Labaratuvarda SSD'ye terfi ettik

Kodla Büyü

rezber

Aktif Üye
Atelyemizde 10-12 pclik 8 labaratuvarımız var en problemli haliyle en eski sistemlerin bulunduğu labaratuvarlardan bir tanesine SSD ve ram takviyesi yaptık.Alabileceğimiz en uygun SSD olan sandisk 30Gb lık üründen aldık. öğrenci pclerinde depolama yapmadığımız için 30 gb yeterli geldi şimdilik.Öğrencilerin girmek istemedikleri labaratuvar artık en çok talep edilen oldu.

hayatının hatasını yapmışsın.
koruma programlarında sıkıntı çıkarıyor. çakılan imajların biri diğerini tutmuyor.

hocam labaratuvarda ders işlenecek durumda değildi şimdilik gayet memnunum. Acronis ile klonladım bir sorun yaşamadım.

hocam hayirli olsun guzel fikir. ssd yavas pcleri ucurmak icin birebir. size onemli bir tavsiyem temp, temporary internet files, firefox chrome user directory vs gibi gecici klasörleri kesinlikle ssd'de tutmayin hddye ayarlayin. bende bunlar ssdye ayarliyken sadece internette gezinmeden günde ortalama 300-400 MB yazma oluyordu. sonradan harddiske cektim simdi ozel bir kopyalama veya kurulum vs yapmazsam ssdye günde max 50 MB yazma oluyor. omurlerini bariz sekilde uzatmis olursunuz kolay gelsin

Arkadaşlar size şu an bizim 13 yıllık bilgisayarlarda Adobe CS4 programlarını çalıştırmamızı sağlayan daha farklı bir yöntem tavsiye edebilirim. SSD sabit diski olan ve yüksek bellek kapasiteli bir bilgisayarı sunucu olarak kullanabilirsiniz. Sunucuya bağlanan eski bilgisayarlara XP kurun ve bu XP üzerinde hiç program kurmayın. Office dahil bütün programları sunucuya "Uzak Masaüstü Bağlantısı" ile bağlanın. Böylece tek bir bilgisayara gereken yazılımları kurmanız yetecek ve bakımını dert etmeniz gereken tek bilgisayarınız olacak.

kozlu' Alıntı:
Arkadaşlar size şu an bizim 13 yıllık bilgisayarlarda Adobe CS4 programlarını çalıştırmamızı sağlayan daha farklı bir yöntem tavsiye edebilirim. SSD sabit diski olan ve yüksek bellek kapasiteli bir bilgisayarı sunucu olarak kullanabilirsiniz. Sunucuya bağlanan eski bilgisayarlara XP kurun ve bu XP üzerinde hiç program kurmayın. Office dahil bütün programları sunucuya "Uzak Masaüstü Bağlantısı" ile bağlanın. Böylece tek bir bilgisayara gereken yazılımları kurmanız yetecek ve bakımını dert etmeniz gereken tek bilgisayarınız olacak.

Tek bir PC' yi sunucu olarak nasıl ayarlayacagız bunun için CCboot gibi extra yazılımlara ihtiyaç yokmudur.

kozlu' Alıntı:

faydalı bilgi, üstünde durmak lazım

gazi57' Alıntı:
kozlu' Alıntı:

Tek bir PC' yi sunucu olarak nasıl ayarlayacagız bunun için CCboot gibi extra yazılımlara ihtiyaç yokmudur.

Server 2008R2 veya Server 2012 işletim sistemi kurup "Uzak Masaüstü Hizmetleri" rolünü eklemeniz yeterli hocam.

joombal' Alıntı:
hayatının hatasını yapmışsın.
koruma programlarında sıkıntı çıkarıyor. çakılan imajların biri diğerini tutmuyor.

hayatının hatası mı ?
Koruma programları rahatlıkla çalışıyor. Imajlarda hiç sorun yok. 2 yıldır kullanıyoruz....

makinalarda deep freeze ve internet bağlantımız yok denecek hızda olduğundan temp dosyaları için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
hibrid yapmadık sadece ssd kullanıyoruz. Öğrencilere korumasız "d" yi açıyoruz 100 mb kadar uygulamalar için yeterli oluyor. (elektrik kesintileri için)

30 gb lık sandisklerden aldık yerel toptancılardan tanesi 100 TL den 11 tane aldık.İçinden 3,5" için bir metal aparat çıktığından extra bir harcamamız olmadı. Memnun kalırsak yavaş yavaş diğer labaratuvarlar da da benzer geçişi yaparız tabi temrinlikten para kalırsa :)

Hangi Sandisk modelini aldınız? SandForce chipsete sahip olanların haricinde 30GB SSDlerin okuma/yazma hızı, özellikle de yazma hızı HDDlerden pek farklı olmuyor diye biliyorum. Bir Benchmark programı ile okuma/yazma hızlarını test edip buraya ekleseniz, aradaki farkı daha iyi anlayabilirdik. Yine de diğer makinalardan birinde eski harddisklerle, bir de SSDli makinada Crystal Disk Mark, Everest Disk Benchmark, ATTO Disk Benchmark gibi bir programla hızlarını ölçüp eklerseniz seviniriz.

