Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Libredu.org - Haftalık Ders Programı Hazırlama

Konu, 'Web Programlama Dilleri' kısmında eribol tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. eribol

eribol Misafir

libredu.org

Diğer başlıkta da belirtmiştim ancak ayrı bir başlık açmanın faydalı olabileceğini düşündüm. Orada belirttiğim şeyleri burada da belirteyim.
    Uygulama hâlâ geliştirilme aşamasında olduğu bilmenizi isterim. Ancak ders programını oluşturma konusunda sıkıntı yok.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Haziran 2020
    yumakli ve tarumoloji bunu beğendi.
  2. Hesx

Hesx Üye

Emeğinize sağlık

3. eribol

eribol Misafir

Yapılan ufak değişikliklerle birlikte, program büyük bir okulda bir kaç dakikada oluşturuluyor. Küçük ortaokullar için muhtemelen saniyeler içerisinde program hazırlanır.

Düzeltme: Üyelik formunda düzeltmeyi unuttuğum bir kod bloğundan dolayı üyelik sistemi çalışmıyormuş. Şimdi düzeltildi. Geri dönüş alabilsem güzel olur. Web arayüzü şimdilik profesyonel düzeyde değil. Geri dönüş aldıkça düzenleyebilirim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Şubat 2020
  4. hiboz

hiboz Seçkin Üye Seçkin Üye

Telefondan girince boş beyaz bir sayfa çıkıyor

tarumoloji ve mas1961 bunu beğendi.
  5. recepata

recepata Seçkin Üye Seçkin Üye

6. alibaba37

alibaba37 Seçkin Üye Seçkin Üye

Üye olamıyorum...

7. eribol

eribol Misafir

Üyeliğiniz gerçekleşmiş. Otomatik yönlendirme yapmadığı için sıkıntı olmuş. Giriş yapabilirsiniz.
    Mobil arayüz uyumu maalesef çalışmıyor. Hepsine birden yetişmem zor olduğu için, mobil uyum için gerekli işlemlere vakit ayıramıyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Şubat 2020
    tarumoloji bunu beğendi.
  8. eribol

eribol Misafir

Üyelik formunda sıkıntı vardı, düzeltildi. Üye olunduğunda girilen bilgilerde sorun yoksa, giriş yapıp anasayfaya yönlendiriliyor.

Üyelik formunda bir kaç hususu da açıklamam gerek. Telefon numarası girilmesi şart değil. Üye olunması kolay olması açısından şifrelerde de sadece 3 karakter kısıtlaması var. Telefon numarası şimdilik gerekli olmasa da, ileride okul sayısı artarsa mecburen kullanılacak zira her önüne gelen kurum ekleyip ders programı eklerse sistem bunu kaldıramaz.

9. unknownrealmman

unknownrealmman Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam siz daha iyi bilirsiniz ama bu tip uygulamaların yerel makinede çalışması daha iyidir. Ders programı gibi bir uygulama yılın belli dönemlerinde yoğun kullanılır. Düşnün karne zamanı sadece not girmek gibi basit bir işlem dahi e-okul sistemini yavaşlatmaya yetiyor. Sizin sistemi dönem başında aynı anda 100-200 okul kullansa sizi sunucudan şutlarlar gibi geliyor bana :)

tarumoloji bunu beğendi.
  10. eribol

eribol Misafir

web sunucu ile ders programı hazırlama sistemi, iki ayrı uygulama şeklinde çalışıyor. Yani web sitesi, ders programı hazırlanırken kendi işine bakıyor. Ancak 100 okulun ders programını sunucuda çalıştırmak problem derseniz, 100 okul değil belki, ama 1000-5000 okul problem olur. Allah vere de 5000 okul kullana. O zamana kadar ben wasm ile tarayıcı üzerinde çalışan bir sistem hazırlarım.

Hatta isterseniz siz bir masaüstü uygulama yazmak isterseniz, sunucudan verileri çekip ders programını local bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Kodlar beleş, sıkıntı olmaz.

tarumoloji bunu beğendi.
  11. eribol

eribol Misafir

Dediğim gibi, proje hâlâ alpha aşamasında sayılır. Bu sebeple bazı ufak tefek değişiklikleri farkettikçe düzeltiyorum.
    Daha önce kullanıcı dilediği kadar okul ekleyebiliyordu, bugün bir üye yalnızca bir okul ekleyebilir. Okul eklendikten sonra sayfa herhangi bir yönlendirme yapmıyordu veya uyarı vermiyordu. Şimdi okul eklendikten sonra okul sayfasına yönlendirme yapıyor.

