Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Kulakta sıvı birikmesi ve basınç artması

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında bilerzen tarafından paylaşıldı.


 1. bilerzen

  bilerzen Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  724
  Beğeni:
  7
  4.5 yaşındaki kızım eylül ayında anaokuluna başladı. başladı başlayalı da hasta, öksürüğü bir türlü geçmedi. defalarca doktora gittik her defasında antibiyotik ve alerji ilaçları verildi. geçen hafta başka bir doktora götürdük ve kulağı mat görünüyor kulak burun boğaz uzmanı görsün dedi.
  Kbb uzmanı geniz etinin %75 büyük olduğunu sinüzitin olduğunu ikisi birleşince kulağın basıncının arttığını, kulak zarında çöküntü oluştuğunu ve kulakta sıvı biriktiğini söyledi. İlaçla sıvıyı dağıtmaya çalıştılar dağılmadı. Şimdi ameliyatla tüp takılacak gibi görünüyor. İşitme kaybına yol açabiliyormuş..

  başına böyle bir şey gelen oldu mu taktırmasak kendiliğinden zamanla geçer mi ki?


  bu arada artık hiç bi şekilde antibiyotik kullanmayacaksınız dedi. Beta mikrobu ve 40 derece ateş dışında... antibiyotikle bütün yan etkileri de çocuğa yüklüyoruz; olmaz olmaz bir kere olursa geri dönüşü yok dedi....
  ayrıca her antibiyotiği şimdiden verince daha büyük bir hastalıkta çocuğa verecek elimizde antibiyotik kalmıyor dedi.. kendin evde soğuk algınlığı ilacı ver ateş düşürücü ver nemli yap içeriyi vb. dedi.... 3 gün ateş varsa o zaman tehlikeliymiş...
   
 2. fdemirel

  fdemirel Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  104
  Beğeni:
  1
  Dün bi arkadaşımın oğluna(5 yaşında) takıldı eğer taktırmazlarsa kalıcı işitme kaybı olabilir demiş doktor, 20 dakikada çıktı basit bir operasyon bence sonradan pişman olmamak için yaptırmalısınız.
   
 3. bilerzen

  bilerzen Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  724
  Beğeni:
  7
  nerede yaptırdılar hocam?
   
 4. seldabal

  seldabal Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2007
  Mesajlar:
  811
  Beğeni:
  1
  geçmiş olsun hocam benim oğlum da 3 yaşında kreşe gidiyor. aynı dert bizde de var ama bizimki ilaçla dağıldı. geniz etide normalden biraz büyük şimdi antibiyotiği bitti 10 gün sonra işitme testi yapılacak. eşimin ailesinde alerjide var geniz eti ameliyatı olanlarda var aile öyküsü olan çocukları takibe alıyorlar.
  ama tüp takılmadan geçmiyor hocam bence ihmal etmeyin
  tekrar geçmiş olsun
   
 5. blackbuk

  blackbuk Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Ocak 2008
  Mesajlar:
  122
  Beğeni:
  0
  Öncelikle geçmiş olsun. Benim kızımdad a yaklaşık 1.5 yıl önce aynı sorunlar vardı ve aynı teşhis konuldu. antibiyotikle sıvı biraz azaldı. sonra da tamamen geçti. Yalnız geniz eti sıkıntısı devam ediyor halaaa.
  Bununla ilgili büyüdükçe azalır diyende var opere edilmesi gerek diyende var. ayrıca kulaktaki sıvı birikmesi yazın azalıyor kışın artıyor.

  ihmal etmeden sıkı bir şekilde takip etmek gerekir diye düşünüyoruz biz. mesela bu hafta götürüp kontrol ettireceğiz kızımızın kulaklarını. ama dediğim gibi opere de iyi bir seçenek değil. sonuna kadar direnmek lazım. Sıvı birikimi için sakız çiğnemenin balon şişirmeninde iyi geldiği söyleniyor. biz sakız çiğnetmiştik.

  hakkınızda hayırlısı geçmiş olsun.
   
 6. bilerzen

  bilerzen Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  724
  Beğeni:
  7
  biz de bu hafta işitme testi yaptırıp kontrole gidicez.... geniz eti için bize de bekleyelim dediler 7 yaşından sonra küçülebiliyormuş.

  sıvı acaba bir kaç ay beklesek geçmez mi? geç mi kalmış olurum.. ilk kez duydum böyle bir şeyi..
  ve bu tüp kulak zarı kesilerek kulak zarına takılıyor. evet küçük bir operasyon ama takıldığı ye de kulak zarı yani.. :( istemesem de geriliyorum..
   
