LGS Puan Hesaplama ?

Kodla Büyü
Puan hesaplaması için standart sapma ve tüm öğrencilerin puan ortalamasının bilinmesi gerekiyor. MEB bununla ilgili raporu paylaştı, http://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_12/17094056_2018_lgs_rapor.pdf bu linkten ulaşabilirsiniz.
Ancak puan hesaplaması için En küçük ve en büyük Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) değerinin de bilinmesi gerekiyor. Ancak MEB bu bilgiyi raporda paylaşmamış. Bu nedenle MEB ile aynı puanı verecek şekilde hesaplamak çok zor. LGS 2019 adlı uygulamada machine learning kullanılarak yapay zeka ile çok yaklaşık sonuçlar veriliyor. Uygulamanın linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mmr.teog&hl=tr

Ancak puan hesaplaması için En küçük ve en büyük Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) değerinin de bilinmesi gerekiyor. Ancak MEB bu bilgiyi raporda paylaşmamış.
Hocam En Büyük Tasp ve En Küçük Tasp ı öğrenci puanlarına bakarak bulamaz mıyız?
Bunun için şöyle bir çalışma yaptım. Öğrenci sınav sonuç verileri girilerek bulunabileceğini düşünüyorum. Dosyanın içeriğinde açıklama var. Bakabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• Lgs-TASP-Bul.rar
    76.6 KB · Görüntüleme: 61
En büyük TASP hesapladığınız gibi 1013,504 olacak ancak en düşük TASP için sıfır net yapan öğrenciyi değil muhtemelen eksi net yapan son sıradaki öğrenciyi baz almamız gerekir.

Son düzenleme:
Hocam elimde bir kaç öğrencinin sonuç verileri var En Küçük Tasp ı 34,6651 yaptım gerçek puandan 45 puan ile 67 puan arasında fazla hesapladı.
Bunlardan herhangi birini milli eğitimin hesapladığı puana eşitlesem diğerleri eşitlenmiyor. Hepsi aynı anda eşit olmuyor. Farklı farklı Tasp lar çıkıyor.

Hocam elimde bir kaç öğrencinin sonuç verileri var En Küçük Tasp ı 34,6651 yaptım gerçek puandan 45 puan ile 67 puan arasında fazla hesapladı.
Bunlardan herhangi birini milli eğitimin hesapladığı puana eşitlesem diğerleri eşitlenmiyor. Hepsi aynı anda eşit olmuyor. Farklı farklı Tasp lar çıkıyor.
Evet sanki her puan için farklı bir en küçük TASP varmış gibi farklı sonuç çıkıyor. Hesaplama adımları doğru ama sonuç yanlış çıkıyor.

En büyük ve en küçük TASP ı değiştirerek sonuç elde edemiyoruz. Bu durumda aritmetik ortalama ve standart sapma verilerinde küçük değişiklikler yapmamız gerekiyor gibi.
İkinci husus : yapay zekayı excelde kullanabiliyor muyuz?

Son düzenleme:
Sanırım bir hata yapıyoruz. Bu raporda verilen ortalama ve standart sapma verileri sadece yerleşen öğrencilere ait. Tüm öğrencilere ait değil.
Raporun 15. sayfasında Tablo-6 da madde analizleri verilmiş. Buradaki ortalama soru güçlüklerine bakarak testin ortalamasını bulabiliriz.
Örnek Türkçe Testte 20 soru var, ortalama soru güçlüğü 0,62. Testin ortalaması = 20*0,62=12,4 olur. Halbuki tablo-4 te 16,48 olarak verilmişti.
Diğer derslerin ortalamaları da aynı şekilde hesaplanabilir. Bu durumda 6 ders için standart sapma değerlerini bulup sonrasında en küçük tasp ı hesaplamak gerekiyor.

Geri