LCD yada Projeksiyondan Dijital Pano nasıl yapılır?

Kodla Büyü
kardeş bunun internete kurulumunda yada bilgisayara kurulumunda yardımcı olurmusun...
ben internete kurdum şu şekilde hata verdi...

Ekli dosyalar

• 1212.JPG
    1212.JPG
    56.7 KB · Görüntüleme: 1,909
altun32' Alıntı:
kardeş bunun internete kurulumunda yada bilgisayara kurulumunda yardımcı olurmusun...
...
Hocam Xibo size gayet açık yazmış zaten. XİBO nun çalışması için SOAP gerekiyor. sizin hostinginiz soap desteklemiyor. Eğer localde çalışıyor olsaydınız soap ı aktif / pasif yapabilirdiniz. fakat host üzerinde çalıştığınız için sizin yapabileceğiniz bişey yok. hosting firmanızla konuşup soap eklentisinin aktif hale getirilmesini isteyiniz...

BaRBaRYaN' Alıntı:
altun32' Alıntı:
...
Hocam Xibo size gayet açık yazmış zaten. XİBO nun çalışması için SOAP gerekiyor. sizin hostinginiz soap desteklemiyor. Eğer localde çalışıyor olsaydınız soap ı aktif / pasif yapabilirdiniz. fakat host üzerinde çalıştığınız için sizin yapabileceğiniz bişey yok. hosting firmanızla konuşup soap eklentisinin aktif hale getirilmesini isteyiniz...

localhsot dada şu hatayı verdi.....

Ekli dosyalar

• 23456.JPG
    23456.JPG
    61.9 KB · Görüntüleme: 1,879
altun32' Alıntı:
hocam local de xibo kurmadan önce sisteminize WAMP / XAMP / EASYPHP benzeri SOAP destekli hazır php + apache + mysql kurulum paketlerinden bir tanesini kurun. Tavsiyem WAMP tır. Türkçe dil desteği ve kısayolları ile kullanımınızı kolaylaştıracaktır.

Wamp kurulumu
Kod:
http://www.webmastersitesi.com/webmaster-sozlugu/65509-wamp-server-kurulumu-resimli-anlatim.htm

Daha sonra error verdiklerini wamp sağ tuş php eklentilerinden aktfi edebilirsiniz...

BaRBaRYaN' Alıntı:
altun32' Alıntı:
hocam local de xibo kurmadan önce sisteminize WAMP / XAMP / EASYPHP benzeri SOAP destekli hazır php + apache + mysql kurulum paketlerinden bir tanesini kurun. Tavsiyem WAMP tır. Türkçe dil desteği ve kısayolları ile kullanımınızı kolaylaştıracaktır.

Wamp kurulumu
Kod:
http://www.webmastersitesi.com/webmaster-sozlugu/65509-wamp-server-kurulumu-resimli-anlatim.htm

Daha sonra error verdiklerini wamp sağ tuş php eklentilerinden aktfi edebilirsiniz...