Örneğin 100TLye 32 GB Sandisk 155MB/sn yazma hızına sahipken:
http://www.istanbulbilisim.com.tr/sandisk-sdssdrc-032g-g26-32-gb-standart-ssd-disk-fiyati,64799.html

Sadece 20 TL farkla yani 120TL'ye 240MB/sn yazma hızı olan 64GB modelini alabiliyrosunuz:
http://www.istanbulbilisim.com.tr/sandisk-64-gb-ssd-disk-sdssdp-064g-g25-fiyati,52857.html

Yada 30TL farkla, 130TL'ye Sandforce Chipsetli 450MB/sn yazma hızlı Kingston V300 alabiliyorsunuz:
http://www.webdenal.com/kingston-sv300s37a-60g_536587.html

Aşağıda iki farklı modele ait testlerde genel sistem performansında 3te1 lik bir artış olduğunu görüyoruz:
http://www.harddrivebenchmark.net/hdd_lookup.php?hdd=SanDisk+SDSSDRC032G&id=685
http://www.harddrivebenchmark.net/hdd_lookup.php?hdd=SanDisk+SDSSDP064G&id=719

Sadece 20TLye 3te bir performans artışı ve neredeyse iki kat yazma hızı artışı oluyor. Neden 64GB modelini almadınız?

hocam sen ne yaptın yav. ben daha ssd yi canlı kanlı görmedim elime almadım sen atölyedeki öğrenci bilgisayarına koymuşsun.. :puhaha:

Donanım haber' deb alıntıdır... (http://forum.donanimhaber.com/m_95335156/tm.htm)
SSD disklerin ömrü nesle göre değişir.
En son her hücresinde 3 bit saklayabilen MLÇ modellerde her hücrenin yazım ömrü 1000 keze kadar düştü. Esik 2 bitlik MLC tiplerinde 5000-10000 arası. SLC olan tek bitliklerde ise daha fazla.

Genelde 60-256 GB arası disklerde 2 bit MLC kullanılır. 3 olanlar daha ziyade 400 GB üstü olanlarda görülüyor. Biz 2 bit MLC olduğunu varsayalım. 240-256 GB için de 5000 yazım ömrü diyelim.

SSD diskler 4 KB bloklar halinde kullanılır. Yani 1 byte de yazıp okuyacak olsanız 4 KB bloğun hepsi yazılır-okunur. Kontrolör bunları ayırır.
240 GB bir disk ise = 240.000.000 KB eder ki 60.000.000 blok eder. 5000 kezden 300.000.000.000 defa yazılabilir.

Yani toplamda 300.000.000.000 * 4KB ile 1.200.000.000.000 KB = 1.200 TB yazım ömrü vardır.
Günde 1 TB yazsanız 3 yıldan fazla gider. Ki normal kullanıcı bunun onda birini bile yazamaz. Hele ki SWAP olayı pek yoksa. Yani normal kullanıcının 2 bit MLC diskleri için endişelenmesi gereksiz.

Ancak photoshop ve özellikle render-vido encode yapıyorsanız iş değişir. Günde TB'larca yazım yapılabilir ve 5-6 ayda bile diski öldürebilirsiniz.
.........
Biraz bilgi (http://forum.donanimhaber.com/m_39385485/tm.htm)
Konu biraz eski o yüzden Win7 denmiş ama güncel 8 ve 8.1 de zaten destek veriyor...
SLC tabancı ürünler daha kısıtlı depolama alanı sağlarken , yüksek performans sunar.
MLC tabanlı ürünlerin ise hacimleri SLC tabanlı ürünlere göre daha geniş fakat performans olarak daha düşüktür.

TRIM Desteği Nedir?

Windows 7'den önceki işletim sistemlerinde SSD ve sabit diskler üzerindeki dosyayı sadece sanal olarak silebilirsiniz. Gerçekte ise üzerine başka bir veri yazılıncaya kadar o dosyanın veri blokları diskte sürekli kalır. Geleneksel sabit disklerde silinmiş gibi görünen blokların üzerine rahatlıkla tekrardan veri yazılabilirken, SSD'lerde tekrar veri yazılabilmesi için 4KB'lık hücre bloklarının mutlaka boş olması gerekir. TRIM desteği olmadan yeniden yazma işlemi için öncelikle hücre bloklarındaki veriler okunmalı, sonra silinmeli ve en sonunda ise boşalmış olan hücrelere veri depolanmalıdır. Windows 7 ile beraber gelen TRIM komutu sayesinde diskteki dosyalar flaş yonga hücrelerinden tam anlamıyla silinir ve diskiniz bu işlemlerle uğraşarak zaman kaybetmez

kozlu' Alıntı:
gazi57' Alıntı:
kozlu' Alıntı:

Server 2008R2 veya Server 2012 işletim sistemi kurup "Uzak Masaüstü Hizmetleri" rolünü eklemeniz yeterli hocam.

