Liseler için Bilişim Dersi Yetiştirme Kursu Bilgi Edinme

Kodla Büyü

erkantuzcu

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi Liseler bilişim alanı ile ilgili yetiştirme kurs talebinde bulunamadı. İdareler bu alanla ilgili e-kurs modülünde hiçbir şey gözükmediği için ders ataması da yapamadı. Konuyla ilgili olarak forumda birkaç arkadaş Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünü aradığını ve pek de mantıklı cevaplar alamadığını yazmıştı. Ben de aramayı düşünüyordum. Ancak söz uçar yazı kalır düşüncesiyle bilgi edinme yazmamın daha mantıklı olacağını düşündüm. Belki bu dönem açılmayacak ancak bu tarz başvurular ile sonraki dönemler açılmasını sağlayabilir diye düşündüm. Bu konuyu açmamın sebebi de şudur ki, bir sonuç çıkmayacağını da bilseniz birkaç arkadaşın daha genel müdürlüğü telefon ile arayarak gerekçelerini sormalarını rica etmektir. Çünkü bugüne kadar akla mantığa uygun hiçbir cevap veremediler. Mantığımız, bu dönem bu hakkı alamayacaksak da bir sonraki dönemler için bunu yapmalıyız şeklinde olmalı.

Yazdığım bilgi edinmenin içeriği şu şekilde; Bir cevap gelirse onu da burada paylaşacağım.

"Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, 10.09.2014 tarihinde Destekleme ve Yetiştirme Kursları e Kılavuzunun yayınlanmasının ardından takvime göre okullar kurs merkezi başvurularını ve ders atamalarını yaptılar. Ancak Bilgisayar alanı ile ilgili hiçbir ders olmadığından dolayı okulum tarafından bu ders ile ilgili herhangi bir giriş işlemi yapılamadığı söylendi. Kılavuzun 1.3. Maddesinde, DYKlar Şubat 2015 tarihli ve 2689 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi hükümlerine göre yürütülür. denmektedir. İlgili yönergede ve ayrıca 30.07.2015 tarihinde Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt adıyla okullarımıza gönderilen Bilgi Notunda Bilgisayar dersleri ile ilgili kurs açılmasını engelleyecek bir söylem olmaması ile birlikte Sayın Muhterem Kurt, Sadece sınavlara hazırlık olarak değil, güzel sanatlar, beden eğitimi, spor, müzik vb. alanlarda kurs almalarına yönelik çalışmalar da planlanmalıdır. demiştir. Ayrıca Ortaokullarda 5 ve 6. sınıflarda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi e-Kur modülünde gözükmektedir. Bu bilgilere dayanarak Ortaöğretim okullarında Bilgi ve İletişim Teknolojisi dersi olmasına rağmen e-Kurs modülünde Bilgisayar alanı ile ilgili herhangi bir giriş gözükmemektedir. Bunun yanında dersi olmayan Desen Çalışmaları, İki Boyutlu Sanat Atölye, Üç boyutlu Sanat Atölye, Piyano, Türk ve Batı Müziği vb. dersler e kurs modülünde gözükmektedir. Öğrencilerim ve velilerimden gelen talep üzerine Bilgisayar Kursu açmayı düşünürken, Öğrencilerim sistemde Bilgisayar dersi adına herhangi bir seçenek göremeyeceklerdir. Yukarıdaki bilgilere göre Ortaöğretimlerde e-Kurs modülü için Bilgisayar dersi ile ilgili herhangi bir seçeneğin hangi gerekçelere dayanarak sunulmadığı, sadece bu dönem için mi yoksa sonraki dönemler için de mi düşünülmediği konularıyla ilgili olarak bilgi edinme kanunu kapsamında bilgilendirilmek istiyorum.
Gereğini bilgilerinize arz ederim."

Hakkımız ise niye almayalım!!

Hocam bilgisayar ile ilgili dersler hiç bir lise türünde de görünmüyor mu? Belki meslek liselerinde görünüyordur.

meslek lisesinde de yok

güzel sanatlar lisesinin spor lisesini envayi çeşit dersi var meslek lisesinden bir tane numune yok

TEŞEKKÜRLER HOCAM,
HANGİ MAİL ADRESİNE GÖNDERDİNİZ HOCAM AYNI ADRESE GÖNDERELİM.

BaRBaRYaN' Alıntı:
bununla ilgili okullara da dilekçe vermek gerek bence. hak kaybı yaşamamak için

Başvuru ya da şikayet vs. gibi konularda silsile takip etmek gerektiğinden mecburen okula başvurmak gerekir. Ama burada belli bir takvim olduğu için daha doğrusu zaman olmadığı için belki yanlış yaptıklarını anlar ve düzeltme yoluna giderler düşüncesiyle Bilgi Edinme Kanunu kapsamında mail yoluyla bilgi edinme talebinde bulundum.

Bu aşamadan sonra gelen cevap, arkadaşlara telefonda verilen cevaplar gibi mantıksız olursa işte o zaman en azından sonraki dönemleri kurtarma ve belki mahkeme hakkı elde edebilme adına okullarımıza yazıyla başvurmak gerekecektir. Mahkeme yoluna pek gidileceğini zannetmiyorum. Ancak aynı durumda olan arkadaşlar en azından telefon ile (kılavuzda 3. sayfada iletişim bilgileri mevcut. ÖDSGM Tlf: 0 312 296 94 00) ile ilk mesajda belirttiğim gibi durumu anlatırsa sonraki dönemler için açılmasını sağlayabiliriz diye düşünüyorum.

tugrulbey' Alıntı:
TEŞEKKÜRLER HOCAM,
HANGİ MAİL ADRESİNE GÖNDERDİNİZ HOCAM AYNI ADRESE GÖNDERELİM.

MEB Bilgi Edinme Sistemi'nden gönderdim hocam. Linki;

http://bilgiedinme.meb.gov.tr/Internet/onbasvuru.aspx?kurum=meb

Resmi olması için buraya gönderdim. Kılavuzda ÖDSGM'nin e-posta adresi kurslar@meb.gov.tr gözüküyor. Sadece bilgi almak için buraya da atılabilir.

Merak edenlere Kurs açılabilecek derslerin listesini gönderiyorum. Sadece liselerde ve Bilişim dersine özel yapılan bu adaletsiz uygulamanın düzeltilmesi için arkadaşlarımı göreve çağırıyorum. Önce telefon açmalıyız. Gelen cevaplara göre ilerleyen zamanlarda da gerekirse okullarımıza bu talebimizle ilgili yazı yazmalıyız. Hakkımızda hayırlısı olsun...

Ekli dosyalar

• Kurs_Açılabilecek_Dersler_9.Sınıf.jpg
    Kurs_Açılabilecek_Dersler_9.Sınıf.jpg
    113.5 KB · Görüntüleme: 908
Ortada tamamen para kazanmak için yapılan popülist bir çalışma var. Mantık olarak üniversite sınavında çıkan soruların içeriğine uygun derslerden açılması gereken kurslar her zamanki gibi kazanç kapısı olarak yorumlandı. Hafta için normal dersinde adam gibi ders anlatmayan zati muhteremler(?), okuldan sonra hafta sonları mı görevlerini yerine getirecekler.?
Bir mesleğin saygınlığı bu kadar mı ayaklar altına alınır?
Boşverin arkadaşlar siz bu tür bereketi olmayan ali cengiz kurslarını. Hepimiz hafta için çocuklara vermemiz gereken dersleri adam gibi verelim, zaten onun kazancı bundan bereketli olur.
saygılar

11 ve 12. sınıflarda grafik tasarım dersi görünüyor ama bu ders grafi fotoğrafçılık alanının olabilir
bilgisi olan varsa paylaşırsa iyi olur

11 ve 12. sınıflarda grafik tasarım dersi görünüyor ama bu ders grafik fotoğrafçılık alanının olabilir
bilgisi olan varsa paylaşırsa iyi olur

alitevetoglu34' Alıntı:
Ortada tamamen para kazanmak için yapılan popülist bir çalışma var. Mantık olarak üniversite sınavında çıkan soruların içeriğine uygun derslerden açılması gereken kurslar her zamanki gibi kazanç kapısı olarak yorumlandı. Hafta için normal dersinde adam gibi ders anlatmayan zati muhteremler(?), okuldan sonra hafta sonları mı görevlerini yerine getirecekler.?
Boşverin arkadaşlar siz bu tür bereketi olmayan ali cengiz kurslarını. Hepimiz hafta için çocuklara vermemiz gereken dersleri adam gibi verelim, zaten onun kazancı bundan bereketli olur.
saygılar

Sayın hocam sizi tanımıyorum. Eleştirilerinize saygı duyuyorum. Ancak böyle bir eleştiriye de yorum yapmadan geçemeyeceğim. Bir kere yazdığınız cümleler o kadar yuvarlak ki yukarıdaki yazılı cümlelerinizden kitap yazılır öncelikle onu belirtmek isterim. Ama kısaca değineyim;
"kazanç kapısı olarak yorumlandı." Bu mantıkta devlet okullarındaki eksikleri de başta dersaneler, özel ders veren öğretmenler, ücretli etüt merkezleri vs. hepsi de kazanç kapısı olarak gördüğü için bugün bu halde değil miyiz? Yani sosyal devlet (eğitim, sağlık, güvenlikten tam sorumlu devlet)'in eksikleri özel sektör kazanç haline getirdi değil mi? Burada yanlış/doğru ararsan Nasreddin Hoca hikayesine döner herkes haklı çıkar.

..popülist bir çalışma var; cümlesinde aslında senin yaptığın da tam olarak bu değil mi? Yuvarlak iki cümleyle herkesi suçlayıp herkesin gözünü para bürümüş, herkes haktan uzaklaşmış vs. vs. cümlelerle kaç kişinin hakkına girdiğinin farkında mısıın?

.. Mantıktan bahsetmişsin; 30.07.2015 tarihli Müsteşar Yardımcısının yazısını okursan kursların sadece sınav ile ilgili olmadığını görürsün. Yani bu devlet tarafından verilen bir hak. Ama sen bu haktan yararlanmak istemezsin o ayrı. O da senin bileceğin bir iş. Ayrıca özellikle şu dönem eğitim alanında mantıktan bahsetmek bile ne kadar mantıklı bilemiyorum. Eğitimin içinde bulunduğu durumlardan da ayrıca kitap/kitaplar yazılır herhalde!!

"Hafta için normal dersinde adam gibi ders anlatmayan zati muhteremler(?), " Bu cümlene de hak veriyorum ama bu cümlenin söyleneceği yer burası değil. Dediğin olay bir kere tüm branşlarda olabilen bir durum ve konunun başlığı belli, içeriği belli iken böyle bir cümle yine herkesi zan altında bırakmaktan başka bir işe yaramaz.

Ve son olarak;
"Boşverin arkadaşlar siz bu tür bereketi olmayan ali cengiz kurslarını. Hepimiz hafta için çocuklara vermemiz gereken dersleri adam gibi verelim, zaten onun kazancı bundan bereketli olur"

ali cengiz kursları; aslında söylemek istediğin asıl şeyi tahmin edebiliyorum. Ama onun yeri burası hele bu konu hiç değil. Eğer birtakım konuları tartışmak istiyorsan aç bir konu dersaneler, kurslar vs. tartışalım. Ama yukarıda da dediğim gibi konu belli, içerik belli bu cümle buraya olmamış.

"vermemiz gereken dersleri adam gibi verelim"; Sayın hocam herkes kendinden mes'uldur. Ben verdiğim her dersi bu zamana kadar adam gibi verdiğimi düşünüyorum Bundan sonra da Allah'ın izniyle öyle olacaktır diye düşünüyorum.

"zaten onun kazancı bundan bereketli olur"; Bu dönem yapılan büyük yanlışlardan biri. Kimsenin fetva makamında olmadığını düşünüyorum. Özellikle şu emir cümlelerinden kaçınmalıyız. Şöyle olur, böyle olur. Kimse kimsenin bereketini bilemez kardeşim.

Sürçi Lisan ettiysem affola. Şahsını kıracak bir söylem geçtiyse de hakkını helal et. Ama tekrar söylüyorum söylemlerinde haklılık payı olabilir ama yeri burası değil. Saygılar...

Değerli öğretmen arkadaşım;
Sistemin içinde olan biri olarak anlatmak istediklerimi anlamana sevindim. Burada işini fazlası ile fedakar arkadaşlara lafım yok. Üzerinde durulması gereken 2 yanlışın bir doğru getirmediği. Zaten baştan aşağı problemlerle dolu sisteme bir yük daha getiren bu uygulama ile, öğretmenleri 3-5 kuruş para peşinde koşan memur pozisyonuna getirmesidir.
Bir de ilginç olan hangi okula baksam, bu tip işleri kovalayanların işini hakkı ile yapanların olmadığını görüyorum.
Bu saygın topluluğu fazla ek ders için kamuoyunda afişe etmek yapılan en büyük kötülüktür.
Düşünen her canlının fikri ve zikri değerlidir.
Hakkım sonuna kadar helal olsun kardeş.
saygılar

erkantuzcu' Alıntı:
alitevetoglu34' Alıntı:
saygılar

Sayın hocam sizi tanımıyorum. Eleştirilerinize saygı duyuyorum. Ancak böyle bir eleştiriye de yorum yapmadan geçemeyeceğim. Bir kere yazdığınız cümleler o kadar yuvarlak ki yukarıdaki yazılı cümlelerinizden kitap yazılır öncelikle onu belirtmek isterim. Ama kısaca değineyim;
"kazanç kapısı olarak yorumlandı." Bu mantıkta devlet okullarındaki eksikleri de başta dersaneler, özel ders veren öğretmenler, ücretli etüt merkezleri vs. hepsi de kazanç kapısı olarak gördüğü için bugün bu halde değil miyiz? Yani sosyal devlet (eğitim, sağlık, güvenlikten tam sorumlu devlet)'in eksikleri özel sektör kazanç haline getirdi değil mi? Burada yanlış/doğru ararsan Nasreddin Hoca hikayesine döner herkes haklı çıkar.

..popülist bir çalışma var; cümlesinde aslında senin yaptığın da tam olarak bu değil mi? Yuvarlak iki cümleyle herkesi suçlayıp herkesin gözünü para bürümüş, herkes haktan uzaklaşmış vs. vs. cümlelerle kaç kişinin hakkına girdiğinin farkında mısıın?

.. Mantıktan bahsetmişsin; 30.07.2015 tarihli Müsteşar Yardımcısının yazısını okursan kursların sadece sınav ile ilgili olmadığını görürsün. Yani bu devlet tarafından verilen bir hak. Ama sen bu haktan yararlanmak istemezsin o ayrı. O da senin bileceğin bir iş. Ayrıca özellikle şu dönem eğitim alanında mantıktan bahsetmek bile ne kadar mantıklı bilemiyorum. Eğitimin içinde bulunduğu durumlardan da ayrıca kitap/kitaplar yazılır herhalde!!

"Hafta için normal dersinde adam gibi ders anlatmayan zati muhteremler(?), " Bu cümlene de hak veriyorum ama bu cümlenin söyleneceği yer burası değil. Dediğin olay bir kere tüm branşlarda olabilen bir durum ve konunun başlığı belli, içeriği belli iken böyle bir cümle yine herkesi zan altında bırakmaktan başka bir işe yaramaz.

Ve son olarak;
"Boşverin arkadaşlar siz bu tür bereketi olmayan ali cengiz kurslarını. Hepimiz hafta için çocuklara vermemiz gereken dersleri adam gibi verelim, zaten onun kazancı bundan bereketli olur"

ali cengiz kursları; aslında söylemek istediğin asıl şeyi tahmin edebiliyorum. Ama onun yeri burası hele bu konu hiç değil. Eğer birtakım konuları tartışmak istiyorsan aç bir konu dersaneler, kurslar vs. tartışalım. Ama yukarıda da dediğim gibi konu belli, içerik belli bu cümle buraya olmamış.

"vermemiz gereken dersleri adam gibi verelim"; Sayın hocam herkes kendinden mes'uldur. Ben verdiğim her dersi bu zamana kadar adam gibi verdiğimi düşünüyorum Bundan sonra da Allah'ın izniyle öyle olacaktır diye düşünüyorum.

"zaten onun kazancı bundan bereketli olur"; Bu dönem yapılan büyük yanlışlardan biri. Kimsenin fetva makamında olmadığını düşünüyorum. Özellikle şu emir cümlelerinden kaçınmalıyız. Şöyle olur, böyle olur. Kimse kimsenin bereketini bilemez kardeşim.

Sürçi Lisan ettiysem affola. Şahsını kıracak bir söylem geçtiyse de hakkını helal et. Ama tekrar söylüyorum söylemlerinde haklılık payı olabilir ama yeri burası değil. Saygılar...

arkadaşlar ben de yazdım meb bilgi edinme sistemine:

bu konuda dersimize sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Meb e-kurs bizi unuttu sanırım, hatırlatmak gerektiğini düşünüyorum.

ben de cuma günü meb'i aradığımda liselerde seçmeli gurubundaki derslerin eklenmediğini söyledi bir bayan. yine de meb bilgi edinmeye erkantuzcu hocamın yazısını gönderdim. bakalım dikkate alınır mı

BTeach' Alıntı:
ben de cuma günü meb'i aradığımda liselerde seçmeli gurubundaki derslerin eklenmediğini söyledi bir bayan. yine de meb bilgi edinmeye erkantuzcu hocamın yazısını gönderdim. bakalım dikkate alınır mı

seçmeli dersler ekli sadece bilgi veiletişim teknolojileri dersi eklenmemiş....

telefon numarasını yazarsanız bizde arayalım hocam

karinca_52' Alıntı:
telefon numarasını yazarsanız bizde arayalım hocam

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM)

Tel : 0 (312) 296 94 00
Faks : 0 (312) 296 94 88
İnternet Adresi : http://odsgm.meb.gov.tr
e-posta : kurslar@meb.gov.tr

MEB Bilgi Edinme : http://bilgiedinme.meb.gov.tr/Internet/ ... ?kurum=meb

BTeach' Alıntı:

Yukarıda 9. Sınıflar için açılabilecek dersleri vermiştim. Listede de görüleceği gibi Kuran-ı Kerim, Temel Dini Dersler bilindiği gibi seçmeli dersler. Yani telefonda yine saçmalamışlar. Arkadaşlar anladığım kadarıyla onlar da Bilgisayar dersinin neden eklenmediğini bilmiyorlar ve her seferinde farklı farklı saçmalıyorlar. Bence aramaya devam!! Elbet anlayacaklar...

Geri