Liseler için Bilişim Dersi Yetiştirme Kursu Bilgi Edinme

Kodla Büyü
Arkadaşlar MEB Bilgi Edinme Sistemine yazdığım yazının cevabı geldi;

"Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Başvuru No : 915609

Cevap Metni : Sayın Erkan TUZCU,

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞININ YAYIMLAMIŞ OLDUĞU HAFTALIK DERS ÇİZELGESİNE GÖRE ORTAOKULLAR İÇİN ZORUNLU DERSLERİ, ORTAÖĞRETİM KURUMLARI İÇİNİSE ORTAK DERSLERİ KAPSAMAKTADIR. BİLGİLERİNİZE.

İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir"

Cevap bu şekilde. Pek yorum yapmaya da gerek yok aslında, sonuç ortada. Sağlık Bilgisi dersinden bile kurs açılabiliyorken Bilgisayar'dan kurs açamıyoruz.

Benim bir türlü anlayamadığım Kur'an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler bu derslerde ortak ders değil ki. Bu dersleri de öğrenci seçiyor. Kesinlikle bu dersler de olsun da yukarıda verilen cevap bu anlamda pek mantıklı gelmedi. Açıkçası bu ortak ders listesi onlarda farklı mı kafam bir türlü basmadı!!

Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Başvuru No : 915807

Cevap Metni : Sayın Emrah ŞAHAN,

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞININ YAYIMLAMIŞ OLDUĞU HAFTALIK DERS ÇİZELGESİNE GÖRE ORTAOKULLAR İÇİN ZORUNLU DERSLERİ, ORTAÖĞRETİM KURUMLARI İÇİNİSE ORTAK DERSLERİ KAPSAMAKTADIR. BİLGİLERİNİZE.

İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir

arkadaş siyerine kadar var da biz niye yokuz liselerde seçmeli bu dersler.Ben böyle branşın ta bilmem nesini...Zaten dersimizi hesaba alan yok.

Böyle saçmalık olamaz. Haksız ve hukuksuz. Ne demek hem kurs açacaklar hem hizmet puanı alacaklar. Mahkemelik olsa iptal olur yeminle. Hemde seçmeli olarak onca dersi koyuyorlar. Bu ikinci sınıf branş muamelesi yapan meb ve ekibi değişimin yeter ya. Arkadaşlar hakkımızı arayalım. O kurs açabilen hocalarımız hizmet puanı alıyorlar ve biz sırf bir engel yüzünden açamıyoruz demekki adaletsiz. Bu kadar basit. Sendikalarınızın avukatına başvuru yaptırın. Hak beklenmez hak kazanılır. Ben kurs açmayı bile düşünmedim ama kusu düşünen onca güzel bilgisayarcı hocalarım haksızlık karşısında kalıyor. O bilgi edinme yazı ile mahkemeye başvuru yaptırın hocam kesim iptal olur o hizmet puanı uygulaması. Hak hukuk kalmadı resmen meb de.

Arkadaşlar yaşımız genç ufaktan başka bölüm okumayı düşünelim, bu branş bitik.

Fen Bilgisi öğretmenliği öss puanları yerlerde ben 15 yıl önce öss ye girmiş biri olarak bile gözüm kapalı kazanır bitiririm diye düşünüyorum.

Zaten öğretmenlik derslerinden, türkçe, inkılap tarihi ve ingilizce türü derlerden muaf oluruz. 4-5 yılda yavaş yavaş bitiririz diye düşünüyorum.

Alan değişikliği çıkınca da alanımızı değiştiririz. Ben bu işten umudu kestim.

ibrcrc' Alıntı:
Böyle saçmalık olamaz. Haksız ve hukuksuz. Ne demek hem kurs açacaklar hem hizmet puanı alacaklar. Mahkemelik olsa iptal olur yeminle. Hemde seçmeli olarak onca dersi koyuyorlar. Bu ikinci sınıf branş muamelesi yapan meb ve ekibi değişimin yeter ya. Arkadaşlar hakkımızı arayalım. O kurs açabilen hocalarımız hizmet puanı alıyorlar ve biz sırf bir engel yüzünden açamıyoruz demekki adaletsiz. Bu kadar basit. Sendikalarınızın avukatına başvuru yaptırın. Hak beklenmez hak kazanılır. Ben kurs açmayı bile düşünmedim ama kusu düşünen onca güzel bilgisayarcı hocalarım haksızlık karşısında kalıyor. O bilgi edinme yazı ile mahkemeye başvuru yaptırın hocam kesim iptal olur o hizmet puanı uygulaması. Hak hukuk kalmadı resmen meb de.

