Kredi esnasında kullandırılan sigortaları iptal ettirme ?

Kodla Büyü

engin_era

Üye
Değerli meslektaşlarım,
Geçen yıl Türk Ekonomi Bankası'ndan konut kredisi kullandım. Kredi esnasında kullandırılan Ferdi kaza poliçesi ve Ev poliçelerinin bu yıl yenilenmemesi için banka şubeme dilekçe başvuru yaptım. Ancak başvurum olumsuz karşılandı ve poliçelerin yenileneceğini söylediler. Aynı şekilde Zurich Sigorta şirketine durumu bildirdiğimde; "Poliçe iptal işlemlerinizde yetki banka şubenizdedir." şeklinde cevap aldım. Yani yine olumsuz bir yanıt.

Sigortaların ne gibi faydalar sağladığının da farkındayım ancak zorunlu olmadığını bildiğim ancak bankanın zorunlu tutmak istediği bu poliçelerden faydalanmak istemiyorum. Yenilenen poliçelerle ilgili bir ödeme yapmadım yapmayıda düşünmüyorum. Banka ise sürekli ödeme yapmam gerektiği şeklinde mesaj gönderiyor. 9 yıllık kredi geri ödemem kaldı. Bu durumun üstesinden nasıl gelebilirim.

Yorumlarınız için teşekkürler.

Ev ipotekli herhangi bir olumsuzlukta banka bu evi satacak dolayısıyla eve gelecek herhangi bir zararı göze alamıyordur bu sebeple banka kendince evi sizin paranızla güvene alıyor. Zorunlumu değil mi bilmiyorum ama sözleşmeye bu maddeleri eklemiş olabilirler.

".... Kredili müşteri, bankanın açılacak kredi sebebiyle yaptırılan tüm sigorta poliçelerini vadelerinin hitamında yenilemeyi, her yıl yenilenen sigorta ücretini ödemeyi, konut kredilerinde sigorta işlemlerinin, mecburiyet teşkil etmediğini, beyan, kabul ve taahhüt ederler." gibi bir madde var sözleşmede.
Bakalım süreç nasıl devam edecek. Konu ile ilgili başvurabileceğim üst mercileri araştırıyorum şimdi.

engin_era' Alıntı:
".... Kredili müşteri, bankanın açılacak kredi sebebiyle yaptırılan tüm sigorta poliçelerini vadelerinin hitamında yenilemeyi, her yıl yenilenen sigorta ücretini ödemeyi, konut kredilerinde sigorta işlemlerinin, mecburiyet teşkil etmediğini, beyan, kabul ve taahhüt ederler." gibi bir madde var sözleşmede.
Bakalım süreç nasıl devam edecek. Konu ile ilgili başvurabileceğim üst mercileri araştırıyorum şimdi.
Bu maddeye göre zorun değilsin konu ile ilgili sonuç alırsanız paylaşırsanız sevinirim.

Bu ay kredinin 1. Yılı doldu DASK zorunlu olarak 190 tl ye yapıldı komşum sigortacı konut sigortasını bankanın zorunlu tuttuğunu ama dışarıda yapılabileceğini söyledi. Bankanın 240 tl ye yenileyeceği poliçeyi daha iyi şartlarda üstelik 3 taksitle 140 tl ye yaptı. Daskın bazı durumlarda meblağın tamamını ödemediğini kalanı bu konut sigortasının ödediğini ve evde yangın vb dışında bir tamirat gerektiğinde 1000 tl ye kadar karşıladığını söyledi. Banka Vakıfbank bu arada.... Selamlar.

dask dışındaki sigortalar zorunlu değil, hayat sigortası mantıklı ancak konut sigortası yaptırmak istemiyorum. bende dilekçe yazdım elden verdim ama cevap gelmedi sanırım işleme sokmadılar bu hafta iadeli taahhütlü göndericem, cevap olumsuz olursa mahkemeye başvurucam.

http://www.isad.org.tr/index.php/isadda ... lekce.html
Bunun dışında emsal sayılabilecek mahkeme kararıda mevcut internetten indirmiştim evdeki bilgisayarımda, şimdi bulamadım.

