Kredi Kartı Borcum Neden Bu Kadar Yüksek Çıkıyor? Sorun Çözüldü

Kodla Büyü

patlıcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar cuma günü son ödemesi olan kredi kartım için 5295,45 TL borç görünüyor. Benim harcamam bu kadar değil. Aslında harcamam tam olarak bu kadar ama dönem içinde bu harcamalardan bir tanesi iptal edildi ve tutar iade edildi, bir de ara ödeme yaptım. Ancak sanki ekstrede bu iade ve ödeme işlemi yokmuş gibi borç çıkıyor. Bankadaki görevlilere durumu anlatamıyorum, izah ediyorum ama kafalarına girmiyor galiba. Borcu ödeyip itiraz dilekçesi yazmam gerektiğini söylüyorlar. Ne yapmam gerekir.

Son düzenleme:
önceki dönem borcu 2379+ 1922 (n11 08/01/2019 tek çekim ) =4301 +ıvır zıvır sanki yapar gibi :)

hocam ödeme menüsüne geçince son ekstreden kalan borcu seçseniz o iade edilen miktarların 5295 ten düşmesi lazım. Ziraat bankası da bu şekilde gösteriyor. Bende de taksitli alışverişin iadesi var dönem içi hareketlerde borç gibi görünüyor ama ödeme sayfasında düşüyor o miktar.

hocam ödeme menüsüne geçince son ekstreden kalan borcu seçseniz o iade edilen miktarların 5295 ten düşmesi lazım. Ziraat bankası da bu şekilde gösteriyor. Bende de taksitli alışverişin iadesi var dönem içi hareketlerde borç gibi görünüyor ama ödeme sayfasında düşüyor o miktar.
Son ekstreden kalan borcu seçince de 5295 lira borç gösteriyor hocam. Hayırlısı, ödeyelim bakalım, umarım geri alırız.

hocam bende sistem anlattığım gibi. Belki iadeler yansıtılmamıştır henüz. Provizyonda bekliyor olabilir. Ziraat bankasında bir defa benzer bir problem yaşadım. O iade tutarlarını düşüp ödeme yapmamı söylemişlerdi.

Önceki ay dan 2379 lira borcunuz görünüyor Hocam.bu ay ki harcamanız 3308 lira zaten 392 lira ara ödeme yapmışsınız 2916 lira kalmış. Yani Geçen aydan borcunuz 2379+bu ay harcadığınız 2916=5295 eder zaten.İadenizde yada ara ödemenizde sıkıntı görünmüyor.bir hata varsa o da geçen ayki borçtan kaynaklanıyor ödenmemiş görünüyor çünkü 2379 lira.

Son düzenleme:
Hocam ekstrenizden anladığım kadarıyla geri iade ettiğiniz alışverişinizi peşin yapıp aynı alışverişi sonradan taksit yaptırmışsınız. Siz peşin aldığınız için o ücret kartınıza peşin işlenmiş haliyle ve iptal ettiğinizde alışverişin iptali eksi bakiye olarak gösterilse de o alışveriş artık taksitli bir işlem olduğundan 1800 küsürlük ödemeniz böldürdüğunüz taksit sayısına bölünecek ve bir sonraki ekstrenizden itibaren ekstrenize eksi bakiye ödeme olarak iade edilecektir. Bir sonraki ayki ekstrenizde bu ay yaptığınız işleme ait iade görmüyorsanız lütfen vakit geçirmeden bankanızla iletişime geçin. 300 küsürlük ödemeyi de bankanız ortada önceki ekstrelerden borcunuz olmadığı için kredi kartınızın kullanılabilir limitini artırmak için kullanmış yanı bu tutar dönem sonu ödeyeceğiniz aylık ekstreden düşulmemiş. Olayın özeti anlayabildiğim kadarıyla bu. Bu arada ben 1800 küsürlük peşin alışverişinizi taksitlendirmişsiniz diye algıladım ekstrenizdenden ama eğer böyle bir durum sözkonusu değil ve ben yanılıyorsam kusuruma bakmayın ve hemen bankanızla iletişime geçin.Hayırlı akşamlar.

Hocam ekstrenizden anladığım kadarıyla geri iade ettiğiniz alışverişinizi peşin yapıp aynı alışverişi sonradan taksit yaptırmışsınız. Siz peşin aldığınız için o ücret kartınıza peşin işlenmiş haliyle ve iptal ettiğinizde alışverişin iptali eksi bakiye olarak gösterilse de o alışveriş artık taksitli bir işlem olduğundan 1800 küsürlük ödemeniz böldürdüğunüz taksit sayısına bölünecek ve bir sonraki ekstrenizden itibaren ekstrenize eksi bakiye ödeme olarak iade edilecektir. Bir sonraki ayki ekstrenizde bu ay yaptığınız işleme ait iade görmüyorsanız lütfen vakit geçirmeden bankanızla iletişime geçin. 300 küsürlük ödemeyi de bankanız ortada önceki ekstrelerden borcunuz olmadığı için kredi kartınızın kullanılabilir limitini artırmak için kullanmış yanı bu tutar dönem sonu ödeyeceğiniz aylık ekstreden düşulmemiş. Olayın özeti anlayabildiğim kadarıyla bu. Bu arada ben 1800 küsürlük peşin alışverişinizi taksitlendirmişsiniz diye algıladım ekstrenizdenden ama eğer böyle bir durum sözkonusu değil ve ben yanılıyorsam kusuruma bakmayın ve hemen bankanızla iletişime geçin.Hayırlı akşamlar.
İade olan tutar tek çekim işlemdi. Taksit değil. Hayırlı aksamlar

Tekrar bakınca olay anladım sizin iptal ve iade olan alışveriş ve ödemeniz geçen ayki borcunuzu kapatıyor. Yani bu yüzden faiz yok
Yani geri kalan herşey şu ayki borcunuzu gösteriyor o da herhalde ekstre doğru.

Son düzenleme:
Tekrar bakınca olay anladım sizin iptal ve iade olan alışveriş ve ödemeniz geçen ayki borcunuzu kapatıyor. Yani bu yüzden faiz yok
Yani geri kalan herşey şu ayki borcunuzu gösteriyor o da herhalde ekstre doğru.
Eskiye dönük ekstreleri inceledim. Ödemelere baktım. Geçen ayın borcu otomatik ödeme talimatı olmasına rağmen tam ödenmemiş ve 393.92 kuruş ödenmiş. Yani olması gerekenden 1986.50 kuruş eksik ödenmiş. Bu çok saçma geldi ama geçen ayın borcu eksik ödenmiş ve dediğiniz şekilde olduğu için sanırım faiz yansimamis. Yani sanırım borç doğru. İlginiz için teşekkür ederim.

Eskiye dönük ekstreleri inceledim. Ödemelere baktım. Geçen ayın borcu otomatik ödeme talimatı olmasına rağmen tam ödenmemiş ve 393.92 kuruş ödenmiş. Yani olması gerekenden 1986.50 kuruş eksik ödenmiş. Bu çok saçma geldi ama geçen ayın borcu eksik ödenmiş ve dediğiniz şekilde olduğu için sanırım faiz yansimamis. Yani sanırım borç doğru. İlginiz için teşekkür ederim.

Saçma değil aslında. İadeniz olduğu için o borcunuzun çoğunu kapatıyor ve sadece eksik olan miktar otomatik olarak ödenmiş oluyor. Yoksa siz fazladan ödeme yapmış olurdunuz o da bu aykı borcunuzdan düşerdi. Yani bir nevi harcamadan Ödemiş gibi olurdunuz.
Rica ederim.

Geri