KARDEŞ İLGİLENİYORsUN ALLAH RAZI OLSUN LOCALHOST GEÇTİĞİMDE AYRI AYRI PC KURDUM AŞAĞIDAKİ GİBİ HATA VERİYOR

Ekli dosyalar

• 11.JPG
    11.JPG
    40.3 KB · Görüntüleme: 1,876
  • 12.JPG
    12.JPG
    36.3 KB · Görüntüleme: 1,876
birkan' Alıntı:
Sunucu bilgisayar olarak kullanacağınız bilgisayara http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html adresindeki xampp programını kurum bu program sayesinde bilgisayarınız php destekleyen bir web server olacaktır. xibo server klasörünü c:/xampp/htdocs klasörü içine kopyalayın. xampp programını çalıştırın apache ve mysql i aktif hale getirin.
Daha sonra web tarayıcınızı açıp adres satırına localhost/xibo yazın, xibo server bu aşamada kurulacak, aslında bu xibo server gördüğünüz gibi php ile çalışan bir web site aslında. Kurulum aşamasında, sizden bazı şifreler parolalar isteyecek bunları verirken mutlaka bir yere not alın. Kurulumu tamamladıktan sonra, yine web tarayıcınızın adres satırına localhost/xibo yazarak sisteme erişip tasarımlarınızı ve ayarlarıızı yapabilirsiniz.
Bu aşamadan sonra, client olarak kullanacağınız bilgisayara client prıgramı kurmalısınız. Client olarak kullanacağınız bilgisayarda,
# Microsoft Windows 2000/XP/Vista/7
# .NET Framework v3.5
# Internet Explorer 7 or 8
# Flash Player Version 9 or later
# Windows Media Player 11 or later
# Microsoft Powerpoint 2003 yada üst versiyonu olmasına dikkat edin.
Client Programını kurduktan sonra
Başlat -> Programlar -> Xibo Player -> Xibo Client Options tıklayın.
"the url of the xibo server" kısmına server kurduğunuz bilgisayarın ıp adresini girin "192.168.1.100/xibo" gibi.
"the server key for the xibo server" kısmına xibo server kurulumu sırasında verdiğiniz "server key" numarasını girmelisiniz.
Enable powerpoint kutucuğunu işaretli hale getirin.
Xibo Client Options programında "Register Display" sekmesine tıklayın ve "Register" butonuna tıklayın.
Eğer sunucu ve client aynı ağda çalışıyor ve bağlantıda sorun yoksa "Display registered and awaiting licensing" mesajını görmelisiniz.
Save diyerek çıkın.
Client ile işimiz burada bitiyor bu aşamadan sonra, herhangi ağa bağlı bilgisayardan xibo sunucuya bağlanın, kullanıcı isminizle ve parolanızla giriş yapın.
Yönetim menüsüne oradan da ekranlara tıklayın. client bilgisayarınızın ismi sayfada listeleniyor olması lazım. client bilgisayarınızı isminizin sağındaki "edit" butonuna tıklayın. client bilgisayarınız artık verileri alıp çalışmaya hazır.
Artık işiniz. tasarımlar oluşturup, zamanlama menüsü altından, tasarımlarınızın hangi günlerde gösterileceğini programlamak.
son bir not tasarımlarınızda değişiklik yaptıktan sonra anında görüntünün güncelleneceğini düşünmeyin varsayılan olarak 15 dakikada bir kendini güncelliyor ekran. Xibo Client Options programından interval değerini düşürerek bu zamanı azaltabilirsiniz.
kolay gelsin.

hocam bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim....

sakgun' Alıntı:
ben xibo yu sorunsuz kurdum ama çalıştırdığımda lcd tv nin altında ve üstünde boşluklar oluştu.layout ayarı 16:9 Hd widescreen de onu 16:10 ' a aldım ama sonuç değişmedi.Client optionstan apperance ayarlarından elle çözünürlük girdim ama sonuç değişmedi.Farklı bir bilgisayarda geçen sene aynı lcd lerde full ekran çalışıyordu.[url=http://xibo.org.uk/layouts/?dl_page=2]http://xibo.org.uk/layouts/?dl_page=2[/url] adresindeki BlueGreen - 5 Regions şablonunu kullanıyorum. ([url=http://xibo.org.uk/download/37/]http://xibo.org.uk/download/37/[/url]) iki gündür uğraşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.[/quote]
..
hocam tahmin ettiğim kadarıyla sorun xibo kaynaklı değil. FARKLI BİLGİSAYAR ve AYNI MONİTÖRLE sorunsuz çalıştırdığınızı söylediğiniz yine AYNI LAYOUT ise sorun yeni bilgisayarınızın çözünürlüğünde yada vga çıkışında olabilir.
Nasıl bir bilgisayar kullanıyorsunuz, ekran çözünürlüğünüz ne, harici monitör çözünürlüğünüz ne, çözünürlük ayarlarına ne kadar müdehale edebiliyorsunuz bilmiyorum.
[code]1920 / 1080 = (16x120 / 9*120) [/code]
ama kullandığınız layout 16 / 9 formatına uygun bir layout. ekran çözünürlüğünüzün de buna uygun olması gerekiyor. Bazen bilgisayar monitöründe aldığınız görüntü ile harici monitöre / TVye / projeksiyona aktardığınız görüntü aynı boyutta olmayabiliyor. bazı ekran kartları dahili ve harici monitörlerin görüntülerini ayrı ayrı ayarlamaya izin veriyor. ekran kartınızın bu şekilde bir ayarı varsa lütfen önce onu deneyin
..
bu arada yakın sayılırız (d.evler cad.) vaktim olsa uğrayıp görmek isterdim ama maalesef 9-17.30 arasında çalışığım için okul dışında başka bişeyle uğraşmaya vaktim olmuyor. ekran kartı çözünürlük ayarlarını bir gözden geçirin düzelmezse başka çözümler düşünürüz. yada kendimiz yeni bir layout hazırlarız...

