Linuxte Photoshop alternatifi: Krita

Kodla Büyü

halk

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar photoshop'a alışkın biri olarak linuxte GIMP kullanıyordum. Ama GIMP'e göre çok daha kolay kullanımlı olan Krita diye bir program çıkmış. Kurdum denedim. Tavsiye ederim.

http://www.noobslab.com/2015/07/krita-2 ... oshop.html

Kurulum Komutları:

sudo apt-add-repository ppa:dimula73/krita
sudo apt-get update
sudo apt-get install krita-2.9
sudo mv /usr/share/applications/kde4/krita.desktop /usr/share/applications/

hocam teşekkürler.
son derece yararlı bir paylaşım.
sizden ricam photoshop ile kıyaslarsak artılar ve eksiler konusundaki tecrübelerinizi bekleriz.

mustafayilmaz28' Alıntı:
hocam teşekkürler.
son derece yararlı bir paylaşım.
sizden ricam photoshop ile kıyaslarsak artılar ve eksiler konusundaki tecrübelerinizi bekleriz.

Önceden de photoshop ile çok fazla işim olmamıştı. Ama ara ara açıp bir şeylerle uğraşıyordum. GİMP ile 1.5 yıldır bir miktar haşır neşir oldum ama malesef olmuyor. Isınamadım. Menüler vs. karman çurman.

Krita'da en azından menüler photoshop'a oldukça yakın. Yapmak isteyip de yapamadığım şey de olmadı şu son zaman içinde.

Açık kaynak camiasında en büyük sıkıntılardan bir tanesi windows emsallerine benzememek için aşırı gayret gösterip kullanıcı dostu olmaktan uzak durmuş olmalarıdır.

Mesela libre office denen bir ofis var açık kaynak camiasında en çok bilinen ve tutulan. Adamlar hala klasik menü kullanıyor. Bu da kullanıcı alışkanlıklarına ters.

Halbuki yine ücretsiz olan kingsoft office denen bir office var, bence libre office den çok daha iyi en azından ribbon menüye geçmiş adamlar. Kullanıcı dostu.

Geri