Kütüphane için program arıyorum.

Kodla Büyü

zeybek_20

Site Gezgini
Değerli hocalarım

Elinde Basit, lisans istemeyen kütüphane programı olan var mı?
Kütüphaneye bir el atayım dedim.

benim kullandığım programı göndereyim hocam.
kullacıcı adı şifre isterse "admin" ve "1" girersiniz...

türkçe öğretmenimiz için e-kitaplar olan bir program arıyorum.yani çocuklar labda gelip e-kitap okuyabilsin diye.var mı elinde buna benzer bişey olan.çok makbule geçer.bir program buldum ama o da ingilizce kitaplar var

http://www.soft-ge.com/index.php/okulkutuphaneprogrami.html
excel den kitap ve üye alma-verme,
kitap-üye barkoad basımı,
öğrenci kimlik kartı basımı web cam destekli fotoğraf lı
sene sonu öğrencileri mezun ve bir üst sınıfa aktarma,
kullanıcı yetkilerini sınırlandırma
arşivleme ve birçok özelliği olan bir programdır
inceleyebilirsiniz

sert_hard hocam paylaştığınız ilk programı okulda kullanmayı denedik ama programda bir sıkıntı var.
Kitaplarımıza etiket yapıştırıp (demirbaş no) programın kitap ekle bölümüne kitapların öğrenciler tarafından girilmesini sağladık.
Öğrencilerimizi ise okul numaralarına göre programa üye olarak kaydettik kütüphaneden sorumlu öğrenciler aracılığıyla ama,

Kitabın demirbaş numarası 56 diyelim, görevli öğrenciler farkında olmadan 56 numaralı kitabı sisteme iki veya daha fazla kez kaydedebiliyor, yine aynı şekilde
öğrencinin okul numarası 87 diyelim, görevli öğrenciler farkında olmadan 87 numaralı öğrenciyi sisteme iki veya daha fazla kez kaydedebiliyor.

Program bu kitap/bu öğrenci zaten kayıtlı diye bir kontrol yapmıyor. Bu da kitap ödünç verirken/geri alırken programın düzenli çalışmasını engelliyor. Veritabanı şifreli olduğu için oraya da müdahale edemedim. Kullanacak arkadaşlara bilgi vereyim dedim.

İkinci paylaştığınız program ise katı kurallar uyguluyor. Üyenin TC kimlik numarası, telefonu, adresi, vs ile kitabın ISBN numarası, barkod numarası, vs mutlaka girilmeli yoksa kayıt yapmıyor bu da işlemleri zorlaştırıyor.

Ben de kullanışlı basit ve ücretsiz bir kütüphane programı arıyorum ama henüz bulamadım. Olmadı kendimiz yapıcaz artık...

öğrenciler bu programı kullanmakta çok zorlandılar...devamlı beni çağırmalarından bıktım..daha basit bir program arıyorum...

eeeee' Alıntı:
öğrenciler bu programı kullanmakta çok zorlandılar...devamlı beni çağırmalarından bıktım..daha basit bir program arıyorum...
öğrencilerin kolayca kullandığı,hatta fikir destekleri ile eklenmiş birçok özelliği olan
öğrencilerin kullanacağı ekranları kısıtlyacabileceğiniz,
eksikliğini duyduğunuz özelliği kolayca ekletebileceğiniz
bir program için
incelemenizi tavsiye ederim,

celikumit' Alıntı:
excel den kitap ve üye alma-verme,
kitap-üye barkoad basımı,
öğrenci kimlik kartı basımı web cam destekli fotoğraf lı
sene sonu öğrencileri mezun ve bir üst sınıfa aktarma,
kullanıcı yetkilerini sınırlandırma
arşivleme ve birçok özelliği olan bir programdır
inceleyebilirsiniz

bende soft-ge kütüphane programını öneriyorum hocam, kullanımı oldukça kolay, biz kütüphaneye kurduk kütüphane görevlisi öğrenciler kitapları girdiler ve kitap takip işlerini falan hep onlar hallettiler, birde sene sonunda öğrencileri bir üst sınıfa atlatma işide çok işe yaradı, güzel bir kütüphane programı tavsiye ederim.

sert_hard' Alıntı:
bir de bu var, biraz farklı ama işlevi aynı...

