Laptop aşırı ısınması!!!

Kodla Büyü

odabasalparslan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar uzun bir süredir kullandığım bilgisayarım aşırı ısınıyor ve fanlar acayip ötüyordu. Hafta sonu termal macun aldım ve yeniledim.İç dış ne varsa temizledim.Şimdi ses soluk yok ancak merakımdan işlemci sıcaklığı ölçen bir program yükledim (speccy) CPU sıcaklığı 75-80-85C civarında. İnternette okuduğum kadarıyla 70C'in altında olması gerek yazmışlar. Bu kadar şeyi yapmama rağmen neden daha aşağı düşmez?

Re: Ynt: Laptop aşırı ısınması!!!

Yeniden gözden geçir.
İşlemci soğutucusunu bakır ısı ileticileri ve fanı ızgaraya tam oturtamamış olabilirsin.
Fan, fan yuvasından tüm havayı ızgara eksozuna üflemiyordur.Yuvaya tam oturt.
Ayrıca, fan yuvasındaki ufak hava kaçaklarını kaliteli bir parça siyah elektrikçi bandı ile izole et.

Bakır pulu yeni duydum.

Bu arada;

Termal macunları kalite marka alalım arkadaşlar. Son aldığım 2 enjektör, aşırı sulu gri bir malzeme idi.Bayatlamış desem, 5 yıl soğutma ve 10 yıl raf kullanım ömrü var.
Termal macun şikayeti çok fazla.Patetes ürün almamak nerede ise imkansız.Dikkat edin.

Fanlardan Ses soluk yok
Ama ölçülen bir sıcaklık var

Sıcaklığı biostan da bir kontrol edin derim. Zor ihtimal belki program hatalıdır.

Yani şimdi bir şey aklıma geldi;
Madem işlemcinin sıcaklığı yüksek;
Anakart ve işlemcinin bunu anlayıp Fanı devreye sokması gerekmiyor muydu?

×Acaba Fan'ın pinlerini yerine takmayımı unuttunuz?
Fan dan anakart pinlerine giden telleri inceciktir içinden kopmuş olabilir.
Ya da başka bir elektriksel bağlantı hatası.Pini sökün takın.Temassızlık veya oksitlenme olabilir.
× fan, fan yuvasında bir yere takılmış sürtünüyor yavaş zorlanarak dönüyor ya da yavaş çalışıyor olabilir.

Fanlar çalışmoyormu?
Hiç mi fan sesi gelmiyor?

Hocam fanda ses soluk yok derken yanlış anlaşıldım :D Eskiden çok yüksek ses çıkarıyordu çalışırken ama bilgisayarı toplayıp çalıştırdıktan sonra acaba fan çalışmıyor mu dedim :) Kulağımı dayadım hatta... Gayet sessiz çalışır oldu yani :) Şu anda 76C civarında. Önceden makinenin altına el deyilmiyordu :)

İşlemcinin soğutucuya Macun ile temasını ve oturmasını kontrol et.Yaylı vidaları az bişey sık ve bakır iletkenleri bir daha kontrol et.
Fan kutusu ızgara haricine hava sızdırıyormu, sızdırıyorsa bant ile izole et.Izgaraları kürdan ve süpürge ile yavaşça emdirterek iyi temizle.
O kadar.Yani 2. kontrol
İşlemleri hijyen ortamda ve dikkatli yap.Tornavida kaymasın.Vida kaybolmasın.
İyi geceler.

Geri