Lise de hangi sınıf hangi ders ?

Kodla Büyü

nosTRa

Süper Üye
Süper Üye
Bizim eski ders bu sene tebliğler dergisinin 2016 ekim sayısına göre kaldırıldı. Yeni ders ise kademeli olarak okutulacak. Buna göre 10. Sınıf neye göre okutulacak ? Hangi ders okutulacak ?

Dayanak göstererek bilgi verirseniz sevinirim.

2 senedir 12. Sınıfların Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersine giriyorum. Bu senede idare 12. Sınıflara aynı dersi seçmiş. Bir sıkıntı olur mu? Yoksa 9. Sınıflara Bilgisayar Bilimi Dersini mi seçmeliyiz?

2 sene 12 lere girseniz de 10.sınıflara başlasanız da ilk olarak Bilgisayar Bilimi Kur 1 den başlayacağız. Bu sene hangi sınıf olursa olsun Kur 1 anlatacağız. Eski müfredat artık yok. Kademeliden kasıt kur 1 almayan kur 2 yi alamaz.

Benim durumum üzerinden yola çıkarak cevap vermeye çalışayım. Fen Lisesinde çalışıyorum. Haftalık ders çizelgesinde yazdığı üzere 9. sınıflarda dersin doğal olarak 2 şer saat Kur1 zorunlu olacak. Geçen yılın sonunda 10. sınıflara 2 şer saat olarak seçilen Bilgi ve İlet. Tek. dersi yerine ise daha önce bu sınıf düzeyindeki öğrenciler Bilgisayar Bilimi dersi almadıkları için Bilgisayar Bilimi dersi Kur1 okutulacak. Çünkü; geçen yıl alınan kararla Bilgi ve İletişim Tek. desi kaldırılarak yerine Bilgisayar Bilimi dersi geldi.

Bende bu sorunun cevabını arıyorum...

MEB ORTAÖĞRETİM KURUMLARI HDÇ.pdf sinde şu 2 madde yer alıyor...
(http://ttkb.meb.gov.tr/www/haftalik-ders-cizelgeleri/kategori/7)

---2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 10, 11 ve 12. sınıfta/sınıflarda okumakta olan öğrencilere 27.01.2014 tarihli ve 6 sayılı Kurul kararı ile kabul edilen haftalık ders çizelgeleri uygulanacaktır. Ancak bu öğrencilerden sınıf tekrarına kalanlar, tekrar ettikleri sınıflarda uygulanan haftalık ders çizelgelerine tabi olacaktır.

---Haftalık ders çizelgesinde yer alan ortak ve seçmeli derslerde okutulacak öğretim programlarında değişiklik yapılması, kademeli olarak uygulamaya konulması ve uygulamadan kaldırılmasına ait Kurul kararları dikkate alınarak Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının web sayfasında yayımlanacaktır.

İlk maddeye göre 9. sınıflarda Bilgisayar Bilimi, 10-11-12. sınıflarda Bilgi ve iletişim Teknolojileri dersi gibi anlıyorum ben.

İkinci maddede kaldırılması dedndiğinden tüm sınıflarda Bilgisayar Bilimi dersi oluyor.

sonuç olarak Bilgisayar Bilimi olarak verelim gitsin...

SON olarak;
okulumuzdaki idarecilerle (1 müdür, 2 müd. yrd.) görüştüm. Kademeli olarak dediği için, benim derste 10. sınıflarda seçildiğinden "Bilgi ve İletişim Teknolojisi" olarak devam edeceksin, seneye Bilgisayar Bilimi dediler...
IMG_20170906_143245.jpg

Ttkb ve ortaöğretim genel müdürlüğünü aradım. Ortaöğretim genel müdürlüğü şöyle bir açıklama yaptı.
Bilgi ve iletişim teknolojisi dersi yürürlükten kaldırıldı. Bilgisayar bilimi dersi ise kademeli olarak verilecek fakat bu ders seçmeli ders olduğu için hangi sinif duzeyinden baslayacaksaniz o sinif duzeyinden kademeli olarak vereceksiniz. İsteyen arkadaşlara telefon numarasi vereyim.

Bizim idare, kitap isterken de Bilgi ve İletişim olarak istemiş, bakalım eski kitap mı gelecek ..

----Haftalık ders çizelgesinde yer alan ortak ve seçmeli derslerde okutulacak öğretim programlarında değişiklik yapılması, kademeli olarak uygulamaya konulması ve uygulamadan kaldırılmasına ait Kurul kararları dikkate alınarak Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının web sayfasında yayımlanacaktır. demiş ve öğretim programında da "Kurulumuzun 27/09/2005 tarihli ve 329 sayılı kararıyla kabul edilen Orta Öğretim Kurumları Bilgi ve İletişim Teknolojisi Dersi Öğretim Programının, 2017 - 2018 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren uygulamadan kaldırılması" demiş. Bu durumda bilgi iletişim tamamen kaldırılmış olmuyor mu?

Bu sene hangi sınıf olursa olsun Kur 1 anlatacağız. Eski müfredat artık yok. Orta Öğretim Kurumları Bilgi ve İletişim Teknolojisi Dersi Öğretim Programının, 2017 - 2018 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren uygulamadan kaldırılacaktır diyor. Kademeliden kasıt kur 1 almayan kur 2 yi alamaz.

Geri