Hocam kredi kullandığın şubeye git krediyi çekerken kiminle muhattap olduysan onunla görüşüp iptal ettirebilirsin.Sadece dask zorunlu diğerlerini istersen yaptırmazsın.Bana dasktan hariç ev sigortası yapılmıştı.Gittim biraz kızdım hesabımdan otomatik kesmişlerdi.Sonrada iptal etti ve kesilen tutarı geri yatırdı hesabıma.Sigortanın otomatik yenilenmesini iptal ettir yoksa her sene otomatik yapılır.

savas3457' Alıntı:
Hocam kredi kullandığın şubeye git krediyi çekerken kiminle muhattap olduysan onunla görüşüp iptal ettirebilirsin.Sadece dask zorunlu diğerlerini istersen yaptırmazsın.Bana dasktan hariç ev sigortası yapılmıştı.Gittim biraz kızdım hesabımdan otomatik kesmişlerdi.Sonrada iptal etti ve kesilen tutarı geri yatırdı hesabıma.Sigortanın otomatik yenilenmesini iptal ettir yoksa her sene otomatik yapılır.

Hocam bireysel musteri temsilcim ile görüştüm ancak kabul etmediler. Hatta istediğin yere başvur gibi bi yanıt verdiler maalesef.

hgx2' Alıntı:
dask dışındaki sigortalar zorunlu değil, hayat sigortası mantıklı ancak konut sigortası yaptırmak istemiyorum. bende dilekçe yazdım elden verdim ama cevap gelmedi sanırım işleme sokmadılar bu hafta iadeli taahhütlü göndericem, cevap olumsuz olursa mahkemeye başvurucam.

http://www.isad.org.tr/index.php/isadda ... lekce.html
Bunun dışında emsal sayılabilecek mahkeme kararıda mevcut internetten indirmiştim evdeki bilgisayarımda, şimdi bulamadım.
Hocam dernek ile ilgili paylasim icin tesekkurler. Sanirim benim de elden verdigim dilekceyi işleme koymadilar. Ben ayni zamanda bankaya online olarakta basvuru yapmistim ama bi yanit gelmedi. Surekli policelerin ucretlerinin ödenmesi ile ilgili mesaj atiyor hatta ariyorlar. Kredi kullaniminda yeteri kadar bilgi vermedikleri gibi "eninde sonunda bu parayi ödeyeceksiniz" diyorlar. Simdi dernek kanali ile mi ihtarname çektirsem yoksa kendimmi çeksem?
Örnek mahkeme kararini da gönderirseniz sevinirim hocam,tesekkurler

istediğiniz gibi gönderebilirsiniz, istanbul dışında olduğum için ben kendim gönderdim.

Tüketicinin imzası olmasına rağmen konut ve hayat sigortalarını geri ödetiyor.

Ekli dosyalar

• Konut_Kredisinde_zorunlu_sigorta_iptali.rar
    8.8 KB · Görüntüleme: 1,129
konu eskimiş fakat benimde başıma geldiği için yazayım.

Hayırlısıyla Ev kredimin bitimine 1 taksit kaldı ve son ödemem den önce sigortayı yenilemişler hemde bana sormadan (daha doğrusu gönderdikleri mesajda ayın 27 sinde hesabınızda yeterli bakiye olması durumunda yenilenecektir demesine rağmen 24 ünde ek hesaptan kesmişler.) ve banka hesabında para olmamasına rağmen ek hesaptan çekmişler.
Bankaya soruyoruz bizime alakası yok diyor sigorta şirketine soruyoruz bankaya bağlı diyorlar. Kısacası zaten bu şirketler ortak yada banka ve sigorta aynı şirketin. baştan savma cevaplar veriyorlar.

Bende dilekçe falan uğraşmak istemiyiyorum. Ayın 15 inde kredimi kapatacağım yani 18 gün evim sigortalı olmuş olacak. Sigortayı iptal ettirebilir miyim.

Ben ettirebileceğimi sanıyorum ama sizlerin görüşü nedir.

Sayın hocam benim kredi de inşallah 5 ay sonra bitecek. TEB den kullanmıştım krediyi. İnşallah bir daha önünden dahi geçmem. :verymad: :verymad: :verymad:

Arkadaşlar sakın ola TEB den kredi kullanmayın. 5 yıl önce bana zorunlu ferdi kaza sigortası , konut sigortası ve DASK yaptırdılar. 1 yıl sonra bir kısmını hakem heyetinden matbu bir form doldurarak(başvurudan yaklaşık 6 ay geçtikten sonra) , bir kısmını da dava açarak aldım.(toplam 3500 TL)

Zurich sigorta ile çalışıyorlar ve 5 ay sonra sağlam bir kavga edicem sanırım. Hakem heyetine gitmeye alıştım. Daha önce gitmediyseniz gidin ve bu işleri öğrenin arkadaşlar.

bir daha yazıyorum TEB gibi ............................... bankanın..............................(önünden geçmeyin)

Başka da bir şey demiyorum.

Bende aynısını ing için söyleyebilirim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri