç saçma gelmiyor mu

mkrkls' Alıntı:
mevzuat' Alıntı:

Sayın hocam sadece kendini düşünme. birçok küçük ilçede öğrenci azlığından dolayı bir yıl sube açılıp sonraki yıl şube açılmayan okul var. senin yerin rahat diye seni etkilemez doğru ve sen o rahat yerden tayin istemediğin için o ilçede ki öğretmenin tayini da çıkmaz. sen aynı işi ek ders karşılığı yaparken o öğretmen maaş karşılığı yapacak ve o öğretmen hiç bir zaman zorunlu 20 saat ekdersini de alamayacak dolayısı ile geliri düşecek . ha diyeceksin ki o da maaş karşılığı 20 saat derse girmiyor. doğru ama bu o öğretmenin elinde olan bir şey değil norm açılmış atanmış oraya. ben her yıl tayin istiyorum çıkmıyor mesela. bu endişelenmeyecek durum değilse yazık sana. hem yıllardır var olan bir uygulama değiştiriliyor ve seni olmasa da başka bir meslektaşını etkiliyorsa bu endişelenmemiz gereken bir durum. yarın rotasyon gelir inşaallah senin de öyle bir yere tayinin çıkar anlarsın
Konuya her zaman kendi açımızdan bakmayalım.Bende meslek lisesinde çalıştım 6 yıl.Biz derslerimizi dolduruyorduk üstüne 10 saat koordinatörlüğümüz vardı.
Ancak öyle bölümlerde vardı ki adam 8 saat derse giriyor 10 saat koordinatörlük, 10 saat alan şefliği, kulüp, 10 saate 1 saat derken 8 saatle ek dersini fulluyordu.
Kimsenin aldığı parada gözüm yok Allah daha fazlasını versin.Ancak 8 saat derse giripte full ek ders almak hak mıdır hukuk mudur?
Zaten bu, bu durumda olan kişiler için getirlmiş bir durum sen 20 saat dersine giriyorsan üstü zaten ek ders.Devlet sonuna kadar haklı bu işte.Ancak maaş karşılığı 20 saat olması da bize haksızlık ve 15 saat yapılması gerekir.

Gozun varmiski adamin ekdersini tek tek hesaplamisin.Herkes devletten cok devletci olmaya calisiyor. Biz ogretmenlere hersey mustehak. Düşmana ihtiyacimiz yok biz bize yetiyoruz.

Aynı durumda sende olsan dikkatini çekerdi eminim ve ben 20 saat derse giriyorum 10 saat koordinatörlük alıyorum. adam 8 saatle full alıyor derdin.demezsen o zaman bir gariplik var zaten bu işte.
Elbetteki devletin hak hukuğunu gözeteceğiz.Yoksa şu anda bi işin ve aldığın bi maaşında olmayabilirdi.Biz öğretmenlere her şey müstehak değil itiraz edilecek ve desteklenecek şeylere her zaman yapıyoruz zaten elimizden geldiğince.

sokakta yapılan iş maaş karşılığına sayılamaz yargıdan döner muhtemelen...

ersan3333' Alıntı:
mkrkls' Alıntı:
mevzuat' Alıntı:

Konuya her zaman kendi açımızdan bakmayalım.Bende meslek lisesinde çalıştım 6 yıl.Biz derslerimizi dolduruyorduk üstüne 10 saat koordinatörlüğümüz vardı.
Ancak öyle bölümlerde vardı ki adam 8 saat derse giriyor 10 saat koordinatörlük, 10 saat alan şefliği, kulüp, 10 saate 1 saat derken 8 saatle ek dersini fulluyordu.
Kimsenin aldığı parada gözüm yok Allah daha fazlasını versin.Ancak 8 saat derse giripte full ek ders almak hak mıdır hukuk mudur?
Zaten bu, bu durumda olan kişiler için getirlmiş bir durum sen 20 saat dersine giriyorsan üstü zaten ek ders.Devlet sonuna kadar haklı bu işte.Ancak maaş karşılığı 20 saat olması da bize haksızlık ve 15 saat yapılması gerekir.

Sizin hesapla sen 10 saat koordinatörlük alıyorsan sende alan şefiydin veya 20 saat koordinatörlük alıyordun.
O alan şefiymiş, birde olsa olsa 1 sene böyle olur, her sene olmaz. Okulun idaresinin de kabahati var o işte.
O bölüm ya kapatılır, ya da kontenjanı arttırılıp, dersi arttırılır vatandaşın.

Bazen MEB'in de kabahati oluyor. Norm'u biz düşük hesaplıyoruz, +1 norm veriyor ama bir şekilde herkes maaş karşılığını dolduruyor.
Kısaca çok istisnai bir durum.

Bakanlık çok istiyorsa önce maaş karşılığını 15 yapsın, sonra bunu düzeltsin o zaman.

İşletmelerde beceri eğitimi dersi 24 saat ve 24 saat okulun norm sayısı hesaplanırken hesap dahilindeydi. Ancak maaş karşılığına sayılmıyordu. Yani atiyorum okulda ki norm hesaplanırken 2 öğretmen ihtiyacı oluyor. (yukarıdaki 24 saatten dolayı). Ama öğretmenlerden biri maaş karşılığını dolduramadığı için norm fazlası oluyordu. Bu değişikliğin amacı bu sıkıntıyı çözmek diye düşünüyorum. Belki de yanlış düşünüyorum . [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zerziv' Alıntı:
İşletmelerde beceri eğitimi dersi 24 saat ve 24 saat okulun norm sayısı hesaplanırken hesap dahilindeydi. Ancak maaş karşılığına sayılmıyordu. Yani atiyorum okulda ki norm hesaplanırken 2 öğretmen ihtiyacı oluyor. (yukarıdaki 24 saatten dolayı). Ama öğretmenlerden biri maaş karşılığını dolduramadığı için norm fazlası oluyordu. Bu değişikliğin amacı bu sıkıntıyı çözmek diye düşünüyorum. Belki de yanlış düşünüyorum . [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]

Hocam tam olarak anlamadim demek istediğinizi, biraz daha açar mısınız?

zerziv' Alıntı:

Öğretmenin norm fazlası olup, olmaması ile maaş karşılığını doldurup, doldurmadığı arasında ilişki bulunmamaktadır. Norm varsa öğretmen norm içindedir, yoksa norm fazlasıdır. Dolayısıyla mevcut düzenlemenin normlara, norm fazlası olmaya vb. şeylere etkisi bulunmamaktadır. Belki öğretmenin maaş karşılığını doldurması için başka bir okula görevlendirmesinin istenmesini gerektirebilir ama bu durum önemsenmeyecek kadar az ortaya çıkmaktadır. Yapılan düzenleme sadece hükümetin öğretmenden nasıl biraz daha kesinti yapabilirizin, özlük haklarını nasıl gasbedebilirizin sonucudur.
Okul dışında yapılan, öğretmenin cebinden para harcayarak yaptığı, belki güvenliğinin bile riske girdiği bir işi yüzyüze eğitim kapsamına alıp, utanmadan bir de maaş karşılığı bu işi yaptırmaya çalışmak aymazlıktır.
Bu düzenlemeyi savunan arkadaşlara da sadece üzülüyorum, Öğretmenin öğretmenden başka düşmana ihtiyacı olmadığını kanıtladıkları için.

yakuphan' Alıntı:
zerziv' Alıntı:

Öğretmenin norm fazlası olup, olmaması ile maaş karşılığını doldurup, doldurmadığı arasında ilişki bulunmamaktadır. Norm varsa öğretmen norm içindedir, yoksa norm fazlasıdır. Dolayısıyla mevcut düzenlemenin normlara, norm fazlası olmaya vb. şeylere etkisi bulunmamaktadır. Belki öğretmenin maaş karşılığını doldurması için başka bir okula görevlendirmesinin istenmesini gerektirebilir ama bu durum önemsenmeyecek kadar az ortaya çıkmaktadır. Yapılan düzenleme sadece hükümetin öğretmenden nasıl biraz daha kesinti yapabilirizin, özlük haklarını nasıl gasbedebilirizin sonucudur.
Okul dışında yapılan, öğretmenin cebinden para harcayarak yaptığı, belki güvenliğinin bile riske girdiği bir işi yüzyüze eğitim kapsamına alıp, utanmadan bir de maaş karşılığı bu işi yaptırmaya çalışmak aymazlıktır.
Bu düzenlemeyi savunan arkadaşlara da sadece üzülüyorum, Öğretmenin öğretmenden başka düşmana ihtiyacı olmadığını kanıtladıkları için.
İmzamı atıyorum :+1:

Bugün Maaş karşılığı sayarlar alkış tutarsanız, yarin koordinatörlük tamamen kaldırılır. Her işimiz böyle.

Ortada savunulacak bir şey yok ve ben savunmadım, kendinize göre yorumlar getirip öğretmen düşmanlığına getirmeyin durumu.

Benim bahsettiğim durum bir ilde belki 1-2 okulu etkiler gerisi için savunulacak bir durum yok.

Benim en çok merak ettiğim konu turizm otelcilik gibi nisan dan Ekim ayına kadar İBE yaptıran okullar. Ders yok sadece koordinatörlük var. Bu öğretmen ler çok mağdur olacaktır.

zerziv' Alıntı:
Ortada savunulacak bir şey yok ve ben savunmadım, kendinize göre yorumlar getirip öğretmen düşmanlığına getirmeyin durumu.

