Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Lütfeen şu Çalıştay bildirisini hazırlayalıımm

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında ares24 tarafından paylaşıldı.


 1. ares24

  ares24 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  359
  Beğeni:
  0
  Her yere bende sendikaya vereceğim onlar gerekli yerlerde gündem oluşturacak
   
 2. ares24

  ares24 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  359
  Beğeni:
  0

  düzeltme isteklerinizi dikkate aldım hocam
   
 3. ares24

  ares24 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  359
  Beğeni:
  0
  isteğiniz eklendi hocam
   
 4. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Başka bir başlıktaki metne ilavelerim olmuştu.

  9 Ekim 2010'da CeBIT Fuarında Gerçekleştirilen BBNet Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Çalıştayı Sonuç Bildirgesi.

  Çalıştayın genelinde ve yapılan panelde Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu "Öğretmen olarak kalmak istediklerini" dile getirmişlerdir. Ders sayılarının azaltılması ve normlarının düşürülmesi yoluyla dolaylı olarak Formatör olmaya zorlandıklarını belirten BT Öğretmenleri, Bilişim Teknolojileri derslerinin 4-5-6-7 ve 8. sınıflarda 2'şer saat zorunlu ve notla değerlendirilmesi gerektiğini bu konuda bir gelişme olmayacaksa kendilerine branş değişikliği hakkının verilmesi gerektğini belirtmişlerdir. İlk olarak zorunlu formatörlüğe daha sonra ders sayılarının azaltılması ile formatörlüğe zorlanmaya çalışılan BT Öğretmenleri, okullarda artan BT ekipmanlarının doğal sorumlusu ve bu cihazların doğal tamircisi gibi görülmeye başlanmıştır.BT formatörleri İddia edildiği gibi eğitim fakültesi mezunu eğitim teknoloğu gibi değil teknik lise mezunu teknisyen muamelesi görmektedirler. Şuanki haliyle BT Öğretmenleri formatörlük maskesi ile gizlenmeye çalışılan, çalışma saatleri belli olmayan, diğer öğretmenler ve öğrenciler için değerli olmayan, uygulanması tamamen idarelerin inisiyatifine ve vicdanına bırakılan teknisyenlik görevini değil atama kararnamelerinde yazdığı gibi öğretmenlik mesleğini ifa etmek istediklerini ısrarla ifade etmişlerdir.

  Bilgi ve teknoloji çağında öğrencilerin özellikle 4. sınıftan itibaren bilişim eğitimine ihtiyaç duydukları konusunda fikir birliğine varlımıştır. Nasılki Türkçe konuşabilen çocuklarımız için Türkçe dersi gereksizdir, dört işlem matematik bilen çocuklarımız için Matematik dersi gereksizdir, şarkı söyleyebilen çocuklarımız için Müzik dersi gereksizdir, sokakta futbol, basketbol, voleybol oynayan çocuklarımız için Beden Eğitimi Dersi gereksizdir diyemiyorsak yalnızca sohbet ve eğlence amacıyla bilgisayar kullanabilen öğrencilerimiz içinde BT dersi gereksizdir demek sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır.

  Sonuç olarak bizler okullarımızdaki diğer branş öğretmeni arkadaşlar gibi eğitim fakültelerinden mezun olduk ve onlarla eşit şartlarda öğretmenliğimizi yapmak ve yaşamak istiyoruz. Okullarda teknik servis memuru muamelesi görmek istemiyoruz. Bizler derslerimizi 4-5-6-7 ve 8. sınıflarda 2 saat, zorunlu ve notu olacak şekilde geri istiyoruz. Formatörlük yapmak ve kimsenin emir eri olmak istemiyoruz. Eğer gerekli ise formatörlüğe çalışma saatleri, statüsü, yetkileri düzenlenerek ayrı bir kadro verilmesini ve idarecilik gibi isteğe bağlı olmasını istiyoruz.


  "Böte öğrencilerinin öğretmenlik mesleğini tanımlamaları ve öğretmenlik mesleğinden beklentileri." adlı araştırmanın sonuçları :

  * Katılımcıların mesleki beklentilerinin oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular sonucunda katılımcıların birçoğunun teknik servis olarak görüldükleri için mesleki aşağılanmışlık yaşayacakları görüşüne sahip oldukları belirlenmiştir.

  * Katılımcıların %65,3'ü mesleklerine saygı duyulmasını beklemektedir. Saygı göremeyecekleri endişesi mesleğe karşı olumsuz bir tutum geliştirmelerine ve motivasyonlarının düşmesine neden olmaktadır.