Not: Projeye yardım etmek isteyen olursa özelden bildirebilir. Özellikle web tasarım konusunda. Bulmaswatch kullanıyorum.

12. eribol

eribol Misafir

Anladığım kadarıyla sistem müthiş çalışıyor, sıfır geri dönüş oldu :D

Kullanan arkadaşlar buradan direkt olarak memnun kalmadıkları durumu belirtirlerse benim için iyi olur. Eksiklikler çok, farkındayım ama eksiklikler sadece web arayüzünde mevcut. Sistem asıl amacını gayet güzel icra ediyor ancak kullanıcı için bu yeterli değil. Bu konuda yardım etmenizi isterim.

Ayrıca Web tasarım konusunda yardım etmek isteyenler(bir anlık bir hevesle olmasın lütfen) yine buradan iletişime geçebilirler.

Başlığı çok fazla hortlatıyorum. Bu son. Bundan sonra ciddi yenilikler için yazacağım :D

taha yiğit bunu beğendi.
  13. gsaydin

gsaydin Aktif Üye

Şu anda üye ol sayfası çalışmıyor hocam

14. eribol

eribol Misafir

Düzeltildi.

15. akbilonline

akbilonline Seçkin Üye Seçkin Üye

Ders dagitiminda nasil bir algoritma kullandin hocam

16. eribol

eribol Misafir

17. mebbis

mebbis Seçkin Üye Seçkin Üye

Öğretmene ders ekleyince hiç bir eylem yapmamış gibi gözüküyor. Geri deyip tekrar girmek gerekiyor dersleri görmek için

18. eribol

eribol Misafir

Sayfalar efektif çalışmıyor, doğrudur. Tasarım da dahil bir kaç sayfada düzenleme yaptım. Ders eklendiğinde sayfa yenilenmeden listeye ekleniyor şu anda.

Ek olarak. Mobil arayüz çalışıyor.
    Ek2: Sınıf eklemeden öğretmene aktivite ekleme sayfasına gitmeye çalışırken hata veriyordu, düzeltildi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Şubat 2020
  19. eribol

eribol Misafir

Yeni bir haftasonundan merhabalar.

Bu hafta içerisinde bir çok hata giderildi. Hataların çoğu, doğru bilgiler girildiğinde gerçekleşmeyen hatalardı ancak kullanıcı bazen gerekli olan bilgileri girmeden bazı işlemler yapabiliyor, bu da doğal olarak çökmeye sebep oluyordu. Öğretmenler ve Sınıflar sayfaları için bu gibi açıklar kapatıldı.

Güvenlik ile ilgili bazı değişiklikler yapıldı. Okul yöneticisi dışında herhangi bir kullanıcı bilgiler üzerinde değişiklik yapamayacak şekilde ayarlandı. Öğretmenler için görme yetkisi verildi.

Sınıf ve Öğretmen sayfaları düzenlendi. Geçişler kolaylaştırıldı. Hata mesajları geliştirildi ancak yeterli düzeyde değil. Yine sınıf öğretmene atanan ders yükü sayısı ekrana eklendi. Böylece gözden kaçan hatalar engellenmiş oldu. Tabii ki bir çok iyileştirme yapılacak.

Bu haftaki bilgilendirmeler bu kadar.

https://ulak.in

20. eribol

eribol Misafir

Yenilikler:

- Ders programı sayfasında sıkça gerçekleşen hatalar giderildi.
    - Ders Programı Öğretmen ve Sınıf sayfasında, pdf çıktısı almadan önizleme yapılabilir hale getirildi. Bu önizleme için hızlı geçişler için seçim kutusu kullanıldı.
    - Bir çok sayfada güvenlik açıkları vardı, kapatıldı.

Yapılacaklar:

- Ders programı oluşturma esnasında varsa var olan sorunların kullanıcıya belirtilmesi. Sorun yok ise ders programı hazırlama süreci için testlerin çalıştırılması. Testlerin tamamlanmasından sonra yine kullanıcı bilgilendirilip son aşamaya geçilmesi sağlanacak. Böylece kullanıcı sunucu tarafında ne olup bittiği hakkında bilgi sahibi olabilecek.

- Okul Haftalık Ders Programı Hazırlama Uygulaması-

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal