LGS fen 13. soruya bakar mısınız?

Kodla Büyü

muhalif33

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
BT öğretmen arkadaşların fen bilimleri konusunda iyi olacağını düşünerek burada sormak istedim. 13. sorunun cevabı sizce nedir? Soruda ya da MEB'in cevap anahtarında yanlışlık olabilir mi?

Not: Hiçbir tanıdığım sınava girmedi.

Ekli dosyalar

• IMG-20240602-WA0002.jpg
    IMG-20240602-WA0002.jpg
    119 KB · Görüntüleme: 565
Son düzenleme:
1 Kesin değil. En sonda dengede kalıyormuş, soruda söylüyor. Biri başta fazla eksik çekmiş olabilir.

2 Kesin. En sonda tahta dengede olduğuna göre çektikleri ip uzunlukları aynı olmalı, çünkü çektikleri makara sistemi aynı sağlı sollu. Onun dışında dengede kalmaz.

3 Kesin. Makaradaki amaç zaten kuvveti az kullanmak. Makara amacına ulaştığı için en sonda kullanılan kuvvet tahtadan azdır.

Bence II ve III kesin doğru. I kesin değil. Cevap anahtarı ne diyor hocam?

Cevap Anahtarı 2 ve 3 diyor.
Ancak soldaki sabit tutsa, sağdaki aşağı çekse sonunda yine dengede kalmaz mı? Sürtünme yok sonuçta. 2. kesin doğru diyemeyiz bence. Yani yalnız 3 olur gibi.

Ancak soldaki sabit tutsa, sağdaki aşağı çekse sonunda yine dengede kalmaz mı? Sürtünme yok sonuçta. 2. kesin doğru diyemeyiz bence. Yani yalnız 3 olur gibi.
Soruya düz bakınca benim söylediğim, ama mantıkla baktığımızda sizin söylediğiniz doğru. Hareketli makara da gerilimler eşit şekilde gidecek ve belli bir oranda sabit olarak yukarı çıkacaktır mantıken. Tabi müfredatta bunla ilgili birşey var mı bilmiyoruz. Ortaokul olduğu için belki bunu daha düz mantıkla gösteriyorlardır.

Ama o zaman sol taraf aşağıda sağ taraf yukarıda olur. Yine dengede olur ama yatay olarak dengede olmaz.

Ama o zaman sol taraf aşağıda sağ taraf yukarıda olur. Yine dengede olur ama yatay olarak dengede olmaz.
Evet öyleymiş. Gece gece hareketli makara deneyi izledim. :) Bir taraf sabit diğer taraf çekilirse, çekilen ipin uzunluğunun yarısı kadar yükseliyormuş. Ortadaki de onun yarısı olacağı için tam bir yamuk şekilde yükselme oluyor.

Dk:3.20 ye alınız.

En kötü ihtimal, soldaki ipi sabit tutup sağdakini sonuna kadar çektiğimizde en üstte yatay dengeye gelmesi gerekir.

Bence sürtünme olmadığı için başında, sürecinde ve sonunda dengede durur. O nedenle soru kökünde de hata olabilir.

Üstteki similasyon da 2. düşüncemi destekler nitelikte.

Son düzenleme:
soruda sadece başlangıç ve bitişte dengede olduğu söyleniyor o yüzden son durumda eşit ip çekilmiştir
6f yukarı kuvvete karsılk işçiler f f yani 2f kuvvet uygulamışlar yani daha az kuvvetle daha fazla yük kaldırılmış
ama aynı anda ipe kuvvet uygulamamış olabilirler çünkü başlangıç ve bitişte dengede diyor

Okulda 2 fizik hocasına sordum. Net şekilde 2-3 dediler. Bizim takıldığımız 2.madde için Dengede durmazmış, yamuk dururmuş kesin kararları, tartışmaya kapalıymış.

Okulda 2 fizik hocasına sordum. Net şekilde 2-3 dediler. Bizim takıldığımız 2.madde için Dengede durmazmış, yamuk dururmuş kesin kararları, tartışmaya kapalıymış.
Soldaki ipi sabit tutsa, sağdaki sonuna kadar çekse en üstte zemine paralel durması gerekir. Yani yamuk durmaz.

2 ye kesin diyen arkadaşlar bu çocuğun tek taraftan ip cekmesine rağmen nasıl dengeli bir şekilde kendini yukarı çektiğini açıklayabilir mi? Eğer 2 kesin olsaydı yatay dengede olabilmesi için ipin her iki tarafından da çekmesi gerekmez miydi?
1000219177.jpg

Daha önce söylediğim gibi soru kökünde hata var. Bu örneğe göre başında, sürecinde ve sonunda hep yatay düzlemde kalıyor.

Son düzenleme:
Sanırım itiraz süresi doluyor. Bakalım MEB nasıl karar verecek.
Bu arada sınavın yada sorunun uzaktan-yakından beni ilgilendiren bir tarafı yok.

Son düzenleme:
Benim oğlan 2 ve 3 yapmış sınavda, valla helal olsun dedim buradaki yorumları görünce benim oğlana 😁

Geri