Kura programı sınıf için (istek)

Kodla Büyü

adlec

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Sınıfta akıllı tahta var.Öğrencileri tahtaya kaldırmak için mini bir program düşlüyorum.
Tahtadaki öğrenci işi bitince ekranda duran mini butona bassın.Tam ekran sınıftan birinin adı belirsin ve sönsün.Üstünede sesli bir uyarı olursa daha da güzel olur.Tabi sınıf listesini önceden ekliyoruz.Bide buton her zaman üste gözükecek.
Çok zor mu istediğim?
Böyle bir program tüm öğretmenlerin işine yarayacak ve daha adaletli olacak diye düşünüyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Programın ne işe yarayacağını tam çözemedim.
Anladığım; öğrencilere eşit süreyle akıllı tahta kullandırmak,
bir sonraki kullanacak öğrenciyi rasgele seçmek. Doğrumudur?

Hocam süre ile ilgili değil.Sıradaki öğrenciyi seçmek için.
Tahtadaki öğrenci işi bitince butona basacak ve tam ekran rastgele öğrenci ismi belirip sönecek.İsmi beliren öğrenci de işi bitince o basacak yeni öğrenciyi seçecekler.
16 yıllık öğretmenim ve bu programın çoğu öğretmenin vazgeçilmezi olacağını düşünüyorum.İlginiz için çok teşekkürler.

adlec' Alıntı:
Tahtadaki öğrenci işi bitince butona basacak ve tam ekran rastgele öğrenci ismi belirip sönecek.İsmi beliren öğrenci de işi bitince o basacak yeni öğrenciyi seçecekler.
16 yıllık öğretmenim ve bu programın çoğu öğretmenin vazgeçilmezi olacağını düşünüyorum.İlginiz için çok teşekkürler.

hocam buyur eleştirilerini yaz geliştirelim 20 dk da yapabildim soğumuşum vb6 dan :)
prg görev çubuğunda simge şeklinde çalışıyor
listeye ben sallama öğrenci isimleri ve numaraları girdim "liste.volkankey" dosyasına yazılıyor bunlar
sen bu listeyi kendi sınıfına göre değiştireceksin
kaydet ve küçült diyince aşağıda istediğin bir buton beliriyor basınca rastgele öğrenci seçiyor

ayarlara yeniden giriş yapıp çıkış yapabiliyorsun simgeden
şimdilik benden bu kadar :)

Yeni bir versiyonu yaptım hocam
-artık ekran tam ekran olup küçülüyor
-Başlangıçta prg direkt çalışıyor istersen ayarlara gidersin
-Tıklayınca ses çalıyor

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    5 KB · Görüntüleme: 3,590
  • 2.png
    2.png
    13.8 KB · Görüntüleme: 3,587
  • 3.png
    3.png
    11.6 KB · Görüntüleme: 3,561
  • 4.png
    4.png
    12 KB · Görüntüleme: 3,573
  • siradakikimv101.rar
    306.8 KB · Görüntüleme: 657
Volkan Bey
İyi ki varsınız.Zaten sizin gibiler sayesinde güzellikler oluyor.Hayata umutla bakıyoruz.
Hemen deniyorum.

İndirdim ve kullandım.Evet istediğim gibi olmuş.Ama tam ekran olup küçülseydi daha faydalı mı olurdu.Birde her dokunuşta ding gibi bir uyarı sesi eklenebilir mi?
Çıkış nasıl yapabiliriz?

Umarım uygun bir vakitte daha kullanışlı bir hale getirirsiniz.

Isimler mi hocam tam ekran olup küçülsun o kolay
Ses de cok kolay
Bos bir an yakaladığımda hallederim
Onemli degil Güle güle kullanin

Teşekkürler Volkan Hocam.
Bende sınıfımda kullanırken öğrencilerin resimlerini ve teşekkürlerini iletirim size.

teşekkürler volkan hocam...geliştirilip eğitim materyali olarak kullanılabilir.

volkankey' Alıntı:
adlec' Alıntı:

hocam buyur eleştirilerini yaz geliştirelim 20 dk da yapabildim soğumuşum vb6 dan :)
prg görev çubuğunda simge şeklinde çalışıyor
listeye ben sallama öğrenci isimleri ve numaraları girdim "liste.volkankey" dosyasına yazılıyor bunlar
sen bu listeyi kendi sınıfına göre değiştireceksin
kaydet ve küçült diyince aşağıda istediğin bir buton beliriyor basınca rastgele öğrenci seçiyor

ayarlara yeniden giriş yapıp çıkış yapabiliyorsun simgeden
şimdilik benden bu kadar :)

Yeni bir versiyonu yaptım hocam
-artık ekran tam ekran olup küçülüyor
-Başlangıçta prg direkt çalışıyor istersen ayarlara gidersin
-Tıklayınca ses çalıyor

Çok sağolun hocam elinize sağlık çok işime yarayacak, renkler ve isimlerin fontları değiştirilebiliyormu hocam?

