Kyocera 6530 flash drive görmeme sorunu

Kodla Büyü

Too_Dark

Üye
Merhaba arkadaşlar, sitenizi uzun süredir takip ediyorum, benim gibi aday bilişim teknolojileri öğretmenleri için yararlı bilgiler sunan, bildiklerini paylaşıp bizlere katkı sağlayan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Sonunda siteye üye olmamı sağlayan sorunum şudurki;
Öğretmenler odasında bizim kullanımımıza sunulan tüm öğretmenler için kullanıcı sifreleri dağıtılmış 6530 yazıcı bazı öğretmen arkadaşlarımızın flash disklerini görüp gerekli evrakları yazdırma imkanı sunarken bazı arkadaşların flash disklerini görmesine rağmen flash diskin içerisindeki belgeleri göstermiyor (flash diskin içinde belgeler, evraklar olmasına rağmen boş gösteriyor). Flash disk içindeki belgeleri göremediğimiz için malesef yazdıramıyoruz. Bana sordular bende açıkçası bu tarz yazıcılar konusunda acemi olduğum için flash diskin format biçimi ntfs yada fat32 olarak ayrıldığını, bu yazıcının belkide bu türlerden birini görüp diğerini görmediği için bazı arkadaşların flash diskini görmeme sorunu olabileceğini yada bazı flash disklerin içinde yüksek boyutlu dosyalar olduğu için yazıcının flash diski göremeyebileceğini söyledim. Bu sorun içimi kemirip durdu ve açıkcası nasıl çözeceğimi öğrenebilmek için gerek türkçe gerek ingilizce olarak arama yaptırdım ancak işime yarayacak hiçbir bilgi, belge, videoya ulaşamadım. İkinci sorunum ise bu yazıcı flash disk içerisindeki pdf formatındaki belgeyi yazdırabilirmi, yazdırabilmek için herhangi bir işlem ayar yapmamıza gerek varmıdır? Bu konuda deneyimi, bilgisi olan ve değerli düşünce, görüşlerini esirgemeyen tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Saygılar & Selamlar...

Ben böyle bir durumla karşılaşmıştım. Belgelerin isimlerinde Türkçe karakter olursa o belgeyi görmüyor. Sonradan keşfettim. Belgeleri yeniden adlandırınca sorun çözümlendi. Sende dene istersen.

doriss' Alıntı:
Ben böyle bir durumla karşılaşmıştım. Belgelerin isimlerinde Türkçe karakter olursa o belgeyi görmüyor. Sonradan keşfettim. Belgeleri yeniden adlandırınca sorun çözümlendi. Sende dene istersen.

doriss cevabın için çok teşekkür ederim, yarın ilk işim bunu denemek olacak, sonuçtan sizleri haberdar ederim, saygılar...

hovarda12' Alıntı:
Flash belleğin formatını değiştirip denemelisin bazı flash bellekleri görmemekte ama.
hovarda12 dönütün ve youtube kanalına yüklediğin videolar için teşekkür ederim, bu yazıcıyla alakalı yeni videolarını dört gözle bekliyorum. Malesef tüm gün boyunca okulumuzda elektrikler kesik olduğu için deneme fırsatı bulamadım. Mümkün olan en erken zamanda hem flash bellek içindeki belgelerin türkçe karakter olmamasına dikkat ederek işe yaramazsa flash belleklerin format biçimlerini değiştirerek tekrar deneyeceğim.
Saygılar & Selamlar...

Arkadaşlar sonunda fırsat bulup deneme imkanı buldum. Bahsi geçen yazıcı flash bellek fat32 formatında biçimlendirilmişse görüyor. Ntfs şeklinde biçimlendirilmiş ise görmüyor. Denediğim kadarıyla türkçe karakterler bir sorun teşkil etmedi. Ancak malesef bu yazıcı flash bellek içerisindeki word belgelerini göstermiyor. Sadece pdf formatındaki belgeleri görüp çıktı alma imkanı sunuyor. Eğer kablosu ile bir bilgisayara bağlanıp sürücüsü kurulursa o zaman word belgelerini bilgisayar üzerinden direk görüp çıktı alma imkanı sunuyor. Flash bellek içerisindeki word belgelerini yazıcının görmesini sağlamak için yapabileceğimiz herhangi bir ayarlama varmı acaba? Pdf belgelerini direk olarak görüp çıktı alma imkanı sunarken word belgelerinde bu imkanı sunmaması garibime gitti. Yardımcı olan herkese teşekkürler...

Sayın hocam, PDF'lerin belli bir standardı olduğundan bunları okuyup, yazmak kolaydır. Ancak word belgelerinde belli bir standart olmadığından, örneğin kullanılan yazı tiplerinin farklı olması, eklenen wordart ve şekillerin varlığı bu işi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle yazıcı üreticisi böyle bir yöntem belirlemiş olabilir.

arkadaşlar bu konuda net bilgi edinen oldumu acaba?usb içerisini görüyoruz ama word dosyasını yazııcı görmüyor.sorumlu şirketi aradım.boyutları değişkenlik gösterdiği için word excel dosyaları görünmüyor pdf görünüyor dedi.yine de forumdan teyit etmek adına sizlere sormak istedim

Geri