  * Okul Yöneticilerinin Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin sadece üzerine düşen eğitimcilik görevini yerine getirmeleri konusunda teşvik ve kontrol mekanizmaları olması sağlanmalıdır.

  * Diğer branş öğretmenlerine de bilişim teknolojileri öğretmenlerinin kendileri kadar kapsamlı bir eğitim sürecinden geçtikleri, teknik servis sorumlusu olmadıkları bilinci kazandırılmalıdır.

  * Tüm bu sorunların çözümü MEB kanalı ile bilişim teknolojileri öğretmenlerinin statüsünü değiştirmesinden geçmektedir. Bu yolla alandan mezun olanlar, gerçek işleri olan öğretim teknologluğu yapma imkanı bulacaklardır.
   
 5. ares24

  ares24 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  359
  Beğeni:
  0
  Artık bu gün yazılanları iyice toparlayıp sendikaya vereceğim arkadaşlar daha sonra gelişmelerden haberdar ederim sizi son eklemek istedikleriniz varsa saat 14:00 kadar vaktiniz var haberiniz olsun
   
 6. ares24

  ares24 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  359
  Beğeni:
  0
  hocam yazdıklarınızı daha öncede gördüm Burdaki yazıdan da eklemeler yapacağımmm
   
 7. metinunal81

  metinunal81 Site Gezgini

  Kayıt:
  21 Eylül 2007
  Mesajlar:
  37
  Beğeni:
  0
  en çok üzerinde durulması gereken konu çalışma saatlweridir arkadaşlar.
   
 8. ares24

  ares24 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  359
  Beğeni:
  0
  Yazıyı güncelliyorum sizlerden de katkı bekliyorum..
   
 9. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Hocam bende sendikanın şube müdürü ve avukatları ile muhtemelen 1 hafta içinde görüşeceğim. Onlarda bir çalışma içindelermiş. En son çıkacak metni görüşmeye giderken götürürüm.
   
 10. mrtcmhr_13

  mrtcmhr_13 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  289
  Beğeni:
  0

  1-BT Rehber Öğretmeni Ünvanı olsun,sürekli olsun görevlendirme olmadan,tek tip olsun
  2-Çalışma Saatleri 09:00-25:00 olsun.
  3-Haftada 4-3-4-3-4 ek ders olsun(Rehber Öğretmen gibi)
  -----Şimdiye kadar olan maddeler kafamız rahat olsun diye,bir öğretmenin kafası rahat olsun ki iyi eğitim-öğretim yapabilsin(maaş durumu,kadroya g eçme hayalleri gibi şeylerin olmadığıda öğretmenin işini daha iyi yapabilmesi gibi...)----------
  4-Tüm sınıflarda ders zorunlu,not karşılıklı ve 2 saat olsun.
  5-Haftada en az 6, en fazla 15 saat maaş karşılığı ders olsun.
  6-Biz de o okulun Bilgisayar Destekli Eğitimini sağlayıp,başta öğrenciler olmak üzere öğretmen arkadaşları ve idarecileri hepsini de Bilişim ve teknolojiden haberdar edelim,o okul eğitim-öğretim ve çağa uyumda tavan yapsın ;)
   
 11. mrtcmhr_13

  mrtcmhr_13 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  289
  Beğeni:
  0
  evet birde mesleğimize bir saygı olsun adam geçmiş karşıma hocam yakında cep telefonu öğretmeni de çıkacakmış diyor :verymad:
   
 12. samsun

  samsun Site Gezgini

  Kayıt:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  76
  Beğeni:
  0
  bildiriyi herkes bulunduğu il ilçedeki sendikaya da versin diorum
   
 13. akin79

  akin79 Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğeni:
  0
  Hocam hem ders her sınıfta 2 saat zorunlu olsun hemde en fazla 15 saat olsun demişsiniz. Bunu isteyen formatör isteyen öğretmen olsun mantığıylamı yazdınız.
   
 14. ares24

  ares24 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  359
  Beğeni:
  0
  hocam yazdıklarını maddeler içine eklemeye çalışacağımmm
   