Hocam öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkürler.Xibo daha önce server 2003 kurulu 10 senelik bir server bilgisayarda yüklüydü.Farklı bir öğretmenin hazırladığı şablonlar vardı.Bu sene ben ilgilenmeyeceğim dedi,programla ilgili sorduğum sorulura da unuttum diyerek cevap verdi.Eski tasarımlar ve layoutlar elimde yoktu hırs yaptım herşeyi kendim kurup ayarlayıp çalıştırmaya karar verdim.Bu sene yeni server geldi win server 2008 yüklü.Bilsa,kurumnet gibi programlar sürekli bu serverda çalıştığı ve makina sürekli açık olduğu için xibo için ayrı bir bilgisayar yapmadık.Serverdan çıkan vga kablosu bir çoklayıcıya gidiyor ordan cat 5 tarzı kablolarla(tesisatı güvenlik kameralırını yapan kişi çekmişti geçen senede aynı sistemi kullanıyorduk) 2 tane 42 inçlik farklı binalaradaki Lcd Tv lere gidiyor.Serverın ekran kartı tek çıkışlı olduğu için harici monitör ayarı yok.Serverın çözünürlüğü 1024*768 de ama ayar olarak sadece bunun bir üstü var(eski makinede de yüksek çözünürlükler yoktu)Client optionstan apperance bölümü var orda elle çözünürlük girdim görüntü bu sefer büyüdü ama sağdan soldan taştı tam oturmadı.Tasarım ekranında içeriği hizalamak sorun oldu.Dediğiniz gibi sorun ya layout ta ya da çözünürlük ayarlarında

sakgun' Alıntı:
Hocam öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkürler.Xibo daha önce server 2003 kurulu 10 senelik bir server bilgisayarda yüklüydü.Farklı bir öğretmenin hazırladığı şablonlar vardı.Bu sene ben ilgilenmeyeceğim dedi,programla ilgili sorduğum sorulura da unuttum diyerek cevap verdi.Eski tasarımlar ve layoutlar elimde yoktu hırs yaptım herşeyi kendim kurup ayarlayıp çalıştırmaya karar verdim.Bu sene yeni server geldi win server 2008 yüklü.Bilsa,kurumnet gibi programlar sürekli bu serverda çalıştığı ve makina sürekli açık olduğu için xibo için ayrı bir bilgisayar yapmadık.Serverdan çıkan vga kablosu bir çoklayıcıya gidiyor ordan cat 5 tarzı kablolarla(tesisatı güvenlik kameralırını yapan kişi çekmişti geçen senede aynı sistemi kullanıyorduk) 2 tane 42 inçlik farklı binalaradaki Lcd Tv lere gidiyor.Serverın ekran kartı tek çıkışlı olduğu için harici monitör ayarı yok.Serverın çözünürlüğü 1024*768 de ama ayar olarak sadece bunun bir üstü var(eski makinede de yüksek çözünürlükler yoktu)Client optionstan apperance bölümü var orda elle çözünürlük girdim görüntü bu sefer büyüdü ama sağdan soldan taştı tam oturmadı.Tasarım ekranında içeriği hizalamak sorun oldu.Dediğiniz gibi sorun ya layout ta ya da çözünürlük ayarlarında
..
hocam öncelikle sizin çözünürlüğünüz 4/3 (256x4 - 256x3) o yüzden 16 /9 çözünürlükte bir layout kullanırsanız sıkıntı yaratabilir. layout dediğiniz şey zaten bir jpeg resminden ibaret. benzer bir jpeg resmini kendiniz paint te bile tasarlayabilirsiniz. 1024x768 çözünürlükte ve içeriği de bu arkaplan resmine göre yerleştirebilirsiniz

ikincisi lütfen masaüstünüz ve harici monitör çıkışınızdaki görüntüleri kontrol edin 1e1 aynımı. daha dar / daha geniş vb.. bir sıkıştırma durumu varmı. monitörde gördüğünüz görüntünün aynısını tv lerde de alıyormusunuz. eğer alabiliyorsanız yukarıda bahsettiğim çözüm işinizi görecektir.

daha önce aynı arkaplanı 1024*768 e photoshopta küçültüp denedim ama olmadı.Farklı bir arkaplanla yeniden deniyeceğim bugün dersten sonra.Birkaç farklı çözünürlük deneyip bilgi veririm.

xibo kullanan arkadaşlar; ekran görüntüsünü yayınlayabilir mi?
görselliğinin nasıl olduğunu iyice bir görsek

İnternet sayfasına http://localhost/xibo/ yazdığımda karşıma aşağıdaki hatalar çıktı. Ne yapmam gerekir?

