Mıcrosoft 0365 El, Dreamspark, Açık Akademi Hizmetleri

Kodla Büyü

gokhanbicer

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Mıcrosoft Arasında Mıcrosoft 0365 El, Dreamspark, Açık Akademi Hizmetlerinin Sunulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü

Okulumuza gelen yazı çerçevesinde artık Microsoft programlarını ve Dreamsparkta sunulan programları eğitim amaçlı okullarda kullanabileceğiz. Detaylı bilgisi olanlar bilgi verebilir mi?

http://hboprojeler.meb.gov.tr/protokol_ ... 5-0127.pdf

Ekli dosyalar

• MEB-HBÖ-2015-0127.rar
    267.2 KB · Görüntüleme: 48
dreamspark microsoftun eğitim amaçlı sunduğu bir hizmet aslında. yıllardır üniversite öğrencileri microsoft ürünlerini öğrenci olduklarını ibraz ederek ücretsiz kullanıyordu. amaç microsofta bağımlılığı artırma hepsi bu. o kadar protokol yetmedi tabi. biz hala açık kaynak sistemler üzerinde ders anlatıyoruz. asp.net yerine php, mssql yerine mysql c# yerine python falan derken baktılar piyasa yeterince microsoftçu değil...

Lütfen Dikkat !!!

Protokol sadece HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nü bağlıyor.
Yani
- HEM
- MEM
- Açık Lise

asıl destek verilmesi gereken Meslek Lisesileri es geçilmiş...

Keşke bütün MEB öğrenci ve öğretmenlerini kapsasa.
Office programlarında bence microsoft açık ara önde.

Microsoftun program geliştirme çözümleri güzel ama platform bağımlılığı ve ileride yaşanabilecek lisans sorunları nedeniyle
bence sorunlu.

Örneğin visual studio yazılımı programcılar için müthiş kullanışlı bir araç.

Ama birde gerçekte yaşanan bazı sıkıntılar var.

Örneğin .net framework ilk çıktığı zamanlar yazdığın kod bütün işletim sistemlerinde çalışacak vb. deniyordu.
Gerçekte olan şu ki bırakın bütün işletim sistemleri windows sürümlerinde bile sıkıntı.
.net framework 2 windows 7 ile birlikte hazır yüklü geliyordu.
Hadi buna uygun bir yazılım yaptınız. Windows 8 çıktı. Bir bakıyorsunuz yazılım çalışmıyor. Nİye
Çünkü .net framework yüklü gelmemiş. Onun yerine .net framework 4.5 yüklü geliyor.
Yazılımın kurulması için .net 2,3.5 yüklemesi lazım. Yazılımın 2 MB . Bu frameworkleri kurdurmak ...
Kurdurulması için yönetici izni ve internet bağlantısı gerek. Direkt setupta yok win 8 için.

Ama zamanında yazılımı C veya C++ ile geliştirseydik. Bırak windowsu 7,8 i linux ve mac ortamlarında bile çalıştırırdık.

Keza aynı şey directx içinde geçerli. Onun yerine opengl kullanmak daha mantıklı.

Access veritabanı yerine sqlite kullan mis gibi.

sql server yerine postgresql,firebird,mysql ne güne duruyor.

Bir çok devasa şirket bile microsfot ve ticari olarak satılan yazılımlar yerine
bu yazılımları kullanıyor.

Java kullan, jar ile bir kez paketle isteyen istediği yerde çalıştırsın :) mis :mrgreen: :+1:

Geri