 15. mrtcmhr_13

  mrtcmhr_13 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  289
  Beğeni:
  0
  Hocam her sınıfta 2 saat zorunlu dersimiz olsa bile bırakın ek dersi çoğu arkadaşımız maaş karşılığını bile doldurmakta zorlanacaktır.15 saati ben,30 saat derse girip aynı zamanda "BT Rehber Öğretmen" görevini yerine getirmekte zorlanabilecek arkadaşları düşünerek yazdım.Üstelik artık "Formatör" sözcüğünü bırakalım hem öğretmenlikle pek yakın değil hemde hoş değil.Tek ünvanımız olsun,bu ünvan bizim öğretmen imajımızın üstünde olmasın (teknik eleman gibi görünmeyelim) birde devamlı olsun artık biz "Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni" olalım.6-15 saat derse girip haftada 18 saat ek dersimiz olsun (tıpkı rehber öğretmen gibi gerçi onlar derse girmeden de alıyorlar ama olsun o kadarlık,bilişimi kim öğretecek o zaman :) )

  bir de birde arkadaşlar,benim bir önerim daha var :
  hepimiz bir sendikada buluşalım,şikayet dilekçelerimizi aynı anda verelim,aynı anda tek güç,ayrı ayrı güçten daha iyidir.Bastıralım alalım haklarımızı (bu arada ben herhangi bir sendikaya hiç üye olmadım,siyasi bir görüşüm de yok yanlış anlaşılmasın diye yazıyorum).
   
 16. herohamster

  herohamster Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.791
  Beğeni:
  13
  arkadaşlar sendikalara gidelim diyoruzda küçük yerleşim yerlerinde kaç bilg öğrt vardırki bizde toplanalım ankarada sesimiz çıksın kağıt kürekle olacak iş değil.hiç bir zaman aa siz bunları istemişsiniz şimdiye kadar nerede idiniz niye daha önce istemediniz demezlermi..her geçen gün elimziden haklarımız alınıyor yakında memurda ederler hizmetlide yada başka bir kuruma atarlar..tarihte hiç bir zaman öyle güler yüzle bir hak verilmemiştir hak verilmez alınırrr.öğretmenliğimizi geri alalım kendimize saygımız olsun.her dönem yeni bir uygulama bir haberle karşılaşmaktan bıktım bizimle uğraşmasınlar artık
   
 17. herohamster

  herohamster Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  25 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.791
  Beğeni:
  13
  madem illa bir metinde hazırlayacaksak rehber öğretmenleri göz önüne alarak hazırlayalım.
  sözleşmelilerde bizimle aynı haklara sahip olsunlar.
  her okulda bt kadrosu olmalı ve öğrenci sayısına göre bu kadro sayısı düzenlenmeli.
  lab. için ödenek ayırılmalı ve kullanımı bt öğretmenine verilmeli (onarım -bakım için)
  çalışma saati düzenlenmeli 8-5 olmamalı
  idare kısmında uzak tutulmalıyız
  dersimiz olacaksa 10 saat olmalı oda notla değerlendirilmeli
  3-5 ayda bir görevlendirme olmamalı kesin kadro ile verilmeli
  genelde hep çalışma saatleri ve gireceğimiz dersleri göz önüne alıyoruz bunlar bugünkü çalıştığımız okul için geçerli olanlar yarın olaki atama istersek bu ihtimalide düşünmeliyiz yani tüm meb okullarını düşünelim şartları hazırlarken
   
 18. ares24

  ares24 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  359
  Beğeni:
  0
  benimde sendikam yok arkadaşlar ama bu işlemleri eğitim bir sen de ki başkana veriyorum o yürütecek şöyle bir şeyde yapalım bu işimizi halledecek sendikaya toplu geçeceğiz diye öneride bulunalım o zamn sendikalr bakın bizim için nasıl çalışırrrrrrr.
   
 19. anticode78

  anticode78 Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  170
  Beğeni:
  0
  Okul Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine Teknik Müdür Yardımcılığı ünvanı verilmesi
  İlçede görevli öğretmenlere ilçe ilsis ve eokul yönetici kadrosu ve uzman ünvanı verilmesi çoğu sorunu çözebilir..
   
 20. mrtcmhr_13

  mrtcmhr_13 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  289
  Beğeni:
  0
  Aynen :+1:
  sendika neyle çalışır?menfaatle.peki biz 1000 kişi gitsek bir sendikaya biz toplu halde üye olacağız ama işimizi hallederseniz desek sendika işe asılmaz mı? hemde nasıl.bence bir konu oluşturalım bir sendika belirleyip bu sendika için niklerimizi ve isimlerimizi yazalım,ankarada bir arkadaş bunları toplu halde bir götürsün,"bizim forumdaki üyeler ve sendikaya toplu halde üye olmak istiyoruz ancak şöyle bir derdimiz var,tamam derseniz herkes ilçede yada ilde üye olacak...vs" desin hemen süreç işlemeye başlar.

  bu arada kimse şimdiye kadar nerdeydiniz demez,çünkü haksızlık aniden ortaya çıkar!!ve bir an önce birşeyler yapmak lazım..
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal