LCD Shield kullanımı

Kodla Büyü

harun erdem

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arduino için LCD shiel sipariş ettim ama mblock ile bağlantı kurup yazı yazdıramadım. İnternette fazla içerik de yok. Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Son düzenleme:
I2C modülü ise. YouTube de mblock I2c LCD yazın izleyin. Kütüphane klasörünü mblock/arduino/libraries altına atmanız lazım. Yoksa yüklemez. Kodlardan da 03f ve 027 ile deneyin

Arduino için LCD shiel sipariş ettim ama mblock ile bağlantı kurup yazı yazdıramadım. İnternette fazla içerik de yok. Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
LCD Shield ile mblock a bağlı iken ben de yazdıramadım hocam. Ama programı arduino ya yükleyince çalışıyor. Bir de üzerindeki ayar düğmesini biraz değiştirmeniz gerekebilir.

Hocam I2C arabirim adresini doğru giriyormusunuz genelde kullanılan 0x27 ama farklı adreslerde de olabilir. İnternette I2C adres belirleme diye arama yaparsanız yardımcı bilgiye erişebilirsiniz.

mBlock'la LCD kullanabilmek için RS (Register), E (Enable), D4, D5, D6, D7 pin bağlantılarının kütüphanede tanımlandığı gibi olması gerekiyor. Bunu anlamanın kolay yolunu ekteki resimde göstermeye çalıştım. Örnekteki blok taş LCD (Heine Ravnholt) kütüphanesine ait. Kütüphaneyi ekledikten sonra, kütüphane taşlarından birini Arduino Programı taşının altına atın ve Arduino'ya yükle diyerek sağda açılan pencerede pin tanımlamalarına bakın, buna göre bağlantı yapın. Pin sırasını sarı renkle boyadım. Pin sırası: RS,E,D4,D5,D6,D7 olacak şekildedir bu önemli. Bir de shield'in data sheet dosyasına da bakın. Bu linkteki üründe pin bağlantıları şöyle verilmiş mesela:
  • D4 LCD DB4
  • D5 LCD DB5
  • D6 LCD DB6
  • D7 LCD DB7
  • D8 LCD RS
  • D9 Etkinleştir
  • D10 Arka ışık kontrolü
LCD Shield'in arızalı olmadığını kabul edip, bağlantılarında hata vardır diyerek düşünüp yazdım...

Ekli dosyalar

• lcd-pin-şema.PNG
    lcd-pin-şema.PNG
    23.8 KB · Görüntüleme: 28
lcd shield hiç kullanmadım ama biz projelerimizde ekran olarak sadece 5110 lcd kullanıyoruz. Mblock için 5110lcd kütüphanesini yüklediğinizde sorunsuz çalışıyor. Tavsiye ederim

Geri