Kulüp Öğrenci Listeleri Oluşturma

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
mrb arkadaşlar.
heryıl kulüplere öğrenci secimi yapılıyor. sınıf öğretmenleri bu istelei idareye teslm ediyor. sonra kulüp rehber öğretmeni o listeleri alıyor ve kendi lüp listesini tek tek eliyle oluşturuyor.
bu iş daha kolay hale getrimek istiyorum.Google forms kullanarak sınıf öğretmenleri kulüp öğrencilerini belirlesin ve excel dosyasını oluştursun istiyorum.
ad soyad no kulüp sütunlarım hazırlanmış olacak. ancak Google forms'da liste bütün hazırlanıyor.
buraya kadar bi sıkıntı yok ancak excel de ben açılır bir liste oluşturup kulp seçtiğim zaman o kulüpdeki öğrencilerin listesi hazırlansın istiyorum. NAsıl yapabilirim.
şimdiden tş ederim

Büyük ihtimalle oluşan excel listesi için doğrudan bir yöntem bulmak zor olacaktır. Çoklu düşeyara denilen bir yöntem ile özel hazırlanmış bir formül kullanılarak bahsettiğiniz işlem yapılabilir ya da makro yazılabilir, ancak formdan gelen bilgileri nasıl aldığınıza bağlı olarak hangi yöntemi kullanacağınızı belirlemek gerekiyor. Benim tavsiyem tüm öğretmenler girişleri yaptıktan sonra filtre özelliğini kullanarak kulüp öğrencilerini süzüp, ardından kopyala/yapıştır ile kulüp listelerini ayrı ayrı oluşturabilirsiniz. Kulüp sayınızın 10-15 tane olduğunu farzedersek sanırım bu yöntem çok da fazla zamanınızı almayacaktır.
Ben yine de mesajımda yazdığım gibi istiyorum derseniz de google formunuzu oluşturup, birkaç örnek bilgi ekleyip, oluşan excel dosyasını eklerseniz daha fazla yardımcı olunabilir.

Google forms kullanan ayni yazili yapar gibi sinir ve kulüp isimlerini acilir liste yapin secsinler adini da yazsin öğrencinin kaydetsin. Tüm öğretmenler bu formu doldurunca atin sonuç listesini excele istediğiniz gibi oynayin

Müdür yardımcısı iken okulun tüm listesini sınıf sınıf excele atar gerekli temizlikleri yapıp tek bir liste yapardım. Bu ana liste olurdu. Sonra bu listede gerekli ekleme ve çıkarmaları yapar yıl yıl boyunca kullanırdım. Mesela filtre yoluyla belli bir kulüp listesi almak, belli bir öğretmenden veya dersten ödev alanlar, taşımalı listesi v.b. yani veri tabanı olurdu. Hatta e-okul olmadığında kim, hangi sınıfta, numarası kaç vb arama işlemlerinde faydalı olurdu.

ziyaunal' Alıntı:
Google forms kullanan ayni yazili yapar gibi sinir ve kulüp isimlerini acilir liste yapin secsinler adini da yazsin öğrencinin kaydetsin. Tüm öğretmenler bu formu doldurunca atin sonuç listesini excele istediğiniz gibi oynayin
formu dediğiniz gibi hazırladım sayın hocam. sonuçlar excel dosyasında elimde bulunuyor. ben bu dosyayı kullanarak kulüp adını yazınca o kulübe seçilen öğrencilerin listesini nasıl alırım.
tş ederim

nese1982' Alıntı:
ziyaunal' Alıntı:
formu dediğiniz gibi hazırladım sayın hocam. sonuçlar excel dosyasında elimde bulunuyor. ben bu dosyayı kullanarak kulüp adını yazınca o kulübe seçilen öğrencilerin listesini nasıl alırım.
tş ederim

Elinizdeli excel dosyasında kulup adına göre filtreleme yapmak işinizi tam olarak görmüyor mu? yoksa ben yanlış mı anlıyorum sorunu acaba.

Bence e-okul siteminin bir-iki eksiğinden biri bu. İdare e-okula açılan kulupleri girse, sınıf rehber öğretmeni her öğrenci için işaretmeyi yapsa.... ne güzel olurdu. Kulup öğretmeni de e-okul üzeinden listesini alsa...

Ben biraz daha eski kafa takılıyorum. Öğretmenlere oluşturduğum tabloyu verip doldurtuyorum. Her kulübe bir numara verdim ki filtreleme kolay olsun diye. Gelen listelere sadece kulup numarasını giriyorum.. Ve kulup numaralarını filtreleyerek sayesinde kulup listelerim hazırlıyorum...

Ekli dosyalar

• sosyal kulüpler ortaokul 2015-2016.zip
    43.5 KB · Görüntüleme: 189
ziyaunal' Alıntı:
nese1982' Alıntı:
ziyaunal' Alıntı:
tş ederim

Elinizdeli excel dosyasında kulup adına göre filtreleme yapmak işinizi tam olarak görmüyor mu? yoksa ben yanlış mı anlıyorum sorunu acaba.
evet sayın hocam;
filtreleme işimi gördü. tş ederim. ben kod yazıp yapacaktım hiç gerek yokmuş....

hasan' Alıntı:
Bence e-okul siteminin bir-iki eksiğinden biri bu. İdare e-okula açılan kulupleri girse, sınıf rehber öğretmeni her öğrenci için işaretmeyi yapsa.... ne güzel olurdu. Kulup öğretmeni de e-okul üzeinden listesini alsa...

Ben biraz daha eski kafa takılıyorum. Öğretmenlere oluşturduğum tabloyu verip doldurtuyorum. Her kulübe bir numara verdim ki filtreleme kolay olsun diye. Gelen listelere sadece kulup numarasını giriyorum.. Ve kulup numaralarını filtreleyerek sayesinde kulup listelerim hazırlıyorum...
size de ts ederim Hocam
Google forms mutlaka bi inceleyin derim. tabloyu ayrı ayrı doldurtmaktan daha kolay.

nese1982' Alıntı:
hasan' Alıntı:

size de ts ederim Hocam
Google forms mutlaka bi inceleyin derim. tabloyu ayrı ayrı doldurtmaktan daha kolay.

Bir şey değil. Google'ye bir bakayım..
Tabloyu ayrı ayrı doldurmuyorum. Birini doldurup, sayfanın kopyasını alıp filtreliyorum. Ben haricindeki bir kulladığı zaman sıkıntı olmasın diye.. aynı tablo ama filtre ayarı farklı. Birinde şube-okul no, ötekinde kulubü... Dosyanın bir kopyasını tüm öğretmenlere ve diğer idarecilere e-posta olarak gönderdiğim için... Belki google docs daha hoş olur ama öğrenci sayısı az olunca fazla zorlamıyorum..

Geri