L298n Motor Sürücü Voltaj Sorunu

Kodla Büyü

mkankan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar acil yardımınıza ihtiyacım var. Roboot yarışması için yaptığımız çizgi izleyen robotumuzda sol tarafa giden voltaj her zaman sağ taraftan fazla oluyor ve haliyle düz gitmede sorun yaşıyoruz. Motorları komple değiştirdim yine de aynı sorunu yaşıyorum. Daha önce başına gelen oldu mu ?

Bence motor sargıları değişik olabilir hocam. En ucuz olan sarı DC motorlardan kullandiysaniz ki ben mbotlarda yaşadım biri diğerinden daha hızlı dönüyordu farklı yerlerden aldığım sarı DC motorlardi. O sebepten renk tonları farklı idi hemen aynı tonda sarı DC motorları takmıştım firmadan firmaya bile fark ediyor motor içi sargılar

bazı şeyler arduinodanda kaynaklanıyor yada sürücü kartından farklı kart denediniz mi

Benzer sorunu labirent çözen robotla bizde yaşadık. Motor sürücü değiştir motor değiştir bir türlü iki taraf eşit olmadı. Çözümü pwm ile bulduk yavaş tarafa 250 hızlı tarafa 230 gibi en üst pwm değeri ayarladık sorunumuz çözüldü.

Benzer sorunu labirent çözen robotla bizde yaşadık. Motor sürücü değiştir motor değiştir bir türlü iki taraf eşit olmadı. Çözümü pwm ile bulduk yavaş tarafa 250 hızlı tarafa 230 gibi en üst pwm değeri ayarladık sorunumuz çözüldü.
Aynen üstad ben de ona göre farklı pwm değerleri verip multimetre ile çıkışları ölçerek eşitledim. Ama yukarıda arkadaşların dediği gibi farklı renk motorlar farklı çalışıyor. İşin ilginç yanı daha yeni iki tane motor alıp tekrar denedim yine sol sağdan hızlı dönüyor. Solun voltaj değeri 1 volt fazla oluyor. arduinoyu değiştirip bir de öyle deneyeceğim.

Aynen üstad ben de ona göre farklı pwm değerleri verip multimetre ile çıkışları ölçerek eşitledim. Ama yukarıda arkadaşların dediği gibi farklı renk motorlar farklı çalışıyor. İşin ilginç yanı daha yeni iki tane motor alıp tekrar denedim yine sol sağdan hızlı dönüyor. Solun voltaj değeri 1 volt fazla oluyor. arduinoyu değiştirip bir de öyle deneyeceğim.
Normalde kolay kolay eşit dönmezler dolayısıyla tespit edip pwm ile olabildiğince eşitlemek lazım. :)

1. L298 motor sürücüleri kullanırken aynı frekans değerine sahip pinleri kullanınız.
2. L298 motor sürücülerde aynı pwm i versenizde motorlara az da olsa farklı voltaj gider. Avometre ile kontrol ediniz.
3. Aynı voltaj veya pwm ile hic bir şekilde motorlar aynı RPM e veya torka sahip değildir. Aynı markada olsa motorların eşit pwm ini bulmaniz gerekir.
4. Pid algoritmanizda önce kp değeri ile çizgiyi izleyip sonra kd ile hızlı viraj dönüşlerini ayarlayın.

1. L298 motor sürücüleri kullanırken aynı frekans değerine sahip pinleri kullanınız.
2. L298 motor sürücülerde aynı pwm i versenizde motorlara az da olsa farklı voltaj gider. Avometre ile kontrol ediniz.
3. Aynı voltaj veya pwm ile hic bir şekilde motorlar aynı RPM e veya torka sahip değildir. Aynı markada olsa motorların eşit pwm ini bulmaniz gerekir.
4. Pid algoritmanizda önce kp değeri ile çizgiyi izleyip sonra kd ile hızlı viraj dönüşlerini ayarlayın.
Hocam aslında benim dönüşlerde sorun yok. Kendime göre bir algoritma ayarladım. 90 derece keskin dönüşleri de rahat dönüyor. Ancak motorların hız farkından dolayı 3 lü sensör ile düz yolda tam düz gidemiyor. Çünkü sürekli bir tarafa doğru azda olsa çekiyor. Tekrar toplayıp yola girmeye çalışıyor bu da zaman kaybına neden oluyor. L298n de 6,7,8,9,10,11 pinlerini kullanıyorum. Genelde hep bunlar kullanılıyor. 6 ile 11 ena-enb pinleri. Başka bir öneriniz var mı acaba?

Hocam aslında benim dönüşlerde sorun yok. Kendime göre bir algoritma ayarladım. 90 derece keskin dönüşleri de rahat dönüyor. Ancak motorların hız farkından dolayı 3 lü sensör ile düz yolda tam düz gidemiyor. Çünkü sürekli bir tarafa doğru azda olsa çekiyor. Tekrar toplayıp yola girmeye çalışıyor bu da zaman kaybına neden oluyor. L298n de 6,7,8,9,10,11 pinlerini kullanıyorum. Genelde hep bunlar kullanılıyor. 6 ile 11 ena-enb pinleri. Başka bir öneriniz var mı acaba?
Hocam ena ve enb için 5 ve 6 yi kullanın pwm pinleri de frekanslar farklıdır 5 ve 6 aynı frekansa sahiptir bu yüzden kontrol kartınızı ve sürücünüzü isinmakdan bı nebze kurtarır daha kararlı çalışır.
Yarışmalar katılma amacı ile bir calisma yapıyorsanız qtr8rc başlangıç için çok iyidir qtr8a ileri seviye için kullanın derim.
Motorlar için ise metal redüktör sarı motorlar Çin'de satılıyor daha iyi çalışıyorlar

Hocam ena ve enb için 5 ve 6 yi kullanın pwm pinleri de frekanslar farklıdır 5 ve 6 aynı frekansa sahiptir bu yüzden kontrol kartınızı ve sürücünüzü isinmakdan bı nebze kurtarır daha kararlı çalışır.
Yarışmalar katılma amacı ile bir calisma yapıyorsanız qtr8rc başlangıç için çok iyidir qtr8a ileri seviye için kullanın derim.
Motorlar için ise metal redüktör sarı motorlar Çin'de satılıyor daha iyi çalışıyorlar
Hocam dediğin gibi 5 ve 6 pinleri gayet iyi çalışıyor. En azından birbirine çok yakın voltajlar. Bu burada dursun birilerinin işine yarar.

o zaman iki motoru seri bağlayın, paralellik olmasın!. farklı GND kulanmayın.

• Beğen
Tepkiler: nmk
Hocam elinizdeki motorlar piyasada tekerleğiyle satılan sarı renkli ucuz 6v 250rpm redüktörlü tekerlek setiyse çok da bir şey beklemeyin.

Motorları özdeş olmuyor, redüktörleri özdeş olmuyor, sürtünmeleri farklı oluyor vs. Bu setlerden en az 100 adet elimden geçmiştir hiçbirinin aynı pwm değerinde aynı hızda dönebildiğine rastlayamadım.

Bunun yanında L298N de bu motorlar için gereksiz fazla bir sürücü açıkçası. Daha güçlü motorlar ve işler için üretilmiş bir sürücü ama bir gelenektir oluşmuş her yerde bunu satıyorlar. MX1508 daha mantıklı ve kompakt. Ayrıca L298N kendi üzerine 2v civarı alıyor. Yani siz 4 adet AA pil ile besliyorsanız motorlara 4v civarı kalıyor. Bu durumda da stabilite daha çok bozuluyor.

Çözüm olarak encoder ile motor rpmlerini anlık okuyup ona göre bir pwm formülüyle aynı hızda dönmelerini garantileyebilirsiniz.

Diğer yöntem de MPU6050 gyro sensörü üzerinden pid kontrolle sağa sola çekmeden düz gitmesini sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak elinizde özdeş ve ideal malzemeler olmadığı için bu tarz sensör geri beslemeli bir yapı kurmanız şart.

Gerçi yarışma için yazmışsınız o kısmı şimdi gördüm. Bahsettiğim motorlardan kullanmıyorsunuz sanırım bu durumda. Ama ne kadar kaliteli de olsalar eşit rpm konusunda hassasiyet gerekiyorsa aynı şeyler yine geçerli

hocam ortaokul gurubu o sarı motorlardan kullanıyor. Yarışma şartı öyle. Yine de baya ilerlettim sarı motorları ve eşitledim hızlarını ama sensör sayısını arttırmak lazım diye düşünüyorum. dediğiniz gyro sensörü kabul etmezler.

hocam ortaokul gurubu o sarı motorlardan kullanıyor. Yarışma şartı öyle. Yine de baya ilerlettim sarı motorları ve eşitledim hızlarını ama sensör sayısını arttırmak lazım diye düşünüyorum. dediğiniz gyro sensörü kabul etmezler.
Sarı motorların içinde hobi için basit dc motorlar var çok kaliteli değil. Biz sık sık yaktığımız için 4 tl ye aldık değiştiriyoruz sürekli. Arkasındaki lastiği çıkartıp çekince motor geliyor.Motorun ucunda küçük plastik bir dişli var onu alıp yeni motora takmanız yeterli. Aynı boyutta oyuncak arabalar için olan dc motorlar var onlar daha kaliteli yarışma kurallarında rpm kuralı yoksa alıp değiştirerek daha stabil ve daha hızlı yapabilirsiniz robotu. Motoru alıp incelemeden motorun değiştiği de anlaşılmaz.

Geri