Sendikalı olsaydım 1 dakika bile düşünmezdim mahkemeye vermek için. Sendikaların amacı eğer öğretmenin hakkını korumak ise bu konuya el atması gerekir değil mi? Özellikle hizmet puanı uygulamasının iptal olacağı kesin. Çünkü listede bizim branşımız olmaması bizim isteğimiz dışında bir durum. Listede gözükseydi ve öğrenciler seçmeseydi yapacak birşeyimiz yoktu. Ancak bu durumda ortaokul ve meslek liselerindeki benimle aynı veya daha düşük puanlı arkadaşlar sırf bu kurslarda yer aldığı için benim puanımı geçebilecek ve benimle alakası olmayan bir durumdan ben mağdur edilmiş olacağım.

Sendikalı olup lisede görev yapan arkadaşlardan en azından sendikalarını bu durum ile ilgili bir yoklamalarını!! rica ediyorum. Onların bu durumu nasıl karşıladığını açıkçası merak ediyorum. Bazen çıkarları olmayınca ya da fazla tepki getirmeyecek durumlarda tepkisiz kalabiliyorlar da!!!!

takviye kursu kapsamında açabilirsiniz arkadaşlar istanbul da il milli eğitim e aradık sorduk ayrıca bayrampaşa pendik ve bazı ilçelerde açıldığını bize söylediler ama kurs modülünde dersler yok manuel olarak kurs yazınızı gönderebilirsiniz ben gönderdim onat bekliyorum onay gelenler var bazı okullarda gelsede gelmese de ben başladım bugün itibariyle kursuma hakkımız tabii ki

Talim terbiye kurulunun haftalık ders çizelgesinde 11. ve 12. sınıflarda matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, Kuran, Hz Muhammet'in hayatı, temel dini bilgiler, seçmeli derslerdir ortak ders değil

MEB DESTEKLEME KURSUNU ARADIM CEVAP ŞU OLDU:

Hocam bakanlığımızın uygun gördüğü müfredat içerisinde yer alan derslere göre kurs açılıyor. Bizde her dersten açılsın istiyoruz ama olmuyor.

e kurs modülünde piyano, arapça, iki boyutlu resim vara ama bilişim dersi yok. Nasıl bir mantık anlamış değilim?
Öğrencilerde kursa istekliler ama e-kurs modülünde olmadığı için açamıyoruz... ADALETSİZLİK YİNE BİZİM BRANŞA DENK GELDİ:(

Ortada tamamen para kazanmak için yapılan popülist bir çalışma var. Mantık olarak üniversite sınavında çıkan soruların içeriğine uygun derslerden açılması gereken kurslar her zamanki gibi kazanç kapısı olarak yorumlandı. Hafta için normal dersinde adam gibi ders anlatmayan zati muhteremler(?), okuldan sonra hafta sonları mı görevlerini yerine getirecekler.?
Bir mesleğin saygınlığı bu kadar mı ayaklar altına alınır?
Boşverin arkadaşlar siz bu tür bereketi olmayan ali cengiz kurslarını. Hepimiz hafta için çocuklara vermemiz gereken dersleri adam gibi verelim, zaten onun kazancı bundan bereketli olur.
saygılar
Merhabalar Ali Hocam,

Kursları açtırmak istememizin sebebi kurs içerisinde farklı programlama dillerini göstermek veya robotik programlama ile okullarda öğrencilerle proje bazlı çalışmalar yapmak. Ders içerisinde 30 kişilik gruplarla bu istekler proje bazlı olması imkansız gibi görünmektedir. Biz bulunduğumuz bölgede arduino robot yarışması düzenliyoruz ve öğrencilerle yapacağımız çalışmaları kurs içinde yapmak istiyoruz. Hiç kimse hayrına iş yapmıyor maalesef. Hele ki dediğiniz gibi normalde dersinde ders işlemeyen insanlar kurs açarak görevlerini yerine getirdiklerini düşünmektedirler. Bu yüzden dersimiz kurs listesinde yer almalıdır.
Saygılarımla

Geri