Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.

Kodla Büyü
jamaiswu' Alıntı:
Verdiğiniz cevaplar için Teşekkür ederim. koordinatör müdür yardımcısı da işletmeye gidiyor.Labaratuarlarımız ortak kullanılıyor. Ama 4 tane Lab için sadece bir lab şefi görevlendirdi. 2 yada 3 lab şefi olamaz mı bu durumda ? Bir de 14 öğrenci ve 5 farklı işletme olması doğru bir durum mu . Yalnızca aynı işletmde 15 öğrenci ye kadar görevlendirilmezmi. % farklı işletme 14 öğrenci işletmelerin birbirlerine mesafeleri de her biri için en az yarım saat
.
Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği Madde-84-2 derki
Öğretime açılan her alan/bölüm için bir alan/bölüm şefliği, standart atölye ve laboratuvar donanımı sağlanmış her atölye ve laboratuvar için bir atölye ve laboratuvar şefliği oluşturulur. Ancak, aynı atölye ve laboratuvar ortamının aynı yönetim altındaki farklı okul türleri veya alanların eğitiminde kullanılması durumunda, bu atölye veya laboratuvar için ikinci bir şeflik oluşturulmaz.
Demek istediği ortak olarak kullanılan lab varsa bu lafın sadece 1 şefi olur. Sizin alanda 1 atölye / lab. şefi var. Bu bilgisayar lab. larını kullanan diğer alanlarda bu atölyeler için şeflik görevlendirmesi yapılmış olabilir.

Anlamanın en kolay yolu okul idarenize dilekçe vererek Atölye şeflikleri ile ilgili bilgi almak istediğinizi belirtin
....
İŞLETME olayına dönersek; daha önceki mesajlarda benzer durumlar bolca açıklanmış. Ama eklemek gerekirse KOORDİNATÖRLÜK SAATİNİN BELİRLENMESİNDE TEK DAYANAK ÖĞRENCİ SAYISI / İŞLETME SAYISI değildir.
Sizin söylediğiniz yönetmelik maddesi; bir işletmede 16 dan az öğrenci varsa bu işletme için sadece 1 öğretmen görevlendirmesi yapılır diyor. Hocam öğretmen sayısı yetersiz ise (ki sizde yetersiz. ücretli öğretmenlere bu görev verilemez çünkü) bir öğretmene 30 öğrenci 30 işletme de (sayılar farazi olarak veirlmiştir) düşebilir.

Merhaba, öğrenci raporlu olduğu günlerde koordinatör öğretmene ek ders yazılır mı?

Merhaba hocalarım, konuyu hortlatmak gibi olacak ama hesaplamadan emin olamadığım için sormak durumunda kaldım.
Okulum ÇPL ve bu sene tayin oldum. Okulda Tek öğretmenim. İdaremiz de kültür öğretmenlerinden oluştuğundan konuyu tam anlatabilmek adına soruyorum.

BT bölümünde 9-10-11-12 olmak üzere 1'er sınıf bulunmakta. Alan şefliği için de dilekçemi vermiş bulunmaktayım.

9. sınıfta Mesleki Gelişim ile beraber 11 saat
10. sınıf 14 saat
11. sınıf 22 saat
12. sınıf 4 saat

olmak üzere 51 saat ders yükü bulunmakta. Ben gelmeden önceki sene koordinatörlük için tek bir kamu kurumuna 1 grupluk öğrenci gönderilmesi kararlaştırılmış.

Sormak istediğim 1. soru şu an için 1 ücretli öğretmen görevlendirmesi istenmiş ve ders yükü ona göre hesaplanacak. Fakat normalde tek kişi olsam maksimum 44 saat - 10 saat şeflik =34 saat işletmede öncelik ders yükü olduğundan hesaba katılmadan fiilen derse girmem mi gerekiyor?

2. soru ücretli öğretmen geldiğinde okulumuz uzak olduğundan maksimum saat ders verilmemesi durumunda pek tercih edilmiyor. Ücretli geldiğinde ders yükü ve işletme konusunda nasıl bir yol izlenebilir?

3. soru koordinatörlük görevinde öncelik ders saati olduğundan ders saati açıkta kalmadan ücretli geldiği takdirde nasıl bir dağılım yapılabilir? Ücretli maksimum kaç saat alabilir? Koordinatörlüğü hiç hesaba katmadan 44 saat- 10 saat şeflik= 34 saat ben aldıktan sonra kalan ders saati mi ayrılmalıdır ücretliye?

4- Bu durumda koordinatörlük görevi alabilir miyim? Alabilirsem tek kamu kurumu olduğundan maksimum 8 saat mi olur?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhaba hocalarım, konuyu hortlatmak gibi olacak ama hesapladan emin olamadığım için sormak durumunda kaldım.
Okulum ÇPL ve bu sene tayin oldum. Okulda Tek öğretmenim. İdaremiz de kültür öğretmenlerinden oluştuğundan konuyu tam anlatabilmek adına soruyorum.

BT bölümünde 9-10-11-12 olmak üzere 1'er sınıf bulunmakta. Alan şefliği için de dilekçemi vermiş bulunmaktayım.

9. sınıfta Mesleki Gelişim ile beraber 11 saat
10. sınıf 14 saat
11. sınıf 22 saat
12. sınıf 4 saat

olmak üzere 51 saat ders yükü bulunmakta. Ben gelmeden önceki sene koordinatörlük için tek bir kamu kurumuna 1 grupluk öğrenci gönderilmesi kararlaştırılmış.

Sormak istediğim 1. soru şu an için 1 ücretli öğretmen görevlendirmesi istenmiş ve ders yükü ona göre hesaplanacak. Fakat normalde tek kişi olsam maksimum 44 saat - 10 saat şeflik =34 saat işletmede öncelik ders yükü olduğundan hesaba katılmadan fiilen derse girmem mi gerekiyor?

2. soru ücretli öğretmen geldiğinde okulumuz uzak olduğundan maksimum saat ders verilmemesi durumunda pek tercih edilmiyor. Ücretli geldiğinde ders yükü ve işletme konusunda nasıl bir yol izlenebilir?

3. soru koordinatörlük görevinde öncelik ders saati olduğundan ders saati açıkta kalmadan ücretli geldiği takdirde nasıl bir dağılım yapılabilir? Ücretli maksimum kaç saat alabilir? Koordinatörlüğü hiç hesaba katmadan 44 saat- 10 saat şeflik= 34 saat ben aldıktan sonra kalan ders saati mi ayrılmalıdır ücretliye?

4- Bu durumda koordinatörlük görevi alabilir miyim? Alabilirsem tek kamu kurumu olduğundan maksimum 8 saat mi olur?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

hocam ilgili sınıflardaki öğrenci sayılarını da yazarsanız hesaplama daha doğru yapılacaktır. Kaç grup olduğu bilinmeli, ona göre hesap yapılmaldır.

eğer bütün sınıf seviyelerinden 1 grup olduğunu varsayarsak toplam ders saati;

51+24(koord.)+10(şeflik)=85 saat olur.

Bu durumda 1 ücretli yeterli olur.

sizde 24 fiili+10 şef+10koord.+2ddh==46 alabilirsiniz.
ücretli 27 saat fiili ders alır
veya

siz=30 fiili+10 şef+4 koor+3ddh=47 alabilirsiniz
ücretli 21 saat fiili ders alır

burda baştaki 24 koord. aslında 24'e kadardır. eğer başka biri olsa ona da paylaştırılabilirdi.
bu durumda bütün işletmelere siz gidip, programınıza göre alabileceğiniz max. koord. olan 10 veya 4 saat alacaksınız.

Son düzenleme:
hocam ilgili sınıflardaki öğrenci sayılarını da yazarsanız hesaplama daha doğru yapılacaktır. Kaç grup olduğu bilinmeli, ona göre hesap yapılmaldır.

Öğrenci sayılarımız

10. sınıf - 16 kişi
11. sınıf - 10 kişi
12. sınıf -10 kişi

9. sınıflar da muhtemelen en az 10 kişi olur 15 i geçmez diye tahmin ediyorum sayın hocam

eğer bütün sınıf seviyelerinden 1 grup olduğunu varsayarsak toplam ders saati;

51+24(koord.)+10(şeflik)=85 saat olur.

Bu durumda 1 ücretli yeterli olur.

sizde 24 fiili+10 şef+10koord.+2ddh==46 alabilirsiniz.
ücretli 27 saat fiili ders alır
veya

siz=30 fiili+10 şef+4 koor+3ddh=47 alabilirsiniz
ücretli 21 saat fiili ders alır

burda baştaki 24 koord. aslında 24'e kadardır. eğer başka biri olsa ona da paylaştırılabilirdi.
bu durumda bütün işletmelere siz gidip, programınıza göre alabileceğiniz max. koord. olan 10 veya 4 saat alacaksınız.

Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam, sağolun.

2022 ocak ayından itibaren bu ek derslere ilave 2 saat de sınıf rehberliği veya kulüp alabilirsiniz.(Yeni yapılan toplu sözleşmede eklendi)
açık liseniz var ise ve aldığınız ders saati örgünde aldığınızla birlikte 30 saati geçerse ( 20 saat örgün + 10 saat açık lise) DDH 3 saat alırsınız.

öğrenciler tek kurumda olduğu için tek gün gidip en fazla 8 saat alabilirsiniz. 10 saat de şeflik var. 26 saat derse girersiniz kalan 25 saate de ücretli öğretmen gelir.

ücretli öğretmen koordinatörlük alamaz.

Son olarak ücretli öğretmen gelmezse koordinatörlük, ders önceliği olduğundan verilmeden iptal edililip bu durumda 44 saat-10 saat şeflik = 34 saat fiilen derse girmem mi gerekir?

Öğrenci sayılarımız

10. sınıf - 16 kişi
11. sınıf - 10 kişi
12. sınıf -10 kişi

9. sınıflar da muhtemelen en az 10 kişi olur 15 i geçmez diye tahmin ediyorum sayın hocam
...........
NORMA ESAS DERS YÜKÜ
9. sınıf ... 11 saat
10. sınıf ... 14 saat
11. sınıf .... 22 saat
12. sınıf ....28 saat
şeflik ...... 10 saat
Toplam = 85 saat (Şeflik henüz onaylanmadığı için 10 saat PBO yu dikkate almazsanız 75 saat)
.....

ÖĞRETMEN SAYISI
.....
Siz .... Maksimum 44 saat ders alabilirsiniz
Ücretli ... 30 saat (Sadece Usta öğreticilik belgesi var ise 40 saat alabilir)

YÖNETMELİKTEKİ DURUMLAR
Planlama Bakım Onarım : Alan şeflerine 10 SAATE KADAR verilir.
Bu 10 saat verilecek demek değildir. Bir çok alan şefi geçen sene pandemi de şeflik ücreti ödenmiyor diye bunun yerine derse girdi. Ders görevi esas görev olduğu için alan şefliğiniz onaylansa bile planlama bakım onarım vermeden derse girmenizi okul idaresi isteyebilir.

Koordinatörlük görevi : Gidecek öğretmen yok ise yakın branştaki bir öğretmen de gidebilir.

OLASI SENARYOLAR
...
1. Şeflik henüz onaylanmadığı için 75 saat ders yükü varken
.
Ücretli öğretmen .... 30 saat derse girer
Siz .... 43 saat derse girersiniz + 1 saat pbo alırsınız (44 ü tamamlamak için)
2 saatlik mesleki gelişim atölyesi dersine başka bir alandan meslek öğretmeni girer
koordinatörlüğe yakın alandan bir meslek öğretmeni gider

2. Şefliğiniz gelir ise ders yükü 85 saate çıkar ise
Siz .... 8 koordinatörlük + 10 şeflik + 26 saat ders
Ücretli 1 .... 24 saat ders alır
Ücretli 2 ..... 24 saat ders alır

Ücretli öğretmenlerin derslerini okuldaki ders saatlerine göre 8+8+8 yada 10+10+4 şeklinde 2,5 yada 3 güne toplarsanız ücretli öğretmen bulmanız kolaylaşır.
............

...........
r)

YÖNETMELİKTEKİ DURUMLAR
Planlama Bakım Onarım : Alan şeflerine 10 SAATE KADAR verilir.
Bu 10 saat verilecek demek değildir.
............

bu düşünce hatalıdır.

ekder yönetmeliği şu şekildedir;
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
(4) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.

bu cümlede 10 saate kadar veya 6 saate kadar gibi bir cümle yoktur. Kaldı ki şöyle düşünelim.
Şeflikler "görevlendirme" dir. yapılan tüm "görevlendirme" lerde ücretler tam ödenir. aramıza BTR görevi alıp hafta 18 saat dışında (sizin dediğinize göre 18'e kadar) alan kimse varmı? Veya "görevlendirme" müdür yardımcısı veya müdürlerde, görevlendirme ücretlerini haftalık 25 e kadar mı alıyorlar?yoksa tam 25 mi alıyorlar?

Planlama Bakım Onarım Görevi , alan şefleri için 10 SAAT, atölye şefleri için 6 SAAT dir. Yönetmelike de " e kadar" diye bir ibaret YOKTUR!.

Geri