Her bir bilgisayar için kullanıcı mı tanımlamak gerekiyor... Sanal bir işletim sistemi üzerinden mi ana işletim sistemi üzerinden mi bu ayarlamlar yapılmalı

Biz öğrencilerin bağlandığı işletim sistemini sanal yapmayı tercih ettik. Her dönem bu sanal makinenin imajını tazeliyoruz :) Ayrıca kurum içi etki alanı kurduk. Her öğretmen ve öğrenci için kullanıcı hesapları oluşturduk. Öğrenciler ve öğretmenler okul içerisinden istediği bilgisayarda oturum açabiliyor.

kozlu' Alıntı:
Biz öğrencilerin bağlandığı işletim sistemini sanal yapmayı tercih ettik. Her dönem bu sanal makinenin imajını tazeliyoruz :) Ayrıca kurum içi etki alanı kurduk. Her öğretmen ve öğrenci için kullanıcı hesapları oluşturduk. Öğrenciler ve öğretmenler okul içerisinden istediği bilgisayarda oturum açabiliyor.

Öncelikle teşekürler
Anladığımı özetleyeyim ki eksik adım atmayayım

Sunucu bilgisayar kuruldu. Server yani. İşletim sistemi 2008r2.daha sonra virtual box gibi sanal işletim sistemi kurumu programı kuruldu ve burada yine 2008 r2 kuruldu
Sanala kurulan işletim sistemi üzerinden kullanıcılar oluşturuldu. ( kaç kullanıcı kurdunuz toplam)
Peki ağ bağlantısı için sanal işletim sistemi ile kullanıcı pc ıp leri nasıl yapılandırıldı?
Kaç kullanıcı?

faruk8542' Alıntı:
hocam sen ne yaptın yav. ben daha ssd yi canlı kanlı görmedim elime almadım sen atölyedeki öğrenci bilgisayarına koymuşsun.. :puhaha:
Eğer 2009-2013 yıllarından kalma bir laptopunuz varsa hdd'sini çıkarıp yerine 120-250 gb lik bir SSD takın (400/500mb r/w) laptopunuzu 8 sn de kulanmaya başlamanın tadını yakalayın derim.

cihanmnsl' Alıntı:
kozlu' Alıntı:

Öncelikle teşekürler
Anladığımı özetleyeyim ki eksik adım atmayayım

Sunucu bilgisayar kuruldu. Server yani. İşletim sistemi 2008r2.daha sonra virtual box gibi sanal işletim sistemi kurumu programı kuruldu ve burada yine 2008 r2 kuruldu
Sanala kurulan işletim sistemi üzerinden kullanıcılar oluşturuldu. ( kaç kullanıcı kurdunuz toplam)
Peki ağ bağlantısı için sanal işletim sistemi ile kullanıcı pc ıp leri nasıl yapılandırıldı?
Kaç kullanıcı?

Hocam bizim sunucumuzda(fiziksel olan sanal değil) DNS hizmeti çalışıyor ve şu an mezunlar dahil 2 bine yakın "Active Directory" kullanıcımız mevcut. Biz laboratuvarlarımızda elle IP adresi veriyoruz ama otomatik de yapılandırılabilir.

c1han' Alıntı:
Örneğin 100TLye 32 GB Sandisk 155MB/sn yazma hızına sahipken:
http://www.istanbulbilisim.com.tr/sandisk-sdssdrc-032g-g26-32-gb-standart-ssd-disk-fiyati,64799.html

Sadece 20 TL farkla yani 120TL'ye 240MB/sn yazma hızı olan 64GB modelini alabiliyrosunuz:
http://www.istanbulbilisim.com.tr/sandisk-64-gb-ssd-disk-sdssdp-064g-g25-fiyati,52857.html

Yada 30TL farkla, 130TL'ye Sandforce Chipsetli 450MB/sn yazma hızlı Kingston V300 alabiliyorsunuz:
http://www.webdenal.com/kingston-sv300s37a-60g_536587.html

Aşağıda iki farklı modele ait testlerde genel sistem performansında 3te1 lik bir artış olduğunu görüyoruz:
http://www.harddrivebenchmark.net/hdd_lookup.php?hdd=SanDisk+SDSSDRC032G&id=685
http://www.harddrivebenchmark.net/hdd_lookup.php?hdd=SanDisk+SDSSDP064G&id=719

Sadece 20TLye 3te bir performans artışı ve neredeyse iki kat yazma hızı artışı oluyor. Neden 64GB modelini almadınız?
okuma yazma hızları dediğiniz gibi ama kesinlikle kullandığımız manyetik disk hızından çok farklı. 64 gb alamamızın nedeni tamamiyle bütçe hocam 1000 TL gelmişti bizde ekledik ancak 11 tane alabildik.

faruk8542' Alıntı:
bizde öyleydik hocam gelen parayı hemen değerlendirdik :) yoksa labaratuvar atıl durumdaydı

Geri