Laboratuvar sigorta atması

Kodla Büyü

soman

Üye
Arkadaşlar laboratuvarda sık sık sigorta atıyor. Elektrikçi çok kez yaptı ama sorun devam ediyor. Başına gelen var mı, sorun nerede olabilir?

Benim lab.da da sigorta atma sorunu sık sık oluyor. Kaçak akım rölesinden oluyormuş. Bir yerde bir kaçak var ama kimse çözmeye yanaşmıyor. Yıllar içinde birçok farklı işlem yapılmış sınıfta. İki farklı sigorta kutusu var :D Okulun genel sistemi de çorba olmuş. Müdürlerin ustaları mevzusu biraz olay. Kaçağın tespitinin çok zor olduğunu sistemin komple baştan yapılması gerektiğini söylüyor bize gelenler. Şimdiye kadarki müdürler de masrafı yüksek olduğundan yanaşmadı çözmeye.
Bu tarz tamir&tadilat işlerinin müdürlerin inisiyatifinde hatta yetkisinde bile olmaması lazım bence. Üniversitelerdeki gibi sırf inşaat grubu diyeceğim bu işlere bakan ilçe/eğitim bölgesi sorumluları filan olmalı. Bütçesi okul yöneticisinde olmamalı. Okul yöneticisi dediğimiz adam da neticede öğretmen. Çağırdığı kişinin yeterliliğini bile anlamıyor çoğu müdür.
Okullarda yıllardır gördüğüm bir sıkıntı bu durum.

Arkadaşlar laboratuvarda sık sık sigorta atıyor. Elektrikçi çok kez yaptı ama sorun devam ediyor. Başına gelen var mı, sorun nerede olabilir?
Hocam bu durumun sebebini sizden iyi kimsetespit edemez. Gerçekten de kaçak akım nedeniyle sigorta atması sorununu çözmek zordur. Pano lab içinde ve prizler ayrı ayrı sigortalara bağlanmış ise işiniz kolaylaşacaktır. Şöyle ki her gün bir sigortayı kapatın ve çalışmalarınıza olağan şekilde devam edin. Kapalı olan sigortaya bağlı priz/prizlerdeki cihazları o gün kesinlikle başka bir prize bağlayıp çalıştırmayın. Hiç sigortanın atmadığı gün kapalı olan sigortaya bağlı priz /priz grubunda ve/veya buralara bağlı cihazların en az birinde sorun var demektir.

yeni bir lab kurduk
aynı sorun bizde de var
10 amper olan ana sigortayı 16 amper yaptık
yine atıyor
elektrikten anlayan hadememizin gönlü olursa bakacak
artık ne zaman gönlü olursa...

yeni bir lab kurduk
aynı sorun bizde de var
10 amper olan ana sigortayı 16 amper yaptık
yine atıyor
elektrikten anlayan hadememizin gönlü olursa bakacak
artık ne zaman gönlü olursa...
görevi mi ki gönlü olursa diyorsunuz, adamın keyfine kalmış, ister bakar ister bakmaz.

• Beğen
Tepkiler: omd
adam tedaştan meb e geçme hizmetli. onun görevi değil de benim görevim mi. ne demek ister bakar ister bakmaz
Hocam bilişim öğretmeni btr değilse hiç bir teknik işe bakmaz hatta btr olsa bile görevi değil diye bu forumda milyonlarca mesaj atıldı. Hizmetli tedaş tan geçmiş olsa bile görevi değil tabii ki. Işlem sırasında oluşabilecek olası kazada sorumluluğu büyük olur.
Tabii ki sizin de göreviniz değil. Elektrik ile ilgili teknik bir eleman getirilip baktırılacak.

Benzer bir durum benim de başıma geldi hocam. Labaratuvarı kendim kurdum ve hiç kısa devre yapmadığıma emindim. Birde hiç öğrenci yokken atıyordu. Kaçak akım rölesinin olduğu kısma sadece bilgisayar sınıfının sistemi bağlı değilmiş. İmam hatip ortaokulu ve lisesi olduğu için çocukların sıcak su ile abdest almak için kullandığı termostat vardı. çocuklar çok yüklendiğinde o attırıyormuş. Sizde röleye nelerin bağlı olduğunu kestirmeye çalışın. Hocalarımın da dediği gibi deneme yanılma ile bunu bulmaya çalışın. Bir kaç bilgisayar açık ken mi atıyor. Yoksa bir çok bilgisayar açıkken mi atıyor denemek gerek.

Bu arada kimse kendi labaratuarını kurmak zorunda değil. Ben bu şekilde daha rahat ettiğim ve hoşuma gittiği için böyle bir işe giriştim.. Bilişim öğretmeni bunu yapmak zorunda değil kesinlikle.

• Beğen
Tepkiler: omd
Kaçak akım sigortası arızalı olabilir. Laboratuvarda değil de evde başıma gelmişti sürekli atıyordu. Yenisini takınca sorun düzelmişti. Diğer hocalarımın dediği gibi panodaki diğer sigortaları tek tek deneyerek sorunun nereden kaynaklandığını bulabilirsiniz. Kolay gelsin.

Arkadaşlar bir çok sebebini yazmış.
Bir ihtimal de laboratuvar en üst katta mı ?
Çatıda sızıntı varsa yağmur yağdıkça elektrik tesisatına geçiyor olabilir.

sigortayı yenisi ile mutlaka değiştirip deneyin. sigorta yeni bile takılsa arızalı olabilir aynı olay ev ortamında yaşandı ve bütün denemeler yapıldıktan sonra sigortaya baktılar meğer sigorta arızalıymış.

Benzer sorun başıma geldiğinde elektrikçi arkadaş aynı marka ile röleyi değiştirdi sorun düzelmedi. Aynı teknik özelliklere sahip LEGRAND marka ile değiştirelim dedi, sorun düzeldi. Bazen kalite de fark edebiliyor.

Geri