Liselerde not ortalaması 50 altında olupta sınıf geçme nasıl olacak?

Kodla Büyü

Karayeller

Aktif Üye
Liselerde ilk dönem not ortalaması 50 nin altında kalan öğrenciler ikinci dönem sınavlarına girmezse sınıfı geçer mi?

Liselerde ilk dönem not ortalaması 50 nin altında kalan öğrenciler ikinci dönem sınavlarına girmezse sınıfı geçer mi?
Normalde okuduğu sınıfta en fazla 3 dersten, alt sınıflar dahil en fazla 6 dersten başarısız ise sorumlu geçiyor. her ne kadar resmî yazıyla bildirilmese de lise öğrencileri üst sınıfa geçecek

arkadaşlar buradaki yazılar geçen yılı kapsıyor geçen yıla göre yazılmış bir yazı güncellenmemiş bu yıl için bu uygulanamayacak

edit. yanlış anlamışım doğrusunu alt mesaja koydum

Son düzenleme:
güncel hallerini telegramda paylaşmışlar buraya atayım

SORU 1: Tercihleri doğrultusunda yapılacak ikinci dönem sınavlarına girmeyecek olan öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin iş ve işlemleri nasıl yapılacak?

CEVAP 1: 18.05.2021 tarihli ve E-83203306-10.03-25216578 sayılı "Uzaktan ve Yüz Yüze Eğitim ile II. Dönem Sınav Uygulamaları" konulu resmî yazıda yapılmış açıklamalar doğrultusunda; sınavlara girmeyecek öğrenciler, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı 1. döneminde yapılan ölçme ve değerlendirme uygulamalarının sonuçlarına göre MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğin Ek 2 nci maddesi kapsamında değerlendirilecektir. Devamsızlık durumu ile başarısız olunan derslerin sayısına ve özelliğine bakılmaksızın başarısız olunan derslerin tamamından sorumlu olarak bir üst sınıfa geçilecektir.

SORU 2: 2. dönem sınavlarına girecek öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin iş ve işlemleri nasıl yapılacak? Sınıfta kalma olacak mı?

CEVAP 2: 18.05.2021 tarihli ve E-83203306-10.03-25216578 sayılı "Uzaktan ve Yüz Yüze Eğitim ile II. Dönem Sınav Uygulamaları" konulu resmî yazıda yapılmış açıklamalar doğrultusunda; 2. dönem sınavlarına girecek öğrenciler, MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğin ilgili maddeleri ve Ek 3 üncü maddesi kapsamında değerlendirilecek olup devamsızlık durumu ile başarısız olunan derslerin sayısına ve özelliğine bakılmaksızın başarısız olunan derslerin tamamından sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

arkadaşlar buradaki yazılar geçen yılı kapsıyor geçen yıla göre yazılmış bir yazı güncellenmemiş bu yıl için bu uygulanamayacak
Yeni yayınlanmış bir şey hocam geçen yılla alakası yok. Geçen yıl 2. Dönem sınav olmadı ki burada bu yıla ait durumu anlatıyor.

Normalde okuduğu sınıfta en fazla 3 dersten, alt sınıflar dahil en fazla 6 dersten başarısız ise sorumlu geçiyor. her ne kadar resmî yazıyla bildirilmese de lise öğrencileri üst sınıfa geçecek
50 ortalamayla geçmeden önce böyle değil miydi hocam, 50 ortalamayı alan direk geçiyor, ortalamayla geçilemeyecek dersler hariç. 2 sene önce böyleydi, 2 senelik süreçte değiştiyse bilemiyorum, ama bir yerlerde denk gelirdim değişseydi.

50 ortalamayla geçmeden önce böyle değil miydi hocam, 50 ortalamayı alan direk geçiyor, ortalamayla geçilemeyecek dersler hariç. 2 sene önce böyleydi, 2 senelik süreçte değiştiyse bilemiyorum, ama bir yerlerde denk gelirdim değişseydi.
Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 58- (Değ: 1/7/2015-29403 RG) (1) Ders yılı sonunda her bir dersten iki
dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta
başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar
da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.
Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 58- (Değ: 1/7/2015-29403 RG) (1) Ders yılı sonunda her bir dersten iki
dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta
başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar
da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.
İki dönem puanına takılmayın
Olağanüstü durumlarda sınıf geçme ve öğrenci başarısının değerlendirilmesi
EK MADDE 2 – (Ek:RG-8/5/2020-31121)
(1) İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet,elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle Bakanlıkça veya il/ilçe hıfzıssıhha kurulunun kararına
istinaden mahalli mülkî idare amirince ortaöğretim kurumlarının tamamında ya da birk kısmındaeğitim ve öğretime ara verilmesi, öğrencilerin sadece bir dönem puanının bulunmasıv veara vermeye sebep olan şartların devam etmesi nedeniyle telafi programınınu uygulanamayacakolması durumunda öğrencilerin yılsonu puanı, bir dönem puanı ileb belirlenir