Paylaşım için çok sağol hocam.
kütüphaneci kendi adıyla "Kütüphane Takip Sistemi" isimli paylaştığınız program Yakup Karaköse isimli bir kişiye ait. Programı ücretsiz paylaşımış. Ben kendisine de teşekkür mesajı attım. Barkod okuma özelliği de var. Ücretsiz ve iş görecek bir program. Para harcamaya gerek yok bence.

(kütüphane isimli paylaştığın programda Demirbaş no sadece 4 hane yazılabiliyor. Barkod okuyucunun okuduğu değer ise çok daha fazla basamaklı olduğu için barkod kullanacak arkadaşların işine yaramıyor.)

unknownrealmman' Alıntı:
sert_hard hocam paylaştığınız ilk programı okulda kullanmayı denedik ama programda bir sıkıntı var.
Kitaplarımıza etiket yapıştırıp (demirbaş no) programın kitap ekle bölümüne kitapların öğrenciler tarafından girilmesini sağladık.
Öğrencilerimizi ise okul numaralarına göre programa üye olarak kaydettik kütüphaneden sorumlu öğrenciler aracılığıyla ama,

Kitabın demirbaş numarası 56 diyelim, görevli öğrenciler farkında olmadan 56 numaralı kitabı sisteme iki veya daha fazla kez kaydedebiliyor, yine aynı şekilde
öğrencinin okul numarası 87 diyelim, görevli öğrenciler farkında olmadan 87 numaralı öğrenciyi sisteme iki veya daha fazla kez kaydedebiliyor.

Program bu kitap/bu öğrenci zaten kayıtlı diye bir kontrol yapmıyor. Bu da kitap ödünç verirken/geri alırken programın düzenli çalışmasını engelliyor. Veritabanı şifreli olduğu için oraya da müdahale edemedim. Kullanacak arkadaşlara bilgi vereyim dedim.

İkinci paylaştığınız program ise katı kurallar uyguluyor. Üyenin TC kimlik numarası, telefonu, adresi, vs ile kitabın ISBN numarası, barkod numarası, vs mutlaka girilmeli yoksa kayıt yapmıyor bu da işlemleri zorlaştırıyor.

Ben de kullanışlı basit ve ücretsiz bir kütüphane programı arıyorum ama henüz bulamadım. Olmadı kendimiz yapıcaz artık...
bahsettiğiniz benim paylaştığım program ise
Üye TC zorunluluğu kaldırıldı hocam,
o alanlar mevcut ancak telefon adres ve ISBN numarası zorunlu değil,
Ayrıca SMS desteği de eklendi şu anda,
kayıt işi kolaylaştırmak için excelden hem kitap hemde üye alma özelliği var,
ayrıca tüm ekranların online yardım dökümanları mevcut F1 tuşu ile entegre,
bbnet üyesi arkadaşlara da yardımcı olmaya devam ediyorum elimden geldiğince

soft-ge kütüphane programının ücreti nedir hocam...

idareye ona göre bilgi vereyim

iyi çalışmalar

hocam Softge kütüphaneyi tavsiye ederim. ben de okulumda kurdum kullanıyoruz. ümit hocamdan da gerekli teknik destekler istendiği anda alınabiliyor.güzel.

Bir süredir kütüphane programı yazmaya çalışıyorum baloğluna benzer özellikleri içerecek biraz daha basit olmasını düşünüyorum, ancak ne kadar kullanışlı olur, belli bir kayıt'dan sonra hata verirmi diye endişe ediyorum. programlaması iyi olan arkadaşlarla burada neden bir ekip kurup birşeyler yapmıyoruz, boş vaktimiz yok ama günde 2 satır kod yazsak 2 seneye, günde 100 satır kod yazsak bir kaç ayda biter.
Aslında bilgisayar bilişimi biz yeterince iyi kullanamıyoruz, yazın bir strateji belirleyip hem kendimizi geliştirmiş olur, hmede vatana millete faydalı işler çıkarmış oluruzu ne dersiniz. bu konuda başa katkılar ve fikirlerde üretebiliriz.

okul kütüphanesi için bu kadar kapsamlı programa gerek varmı ki bilemedim şimdi accessde kendi istediğiniz gibi tasarım yapsanız yeterli olmazmı

Ekli dosyalar

• b_-1336735838.jpg
    b_-1336735838.jpg
    50 KB · Görüntüleme: 1,589
Geri