 7. seldabal

  seldabal Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2007
  Mesajlar:
  811
  Beğeni:
  1
   
 8. seldabal

  seldabal Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2007
  Mesajlar:
  811
  Beğeni:
  1
  hoacam çok basit bir operasyon, amcamın kızına yapılmıştı şuan hiç bir sıkıntısı yok. çok haklısınız çocuk söz konusu olunca insan nezle bile olmasın istiyor.
   
 9. Srebrenitsa

  Srebrenitsa Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  577
  Beğeni:
  0
  Yazın sağ kulağımı vantilatör çarptı ve kulak zarı arkasında sıvı birikimi oldu. Hayatımın en büyük çilesini yaşadım diyebilirim. O kadar kötü bir duygu ki. Yaşadığın her an büyük bir sıkıntı.
  Kulak zarını arkadan sürekli sıkıştırıp büyük bir basınç oluşturuyor, konuştuğun zaman sesini vücuttan duyduğundan çok büyük rahatsızlık veriyor. Sorun devam ettiği takdirde kalıcı işitme kaybına neden oluyor.
  Neyse doktor antibiyotik falan verdi, kullandım ve sakız çiğnemeyi ihmal etmedim, çünkü iyi geliyor. Neyse ki östaki borusundan sıvıyı attım. Eğer sıvı atılamazsa tüp takılması şart.

  Allah şifa versin hocam, çocuk için daha zor.
   
 10. bilerzen

  bilerzen Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  724
  Beğeni:
  7
  :cry: sakıza yüklenelim bakalım bu hafta... çok teşekkür ederim hepinize..
   
 11. mazak_32

  mazak_32 Üye

  Kayıt:
  9 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğeni:
  0
  Öncelikle geçmiş olsun. Benim oğlumda da doğuştan aynı problem (SOM-Seröz Otit Media) vardı. 3 aylıkken opere oldu. şimdi 2.5 yaşında ve benden daha iyi duyuyor.
  eğer sıvı alınmaz ise koyulaşıp iltihaplaşıyor ve orta kulak iç kulak derken zamanla kalıcı işitme kaybına sebep oluyor.
  opere çok kolay tüp zaten belli bir süre sonra kendiliğinden düşüyor.
   
 12. hanedantr

  hanedantr Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2007
  Mesajlar:
  449
  Beğeni:
  3
  gwçmiş olsun ben 4. sınıfa giderken geniz etim alındı ve suy birikmesinden doalyı 2 kulağımada tüp takıldı hocam özelden bana soru sorabilirsin merak ettiğiniz şeyler var ise
   
 13. MEMEK

  MEMEK Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.395
  Beğeni:
  16
  Hocam ben kulakzarı ameliyetı oldum ve ameliyattan sonra kulak zarı basınçtan(?) çöküyorduve tüp takılması gerektiğini söyledi bilakis kulak zarı delirte bilir dedi.
  Bence takıtınız ve tam hatırlamıyorum ama en iyi tüp ami olandır.Siz iyi bildiğiniz iyi bir doktora yaptırınız .Kulak zarı çok önemli.ihmal etmeyiniz kesinlikle.
  BÜYÜK GEÇMİŞLER OLSUN KÜÇÜK HANIM EFENDİYE...
   
 14. dndd

  dndd Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.537
  Beğeni:
  42
  geçmiş olsun hocam ne hastalıklar var Allah beterinden korusun
  bunu bilmiyorum ama ortamı nemlendirmek de astıma neden oluyor :( nem olayına dikkat edin derim
   
 15. bilerzen

  bilerzen Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  724
  Beğeni:
  7
  çok teşekkür ederim hepinize.. insan başına gelmeyince bazı şeyleri bilmiyor ben ilk kez duymuştum bu tüp olayını meğer ne çok varmış.. takılacak derlerse tabiki taktırcaz...

  işitme testi yaptırın dediler eem miydi neydi özel bi yer ismi verdi doktor 300tl çocuğu orda uyutarak yapıyorlarmış, özel hastanelerin çoğunda yok.. onu araştırıyorum şimdi..
  Allahım dermansız hastalık vermesin..
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal