Koordinatörlük

Kodla Büyü

mtumay

Üye
Öğretmenliğimin ilk üç senesinde ortaokulda bilişim öğretmeni olarak görev yaptım.Teknik eğitim fakültesi mezunu bilişim öğretmeniyim. Bu sene liseye il dışı atamayla geçiş yaptım.Koordinatörlükle ilgili araştırmalar yapmama rağmen tam kesin bilgiyi buradaki bilen arkadaşlarımızın yardımıyla öğrenmek istiyorum.Sorum şu : İşletmelerde beceri eğitimi adı altında verilen koordinatörlük görevinde 24 saat öğrenciler dersi farklı okullarda görev yaparak geçirmekte. Okuldaki tek teknik öğretmenim benim koordinatörlükten alabileceğim maksimum ek ders ne kadardır. Çoğu yerde 16 saat denilmekte fakat benim anlamadığım nokta şu öğrenciler 24 saat beceri eğitimi alıyorlar bizimde 24 saat almamız gerekmez mi. Eğer biz 16 saat ek ders alacaksak öğrencilerin 8 saat dersi ne olacak bu konuda bir sıkıntı çıkar mı öğrenmek istiyorum.Teşekkürler

İşletmelerde meslek eğitimi
MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.
(2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada;
a) Meslekî eğitim merkezlerinde;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,
b) Diğer okul ve kurumlarda;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati, geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir.

Burdan anlaşıldığı üzere büyükşehir ise 20 saat, değilse 16 saat.
Buradan "madem öğrenciler 24 saat işletmedeler o zaman bize de 24 saat ücret verilsin" görüşü çıkmaz,en azından bana göre çıkmaz. Öğrencilerin 24 saat(3gün*8saat) işletmede olması onların tamamen eğitimleri ile alakalıdır. Bu arada buradaki sayılar maximum sayılar.Tek öğretmen iseniz muhtemelen şef sinizdir.
Giridiğiniz ders saati+ddh+şeflik+koordinatörlük<=47 olmalı, Bunu aşmamak kaydı ile büyükşehirde iseniz 20 saate kadar, değilseniz 16 saate kadar koordinatörlük den ekders alabiilrisiniz.

Geri