Libre office programlarının bu kadar gelişmiş ve

Kodla Büyü

bilisimkml

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Libreoffice programlarının bu kadar gelişmiş ve kullanışlı oldugunu düşünmüyordum. Benim gibi kullanmadan önyargılı yaklaşanlar mutlaka deneyin derim. Hatta pdf dosyalarını duzenlemek için word yerine draw daha kullanışlı geldi bana. Ögrencilerime de microsoft yerine libre office üzerinden anlatmayı düşünüyorum.

ben geçen yıl da LibreOffice anlattım bu yıl da anlatacağım.. Çünkü tahtalarda lisans olayından dolayı başımızı ağrıtmayacak tek yazılım bu..

Merhabahocam . Ben de libreoffice anlatmayı düşünüyorum. Malum etkileşimli tahtalarda lisans sorunu var. Sizde libreoffice için kaynaklar var mı acaba...

Bence kullandığımız ders kitaplarında da içerik microsoft office yerine libre office olmalı. Eğer ki tahtalarda lisanssız program kullanılmayacak diye bilmem kaç defa yazı gönderiliyor, mailler atılıyorsa kullandığımız programla kitabın içeriği de paralel olmalı diye düşünüyorum.

Ancak;
Senelerdir okullarda kelime işlemci programı olarak Microsoft Word, elektronik tablolama programı olarak Excel vs. vs. anlatılırken, aynı şekilde Halk Eğitim Merkezlerinde bilgisayar kurslarında hala Microsoft Office programları kullanılırken, okulumuzdaki 40 öğretmenden 40'ı yazılı sorularını microsoft word'de hazırlıyorken yani güncel hayatta bu ücretsiz programların kullanım oranı %1 lerde iken etkileşimli tahtalarda lisanssız yazılım kurulmayacak diye libre office vb. programlarda diretmenin de ne kadar anlamı var bilemiyorum.

Bir de anlamadığım şöyle bir şey var; bugüne kadar okullarda kurulmuş olan yüzlerce BT lab. varken (bakanlığın projeleri 1. faz, 2. faz vs. vs.) office programları kullanıyorduk birşey olmuyordu da niye şimdi böyle bir politika izlenme yoluna gidildi. Yani şimdi her okulda, milli eğitim müdürlüklerinde ve hatta bakanlıklarda kullanılan her programın lisansı var mı acaba merak ediyorum!!!

Ben de bu sene Libreoffice anlatıyorum. Sonuçta mantık aynı çoğu şey aynı çocuklar bile geçen sene sunum programını Ms power pointi öğrenmişlerdi. adaptasyon nasıl olacak diye öğrencileri ikişerli gruplara ayırıp konu verip sunu hazırlamalarını istedim. Libreoffice impreesi kullanın dedim. ilk hafta bir iki soru geldi o nerde bu nerde ikinci hafta da çocuklar çözdü işi ve soru sormadılar.

Kendim de öğrenmek için kitap okumadım akşam biraz bakıp gidiyorum konulara tamam.

yine de kitap isteyen olursa aşağıdaki linkte libreoffice 3 göre anlatımlar var
https://www.pardus.org.tr/web/libre-ofis/belgeler

Geri