Warning: Unknown: failed to open stream: Permission denied in Unknown on line 0
Fatal error: Unknown: Failed opening required 'C:/wamp/www/xibo/index.php' (include_path='.;C:\php\pear') in Unknown on line 0

Nöbetçi öğretmenler günün tarihine göre fotoğrafları ile birlikte değişiyor. fotoğraflar cep tel ile çekildi. Biraz kötü :)

altun32' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
altun32' Alıntı:

Wamp kurulumu
Kod:

KARDEŞ İLGİLENİYORsUN ALLAH RAZI OLSUN LOCALHOST GEÇTİĞİMDE AYRI AYRI PC KURDUM AŞAĞIDAKİ GİBİ HATA VERİYOR

resimdeki hatayı bende alıyorum hocam ne yapıcagım...

theghost83' Alıntı:
altun32' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
altun32' Alıntı:

Wamp kurulumu
Kod:

resimdeki hatayı bende alıyorum hocam ne yapıcagım...
..
ALINTIDA ANLATTIĞIM açıklamayı uygulayacaksınız.
Wamp simgesi üzerinde SOL TUŞ
Açılan menüde PHP üzerine gel
Açılan alt menüde PHP UZANTILARI üzerine gel
Açılan alt menüde hangi uzantı hatasını alıyorsanız listeden o uzantıya tıklayarak (yanında işaretli olanlar tıklanmış [aktif] demektir) aktif hale getirin

uragan06' Alıntı:
xiboda maximum 2Mb dosya mı yayınlaya biliyoruz?
..
Böyle bir sınır olduğunu hatırlamıyorum. Böyle bir uyarıyı nerde aldınız. ekran görüntüsü varmı acaba ?

mesajı gönderiyorum hocam...

Ekli dosyalar

• xibooo.jpg
    xibooo.jpg
    28.9 KB · Görüntüleme: 2,180
xibo serverda yaptığım değişikler client bilgisayarda görüntülenmiyor.bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum.

uragan06' Alıntı:
xibo serverda yaptığım değişikler client bilgisayarda görüntülenmiyor.bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum.
...
Hocam clint bilgisayar database i güncelleyemiyordur. ağ bağlantınızın sağlam olduğundan ve / veya server bilgisayarınızın erişilebilir olduğundan emin olun...

xibo yu kurdugum bilgisayar benim kendi bilgisayarım olacak, bu bilgisayarı hem pano hemde, normal kulanım için aynı anda kullanabilirmiyim, yani tek kasaya iki monitör aynı anda nası bağlanacak? yoksa yeni bir kasa ya mi ihtiyacım olacak pano için ?

uyurgezer' Alıntı:
xibo yu kurdugum bilgisayar benim kendi bilgisayarım olacak, bu bilgisayarı hem pano hemde, normal kulanım için aynı anda kullanabilirmiyim, yani tek kasaya iki monitör aynı anda nası bağlanacak? yoksa yeni bir kasa ya mi ihtiyacım olacak pano için ?
..
xibo için 2 kurulum yapılması gerekiyor.
1. Xibo Server (yayın yapan)
2. Xibo Client (Yayını gösteren - LCD ye bağlanacak)

Her iki kurulumu AYNI PC üzerine yaparsanız ;
Ekran kartınızın özelliğine göre bahsettiğiniz işlemi yapabilirsiniz. Ekran Çoğalt değilde EKRANI GENİŞLET seçeneğini seçerseniz masaüstünüz 2 ekran olarak genişleyecektir. Böylelikle 1. ekranda Panonuzu yayınlarken 2. ekranda normal çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ama tüm bunları yapabilmeniz için EKRAN KARTINIZIN BUNU DESTEKLİYOR olması ve 2 çıkışa sahip bir ekran kartı kullanıyor olmanız gerekir.

Server ve Client kurulumları FARKLI PC ler üzerine yapılırsa;
Bilgisayarların birbirlerini ağ üzerinden (yada internet üzerinden) görmeleri yeterlidir. Client bilgisayarı panonuza bağlarken, Sever bilgisayarınızda arka planda Xibo çalışırken siz istediğiniz uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Geri