Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Libredu.org - Haftalık Ders Programı Hazırlama

Konu, 'Web Programlama Dilleri' kısmında eribol tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Mertce_

Mertce_ Site Gezgini

Üye olmaya çalıştım. Herşey normal di hatada vermedi ama mail gelmedi ve üye girişi yapmaya çalıştım üye yok dedi. Tekrar üye olayım dedim bu seferde suncuu aşağıdaki hatayı verdi.

502 Bad Gateway
    nginx/1.14.0 (Ubuntu)

2. eribol

eribol Misafir

Hocam sistem test aşamasında, üyelik için onay istenmiyor.

Akşam hataya bakarım. Kendim giriş yaptım, sorun çıkarmıyor. Sizin durum farklı olmuş. Hataya bakmak için eve geçmem gerekiyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 25 Şubat 2020
  3. kuzeyokan

kuzeyokan Üye

Hocam bende sistemini denemek için giriş yaptım arkadaşın bahsetmiş olduğu 502 Bad Gateway hatasını verdi

4. eribol

eribol Misafir

Hata basit bir html render muhabbetinden kaynaklanıyormuş. Düzeltildi.

5. Mertce_

Mertce_ Site Gezgini

Şimdi düzelmiş giriş yaptım evet ama okul ekle kısmından il seçtim ancak ilçe kısmında sıkıntı var seçim yapılamıyor. Google crome kullanıyorum bilginize...

6. eribol

eribol Misafir

Hocam bir çok il ve ilçe eklenmediği içindir. Özelden bana ilçeyi söylerseniz ben el ile veritabanına eklerim. Ancak ilçe girmeseniz dahi ekleme yapar.

7. eribol

eribol Misafir

Websocket desteği eklendi.

okulunuz için ders programı hazırlama istediğinizde, eğer ilk sırada ise, önce iki test uyguluyor. Birinci test, her öğretmenin tek tek kontrol edilmesi, ikinci test ise her sınıfın tek tek kontrol edilmesidir. Eğer her öğretmen ve her sınıfın ders programı yerleştirilebiliyorsa, 3. aşamaya yani haftalık ders programını yerleştirmeye geçiyor. Bu aşamada da okulun toplam ders yükü ve yerleştirilen ders yükü bilgisi belli aralıklarla gösteriliyor.

Eğer ders programı isteği ilk sırada değilse(yani başka okulların isteği mevcut ise) bir süre sonra tekrar istekte bulunmanızı istiyor. Sıra sizin okulunuza geldiğinde tekrar bilgilendirmeler yapılıyor. Her ders programı dağıtım isteği maksimum 1 saat süre içerisinde hazırlanırsa kayıt edilir. Hazırlanamazsa kayıt edilmeden sonlandırılır.

8. eribol

eribol Misafir

Proje hakkında uzun süredir bilgi paylaşmamıştım zira projede önemli bir değişiklik yaptım.

Daha önce ders programını sunucu üzerinde hazırlıyordum zira javascript ile böyle ağır bir iş yapmak istemiyordum. Okulların tatil edilmesiyle, ertelediğim bir fikri hayata geçirmeye başladım. Artık arayüze ait her şeyi rust/wasm ile yapmaya başaldım. Henüz ders programını entegre etmiş değilim ancak kısa süre içerisinde ders programı hazırlama işini de wasm ile entegre edince, ders programı tarayıcı üzerinde hazırlanacak. Böylece sıra beklemeye gerek kalmayacak ve kontrol daha kolay sağlanabilecek.

Bu bağlamda kullandığım araçları yazayım:
    web-framework için -> tide
    database aracı için -> sqlx
    wasm framework için -> seed

Bu araçların tümü rust programlama diliyle yazılmış(postgres hariç elbette). Dolayısıyla bir kaç dile aynı anda çalışmak, alışmak gibi bir durum yok. Bu yaz tatili sonunda bu proje tam bir performans ile hazır olacak diye umut ediyorum. Kendini geliştirmek isteyenler, merak edenler iletişime geçebilirler.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Haziran 2020
  9. eribol

eribol Misafir

Henüz yeni sistemi yayına sunmadım ancak bugün itibariyle, web assembly sayesinde ders programını tarayıcı üzerinde çalıştırmayı başardım. Bu sayede ders programı hazırlama işi sunucudan alınıp tamamen tarayıcı üzerine eklenmiş bulunmakta. Faydası ise şu; aynı anda yüzlerce(binlerce) okul sistem üzerinden verileri çekip kendi tarayıcıları üzerinden ders programını hazırlayabilecek.

Bu sayede okullar açılmadan gayet sağlam bir sistem hazır hale getirilebilecek.

10. eribol

eribol Misafir

Browser üzerinden ders programını test aşamasına açtım. Sistem wasm kodları üzerinde çalışıyor. Bütün web uygulamasını yeni baştan yazdım ve ders tablosunu tarayıcı üzerinde çalışacak şekilde düzenledim.

Ayrıca iki web adresi de şu an kullanımda. ulak.in ve libredu.org

11. eribol

eribol Misafir

Üye girişi yapılırken telefon isteniyor ancak bu telefon numaraları sisteme şifrelenerek kaydediliyor. Yani bu numaralar ile herhangi bir şey yapmak mümkün değil. İleride telefon numarası illa ki lazım olacak diye böyle bir yol seçtim ancak aynı zamanda telefon numaralarının her yerde saklanması benim hoşuma gitmediği için şifrelemeyi uygun gördüm.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal