Dokunmatik hiç çalışmıyor!

Kodla Büyü

mstsdmr

Site Gezgini
IMG-3476.JPG

Arkadaşlar merhaba, Faz1 windows 8.1 tahtada dokunmatik çalışmıyor. Üst kameralarda hiçbir ışık yanmıyor. Tahta üzerindeki dokunmatik tuşu açık. Optic touch screen yükledim, resimdeki gibi hepsi silik, tıklanmıyor. Format atayım dedim,F7 ye tıkladığımda şifre konulmuş, şifre istiyor. Ne yapacağımı şaşırdım, var mı önerisi olan ?

kasayı söküp , içindeki biosu sıfırlayın.şifre kalksın.format atın windows 10 kurun . hem faz 1 hem faz 2 tahtamız var. maygun imajını (windows 10) kullanıyoruz.

faz 1 - 2 windows 10

Son düzenleme:
en son onu deneyeceğim sanırım, daha önce hiç kasa sökmediğim için daha kolay bir yöntemi var mıdır diye araştırıyorum açıkçası

Teşekkürler hocam ama lehim falan yapmadım, bilmiyorum bunu yapabilir miyim? Alanım bilişim değil

Teşekkürler hocam ama lehim falan yapmadım, bilmiyorum bunu yapabilir miyim? Alanım bilişim değil
lehimle işimiz yok . sadece jakı çıkartıp takmakla sıfırlanıyor zaten. 05:22 deki jakı çıkartıp takınca sıfırlanıyor.
bur daki video bios pili değiştirme videosu . o yüzden lehim işlerine girmiş .

Ekli dosyayı görüntüle 71518
Arkadaşlar merhaba, Faz1 windows 8.1 tahtada dokunmatik çalışmıyor. Üst kameralarda hiçbir ışık yanmıyor. Tahta üzerindeki dokunmatik tuşu açık. Optic touch screen yükledim, resimdeki gibi hepsi silik, tıklanmıyor. Format atayım dedim,F7 ye tıkladığımda şifre konulmuş, şifre istiyor. Ne yapacağımı şaşırdım, var mı önerisi olan ?
Hocam dokunmatik sorunu bazen donanımsal sorun olabiliyor. Bunun için önce çalışan bir tahtanın modülünü söküp, dokunmatiği çalışmayan tahtaya takın. Eğer dokunmatik yine çalışmazsa o zaman sorun donanımsaldır. Her ilde etkileşimli tahtaların bakım onarımı için bir lise belirlendi. İlinizdeki fatih projesi koordinatörü ile iletişime geçin hocam.

Benim tahtalardan birinde de çalışmıyordu, @hasari Hocanın win7 imajını yükledim ardından da driver booster yükledim ve sürücüleri güncelleyince sorun kalktı.

Teşekkürler arkadaşlar ama Ops modülü çıkarabilmem için tahtanın kasasında anahtarlı kısım var, orayı açamadım. Anahtarı yok, yıldız tornavida içine girmiyor. Orayı nasıl açabilirim arkadaşlar, dünden beri artık iyice gerildim bende.

Teşekkürler arkadaşlar ama Ops modülü çıkarabilmem için tahtanın kasasında anahtarlı kısım var, orayı açamadım. Anahtarı yok, yıldız tornavida içine girmiyor. Orayı nasıl açabilirim arkadaşlar, dünden beri artık iyice gerildim bende.
Onu sökmek için şöyle bir alet lazım hocam.

Ekli dosyalar

• IMG-5089.JPG
    IMG-5089.JPG
    66.6 KB · Görüntüleme: 95
Görsel arama ile bulamadım , var mı bir adı hocam sipariş vereyim
Hocam 2 seçenek var.
1. görselde:
Soldaki mavi işaretli tork uçlu tornavida diye geçiyor. Ebat olarak T30'a (2.görsel) denk geliyor.
Sağdaki sarı işaretli alyan(allen) ucu diye geçiyor. Ebat olarak Hex5(H5)'e (2.görsel) denk geliyor.
Soldaki T30 genelde yekpare tornavida olarak bulunabiliyor. Sağdaki H5 genelde uc şeklinde aparat olarak başka bir şeye takılacak biçimde satılıyor.
Hangisi olursa olsun elinizi ya da aleti Et ile tahtanın kasası arasına yerleştirip manevra yapabileceğiniz bir ebatta olması yararınıza olacaktır.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    99.6 KB · Görüntüleme: 64
  • 2.jpg
    2.jpg
    221.5 KB · Görüntüleme: 61
Hocam 2 seçenek var.
1. görselde:
Soldaki mavi işaretli tork uçlu tornavida diye geçiyor. Ebat olarak T30'a (2.görsel) denk geliyor.
Sağdaki sarı işaretli alyan(allen) ucu diye geçiyor. Ebat olarak Hex5(H5)'e (2.görsel) denk geliyor.
Soldaki T30 genelde yekpare tornavida olarak bulunabiliyor. Sağdaki H5 genelde uc şeklinde aparat olarak başka bir şeye takılacak biçimde satılıyor.
Hangisi olursa olsun elinizi ya da aleti Et ile tahtanın kasası arasına yerleştirip manevra yapabileceğiniz bir ebatta olması yararınıza olacaktır.
Çok teşekkürler hocam, uçları internette buldum ama bizim tahtalara baktım da şimdi bu uçlar uyar mı?

Ekli dosyalar

• IMG_3488.jpg
    IMG_3488.jpg
    50.3 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_3486.jpeg
    IMG_3486.jpeg
    94 KB · Görüntüleme: 46
Çok teşekkürler hocam hocam yine de alıyım da bulunsun. İlk resimdeki anahtarı nereden bulabilirim acaba, servisler mi verir?
Hocam onu ben set olarak almıştım, kendim öylesine kullanmak için.
"Servisler mi verir?". Bir şey diyemem lâkin "Selam verdim rüşvet değil deyü almadılar" demiş Fuzûlî.

Bizim faz-2'lere normal cıvata başlı vida koymuşlar elle açılabiliyor. Faz-1'lerin vidası da dışarı çıkıntılıysa, elle veya bir pense yardımıyla sökülebilir.

Ekli dosyalar

• Faz-2 OPS.jpg
    Faz-2 OPS.jpg
    41.7 KB · Görüntüleme: 31
faz 2 tahtaya temiz imaj yükledim. tüm driverları güncelledim. hala dokunmatik hiç çalışmıyor. köşedeki kameralar sabit kırmızı ışık veriyor. neden dokunmatik çalışmıyor olabilir hocalarım ne önerirsiniz?

faz 2 tahtaya temiz imaj yükledim. tüm driverları güncelledim. hala dokunmatik hiç çalışmıyor. köşedeki kameralar sabit kırmızı ışık veriyor. neden dokunmatik çalışmıyor olabilir hocalarım ne önerirsiniz?
aynı sıkıntıyı ben de okulumuzdaki 1 tahta da yaşıyorum. bir çözüm bulamadım.

hocam bizim tahtanın birinde de aynı hatayla karşılaşmıştım neler yaptıysam düzeldedi.aradan bir hafta geçti tahta kendiliğinden düzeldi.çok enteresan ama düzeldi:) inşallah sizde de aynı durum olur.

hocam bizim tahtanın birinde de aynı hatayla karşılaşmıştım neler yaptıysam düzeldedi.aradan bir hafta geçti tahta kendiliğinden düzeldi.çok enteresan ama düzeldi:) inşallah sizde de aynı durum olur.
bizim tahtalardan birisi de geçen yıldan beri aynı durumda. dokunmatik bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu hatta tahtayı ilk açtığımızda çalışıyor dersin ortasında gidiyordu. son 3 gündür hiç çalışmaz oldu. dün artık mecburen arıza kaydı oluşturdum.

Yeniden merhaba arkadaşlar,dediklerinizi yaptım. OPS'yi söktüp. Biosu resetledim.Windows 10 kurdum. Yine çalışmadı. Modülü başka bir tahtaya taktığımda dokunmatiği çalıştı. Yani sorun ops de değil, tahta panelinde. Bu çözebileceğim bir şey mi? Yoksa servis mi, çağırmam gerekir? Okul çok sıcak bakmıyor servis çağırmaya ama ben de daha once hiç tahtayı çıkarmadım yerinden

Tahtanın üst kısmında sağda ve solda 2 ışık göz (kırmızı) yanmıyosa servis çağırmaktan başka çare yok. yanıyorsa başka bir imaj yükleyip deneyi

Son düzenleme:
Geri