Benim bahsettiğim durum bir ilde belki 1-2 okulu etkiler gerisi için savunulacak bir durum yok.

Sayın hocam,
Kusura bakmayın, mesajımın son kısmı sizin mesajınız için değildi. Yanlış anlaşılma için özür dilerim.

slm,
öğretmeni en iyi anlayacak olan yine öğretmendir, birbirimize sahip çıkmamız gerekir her ne durumda olursa olsun.
Hatalar, yanlışlar, tartışmalar olabilir, olacaktırda, çözüm bulunmak istendi mi, bulunurda.

Meslek liseleri kapanmakta, bölümler kapanmakta arkadaşlar maalesef. Etrafınıza bir bakın, yeni açılan kaç tane meslek lisesi görüyorsunuz ?

Burda tartışılan sorun, bana göre uç bir sorun.Kendi okulumdan örnek vereyim, x bölüm bu sene başı 12. sınıfta öğrencisi vardı, genel ağırlıkta işletme dersi var öğrencilerin birkaç derside olabilir.Öğretmen maaş karşılığı dolduracak dersleri yok-işletme dersinden aldıkları ders ek ders olarak alınıyordu.Okul idaresi maaş karşılığını doldurmak için haftada belirli gün okulda bu tür öğretmeleri görevlendirdi.

Bu bölümün bu sene 10.sınıfta öğrencisi yoktu, geçen yılda öğrencisi olmadığından 11.sınıftada öğrencisi yoktu.Bu sene böyle bir durum oldu tabiki, ne oldu norm fazlasına çıkanlar oldu doğal olarak, tayin isteyip giden oldu bu bölümden.
Seneye yani hiç öğrencisi kalmayınca - okul idaresince bölüm kapatıldı.

-Dikkat ederseniz bu durum bir kereye mahsus bölüm kapanmadan önceki yıl olabiliyor sadece -normal şartlarda.

Bu şekilde olan başka bölümden öğretmenlerden de var okulda, ilçede-ilde açık gidilebilecek okul olmayanda var maalesef.Seneye bu öğretmenler okulda maaş karşılığını dolduracak dersleri de yok.Kimi zaman ilçede komisyonlarda görevlendirme yapılıyor, bu öğretmenlere.
durum böyle.
-Şimdi kıyasladığınız zaman 30 saat giren öğretmen, buna adil gözle bakabilir mi ? Yoruluyor-canı çıkıyor- o kadar derse giriyor, maaş karşılığını dolduruyor, sonra şu kadar ek ders alabiliyor.
-İdarecileri kıyaslarsak tam ek ders alırlar.30 saat derse giren kadar yorulurlar mı ? Derse girmekle, idari mesai saatini bir tutulabilir mi ? bunu sizlerde çok iyi kıyaslayabilirsiniz. Yani 1 ders saati ile idari mesai saatini bir tutulur mu ? sizce

aslında bu bir sonuç;neyin sonucu meslek liselerine yapılan üvey evlat muamelelerinin ve öğrencisiz kalmanın bir sonucu...sürekli ellerinde ki avantajlar-haklar alınıyor; zaten anadolu liseleri ve imam hatiplerin kontenjanları sürekli arttırılıyor;düz lise bırakılmayıp tüm liseler anadolu lisesi yapılıyorve velilerin gözünde meslek liseleri sıfırlanıyor..
sonuç öğrencisiz okullar-bölümler ve birbirine girmiş öğretmenler :alkis: yakında bizleri de sözleşmeliye geçirip norm fazlası olanları da 40 yaşından sonra bir yazıyla kapının önüne koyarlarsa şaşırır mıyız?

İşletmelere gidenlere yolluk, dolmuş ücreti ödenecek mi? Sonuçta işletmelere gitmek ulaşım maliyeti olan bir iş. Kişi görevinden dolayı ulaşım ücretlerini cebinden mi ödeyecek?

xmaniax' Alıntı:
yaz stajı için koordinatörlük görevi olan öğretmenlere ücret oluru almak için ilçe MEM'e gönderdiğimiz yazıyı onaylamadılar. Şuan açık değil belirsizlik var, giderilsin ona göre onaylayalım diye.
Hocam, bu yaz stajında ücret verilmesi ile ilgili bir gelişme var mı sizin çalıştığınız ilde?

Onceden mudur yardimcilari 12 saatin 6 saat derse gitip 6 saatte koordinatorluk ek dersi aliyordu. Bizim bolumden mudur yardimcisi olan arkadas artik koordinatotluk maas karsiligiysa hic derse girmeden 12 saat koordinatorluk alsam olurmu diyor. Bu konuda bilgisi olan varmi?

Geri