Öğrenci adları bir metin dosyasına alt alta yazılsın. Program metin dosyasından öğrenci adlarını alsın.
Arkaplan renk ayarı, yazı renk ayarı, öğrencilerin sıra ile ya da rastgele seçilmesi (tabi aynı öğrenci iki defa seçilmeyecek) ayarı yapılabilsin. Reset düğmesi, sonraki öğrenci düğmesi olabilir.

Ben de benzer bir program üzerinde çalışmaya başladım. Yaptığım programda öğrenci bilgileri için ogrenciler.txt adlı bir metin dosyası ve ayarlar.txt adında bir metin dosyası kullanmayı planlıyorum. Program çalıştırıldığında ayarlar.txt dosyasından arkaplan rengi, yazı rengi ve öğrencilerin seçim şekli ayarlarını alacak, ona göre formu ayarlayacak. Ardından ogrenciler.txt dosyasından (metin dosyası, öğrenci bilgilerinin kopyala/yapıştır ile alınabilmesine olanak sağlayacak) ayara göre rastgele bir öğrenci adı belirleyip, form üzerinde tam ekran gösterecek. Form üzerinde bir köşede Reset düğmesi (seçimleri sıfırlayıp, yeniden başlatacak), sınıfta olmayan öğrenci için sonraki öğrenci düğmeleri olacak. Form üzerinde herhangi bir yere tıklanınca da program kendini kapatacak. Yani program sürekli açık olmayacak, masaüstüdeki linki tıklanınca açılacak ve işini görecek ardından da kendini kapatacak. Programın sürekli açık kalmasını şahsen gerekli bulmadım. Programın mümkün olduğunca basit olmasını istiyorum.

Ben programı vb.net ile tasarlıyorum. Bittiğinde kaynak kodlarıyla paylaşırım.

yakuphan' Alıntı:
Öğrenci adları bir metin dosyasına alt alta yazılsın. Program metin dosyasından öğrenci adlarını alsın.
Arkaplan renk ayarı, yazı renk ayarı, öğrencilerin sıra ile ya da rastgele seçilmesi (tabi aynı öğrenci iki defa seçilmeyecek) ayarı yapılabilsin. Reset düğmesi, sonraki öğrenci düğmesi olabilir.

Ben de benzer bir program üzerinde çalışmaya başladım. Yaptığım programda öğrenci bilgileri için ogrenciler.txt adlı bir metin dosyası ve ayarlar.txt adında bir metin dosyası kullanmayı planlıyorum. Program çalıştırıldığında ayarlar.txt dosyasından arkaplan rengi, yazı rengi ve öğrencilerin seçim şekli ayarlarını alacak, ona göre formu ayarlayacak. Ardından ogrenciler.txt dosyasından (metin dosyası, öğrenci bilgilerinin kopyala/yapıştır ile alınabilmesine olanak sağlayacak) ayara göre rastgele bir öğrenci adı belirleyip, form üzerinde tam ekran gösterecek. Form üzerinde bir köşede Reset düğmesi (seçimleri sıfırlayıp, yeniden başlatacak), sınıfta olmayan öğrenci için sonraki öğrenci düğmeleri olacak. Form üzerinde herhangi bir yere tıklanınca da program kendini kapatacak. Yani program sürekli açık olmayacak, masaüstüdeki linki tıklanınca açılacak ve işini görecek ardından da kendini kapatacak. Programın sürekli açık kalmasını şahsen gerekli bulmadım. Programın mümkün olduğunca basit olmasını istiyorum.

Ben programı vb.net ile tasarlıyorum. Bittiğinde kaynak kodlarıyla paylaşırım.

hocam bahsettiğiniz özelliklerde program yaparsanız bütün kalbimle size dua ederim valla, 4 gözle programın bitmesini bekliyorum hocam ,1 hafta falan sürer mi bitmesi hocam?

volkankey' Alıntı:
Bi ayar daha koysak secilen ogrenci bir daha secilmesin diye olur mu

pek dikkat etmedim ama seçilen öğrenci bir daha seçiliyor mu programda ?

Re: Ynt: Kura programı sınıf için (istek)

zodiac' Alıntı:
volkankey' Alıntı:

Evet su anda hep rastgele seciliyor
Bir daha ki versiyona ayarini koyarim :)

Re: Ynt: Kura programı sınıf için (istek)

volkankey' Alıntı:
zodiac' Alıntı:
volkankey' Alıntı:

Evet su anda hep rastgele seciliyor
Bir daha ki versiyona ayarini koyarim :)

bir dahaki versiyon ne zaman çıkar hocam :)

Bilgisayar başına oturabilsem 10 dk ya hallederim ama benim yumurcak birakmiyor :)

volkankey' Alıntı:
Bilgisayar başına oturabilsem 10 dk ya hallederim ama benim yumurcak birakmiyor :)

hocam bende yumurcak yok, sen yolla yumurcağını ben bakayım, sen 10dk ya yapsan olmaz mı :)

Geri