Label ile Literal arasında ne fark var?

Kodla Büyü

nereyegidiyorum

Aktif Üye
asp.net öğrenmeye çalışıyorum. izlediğim bazı görsel derslerde label yerine literal kontrolü kullanılıyor. bunun nedeni nedir? bilen var mı acaba?

literal conrole html kodları gönderebiliyorsunuz.
örneğin literal1.text="<b>Merhaba</b>";
gibi

Literal yazdığınız şey direk kaynağa yazılır...
Kod:
Literal --> <asp:Literal ID="Literal1" Text="şöyle" runat="server"></asp:Literal>

HTML çıktısı --> şöyle

veya

Literal --> <asp:Literal ID="Literal1" Text="<strong>şöyle</strong>" runat="server"></asp:Literal>

HTML çıktısı --> <strong>şöyle</strong>

gibi

label ise bir span tagı içinde gönderilir...

Kod:
Label --> <asp:Label ID="Label1" runat="server" Text="Böyle"></asp:Label> 

HTML çıktısı --> <span id="Label1">Böyle</span>

veya

[code]Label --> <asp:Label ID="Label1" runat="server" Text="<h1>Böyle</h1>"></asp:Label> 

HTML çıktısı --> <span id="Label1">Böyle</span>

Ve birde literalin bu tag konusunda property de bir özelliği bulunuyordu bildiğim... Bir ara dener bakarım

nereyegidiyorum' Alıntı:
ilginiz için teşekkürler arkadaşlar. sanırım bu span kirliliğini önlemek en önemli amacı.

ya aslıda literal biraz daha düz bir eleman herşeyi yazmak zorundasın ben litreal ile select elemanı oluştran adam tanıyorum böyle baya bildiğin....

Label ise koplex daha basit kullanımlı ama daha çok özelliği var... Felan filan...

Code behind dan Html tagları göndermek istediğinizde Literal en güzelidir. Zira Label refletonun dediği gibi <span> eklentisini koyar.

Ayrıca LiteralControl de pek çok durumda işinize yarar.

Kod:
protected void btnEkle_Click(object sender, EventArgs e)
    {
        Literal lt = new Literal();
        string _select = "<select id='tercih'>\n";
        for (int i = 1; i < 11; i++)
            _select += "<option value=\"" + i.ToString() + "\">Tercih" + i.ToString() + "</option>\n";
        _select += "</select>";
        lt.Text = _select;
        this.Controls.Add(lt);
    }

yani label kullanmak istediğim her yerde literal kullanabilir miyim?

mavi85' Alıntı:
yani label kullanmak istediğim her yerde literal kullanabilir miyim?

literale daha çok veri gönderebiliyorsunuz. mesela haber sitesinde başalığı label yapabilirken detayı literal yapmak daha sağlıklı olur...

Geri