Son düzenleme:
upload_2021-5-22_10-29-0.png

Hocam yazılan, yönetmeliğin genel hükmü.
Bakanlık geçen sene olduğu gibi bu sene de öğrencilerin sorumlu geçmesini sağlayabilir.
Hocam sağlayabilir tabii ki .
Ama şu anda sıkça sorulan sorularda kesinleşen bir durumdan söz ediliyor. Onu anlamaya çalışıyorum.

Şu an için mi geçerli bu durum yoksa genel durum için mi hocam.
Yeni yayınlanan soru cevaplara göre yazılmamış
Hocam bu yazılanlar, sınıf geçme yönetmeliğine göre olan durumu ifade ediyor. Yönetmelik gereği öğrencinin yıl sonu ortalaması 50 ve üzerinde ise zayıf olan dersleri olsa bile zorunlu dersler(Edebiyat ve alana ait bazı dersler) hariç sınıfını geçiyor, zorunlu derslerinden zayıfı var ise sorumlu oluyor. Yani öğrenci mevcut yönetmeliğe göre değerlendiriliyor.
Ancak öğrencinin ortalaması 50 nin altında ise; Normalde zayıf sayısına bakılıp değerlendirilmesi gerekirken http://ogm.meb.gov.tr/www/sss.php sayfasındaki yazılana göre öğrenci sınıf tekrarına kalmıyor ve zayıf olan tüm derslerden sorumlu olarak geçiyor ve bu derslerden daha sonra sınava girmesi gerekiyor.
Aslında sınıf geçme yönetmeliği değişmedi, geçen yıl olduğu gibi bu yıla özel istisnalar getirildi.

Hocam bu yazılanlar, sınıf geçme yönetmeliğine göre olan durumu ifade ediyor. Yönetmelik gereği öğrencinin yıl sonu ortalaması 50 ve üzerinde ise zayıf olan dersleri olsa bile zorunlu dersler(Edebiyat ve alana ait bazı dersler) hariç sınıfını geçiyor, zorunlu derslerinden zayıfı var ise sorumlu oluyor. Yani öğrenci mevcut yönetmeliğe göre değerlendiriliyor.
Ancak öğrencinin ortalaması 50 nin altında ise; Normalde zayıf sayısına bakılıp değerlendirilmesi gerekirken http://ogm.meb.gov.tr/www/sss.php sayfasındaki yazılana göre öğrenci sınıf tekrarına kalmıyor ve zayıf olan tüm derslerden sorumlu olarak geçiyor ve bu derslerden daha sonra sınava girmesi gerekiyor.
Aslında sınıf geçme yönetmeliği değişmedi, geçen yıl olduğu gibi bu yıla özel istisnalar getirildi.
Evet hocam ben de tam böyle anlamıştım konuyu. Anladığımın dogru olup olmadığını tespit etmek için sormuştum soruyu. Teşekkürler cevap için.

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler. Bende herkes sınıfı geçer diye yorumlarım ama baktım ki herkes farklı düşünüyor. Bu nedenle konuyu açmıştım. Bakanlık bu konuda yakın zamanda daha net bir açıklama yapmalı diye düşünüyorum.

E-okula düzenleme gelmiş, 50 nin üstünde olanlar bile kaldı gözüküyor zayıf sayısından dolayı,

Şu anda MEB normal sınıf geçme sistemine göre e-okul da işlem yapıyor. Yıl sonu geçen sene olduğu gibi herkes geçti denebilir.

E-okula düzenleme gelmiş, 50 nin üstünde olanlar bile kaldı gözüküyor zayıf sayısından dolayı,
Ortalaması 50 ve üzerinde olanlar nasıl kaldı görünür? Zayıf sayısı önemli değil, baraj dersi olmayan derslerden geçer zaten. Acaba devamsızlıktan mı kaldı görünüyor? Gerçi devamsızlık yazılmiyordu galiba.

Hocam şu anda mevcut yönetmelik hükümlerine göre geçme kalma görünüyor. Bu durum en son bakanlık tarafından yeniden düzenlenecek muhtemelen.
Sizin örnekte ise bu öğrenci 50 üzeri ortalama ile 3 dersten geçmesi lazım ama muhtemelen alttan sorumlu olduğu derslerden dolayı 6 dan fazla dersi olduğu için tekrar olarak görünüyor.
Ortaöğretim sıkça sorulan sorulara göre de bu öğrencinin sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmesi bekleniyor.

Geri