Maaş Karşılığı Ders Sayısı ?

Kodla Büyü

uysal_rockci

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Maaş Karşılığı Zorunlu girilmesi gereken ders saati 15 'tir.
Ama şimdi bir köy okulunda görevli bir öğretmenin 8 saat dersi varsa ve okulda tüm branşlar dolu ve her dersin öğretmeni varsa bu durumda bu branş öğretmeni maaş alamayacak mı , bu konuda durum nedir.
ilçede görevlendirmesi de yapılmamış. zaten herkes norm fazlası :)

bu maaş karşılığı konusunda sanki ders yoksa 6 saate kadar inebilir gibi birşey hatırlıyorum. yoksa o zorunlu ekders miydi karıştırıyor da olabilirim.
mevzuata baktım ama 15 sayısından başka birşey görmedim :)

bu konuduaki durum nedir acaba ?

Tam olarak bir mağdur yok aslında sadece böyle bir durumda ne oluyor onunlar ilgili bir durum vavr diyelim biz

15 saati geçmeden ekders alamaz başka bir esprisi yok. Maaşını normal alır tabii ki ;)

15 saati dolduruncaya kadar yani 8 saat derse giren için 7 saat okulda idari görev yazıyorlar. ve maaşını tam alıyorsun.

15 saate kadar maaş karşılığını ders artı nöbet görevi idari görev ile doldurur bu kadar. Doldurmasa ne olacak hiçbirşey. Maaş her halukarda alır.

teacherafo' Alıntı:
15 saati dolduruncaya kadar yani 8 saat derse giren için 7 saat okulda idari görev yazıyorlar. ve maaşını tam alıyorsun.

yok böyle birşey..

8 saat derse girer başka işin yoksa çeker gidersin.. idari işler idari göreve atananların işidir.. öğretmenlere idari görev olarak ek ders verilemez.. müdür ve müdür yardımcılarına idari görev verilebilir..

Merhoom' Alıntı:
15 saate kadar maaş karşılığını ders artı nöbet görevi idari görev ile doldurur bu kadar. Doldurmasa ne olacak hiçbirşey. Maaş her halukarda alır.

yanlış.. alanında ders varsa onunla doldurulabilir alanında ders yoksa sadece senin isteğine bağlıdır.. istek ve ihtiyaca göre alan dışı ders verilebilir.. dersinin nöbetinin olduğu zaman dışında serbestsin..

ek ders yönetmeliğinde herşey açık açık açık açık... yazmış.. istek ve ihtiyaç halinde alan dışı ders verilebilir.. ayrıca "idari görev" diye bir görev veya ek ders çeşiti öğretmenler için yoktur. sadece idareciler için vardır..

15 saat maaş karşılığıdır alanında ders varsa 21 ssate kadar zorunludur alanında ders yoksa ve ayrıca isteğinde yoksa mesela 1 saat ders var.. o zman 1 saat derse girer maaşını hak edersin.. diğer okullarda eğitim bölgesinde ihtiyaç varsa 21 saate kadar alanında ders varsa girmek zorundasın.. diğer okullardada ders yok o zaman sadece alanında derse girer maaşını hak edersin..

yani alanımızda ders yoksa ve çevre okullarda da yoksa , var olan dersimize girince maaş hakediliyor.
bu cümle soruyu net olarak çözüyor teşekkür ediyorum arkadaşlar ...

peki diyelim ki 6 saat dersimiz var . ve toplam 18 saat resim ve müzik dersleri boş.
ama okulda bir hoca daha var onun da 10 saati var.

yani iki kişi de maaş karşılığını dolduramıyor. Ama 6 saat derse giren ben alanım dışı derse girmek istemiyorum diyor. diğeri ise verin bana ben ek ders almak istiyorum diyor.

bu durumda iki tarafın istekleri mi olur, yoksa maaş karşılığı dersleri dolduracaksınız diye o şekilde mi dağıtım yapılır.

denemeuye' Alıntı:
yani alanımızda ders yoksa ve çevre okullarda da yoksa , var olan dersimize girince maaş hakediliyor.
bu cümle soruyu net olarak çözüyor teşekkür ediyorum arkadaşlar ...

peki diyelim ki 6 saat dersimiz var . ve toplam 18 saat resim ve müzik dersleri boş.
ama okulda bir hoca daha var onun da 10 saati var.

yani iki kişi de maaş karşılığını dolduramıyor. Ama 6 saat derse giren ben alanım dışı derse girmek istemiyorum diyor. diğeri ise verin bana ben ek ders almak istiyorum diyor.

bu durumda iki tarafın istekleri mi olur, yoksa maaş karşılığı dersleri dolduracaksınız diye o şekilde mi dağıtım yapılır.

iki tarafında istedikleri olur. neden çünkü öğretmenin biri istemiyorsa mecburen ders veremezler. diğeride istiyorsa ve isteyen başkasıda yoksa ders verilir..

ayrıca; eğer yan köylerden bir müzik öğretmeni gelip verim benim dersimi ben ek ders görevi istiyorum der ise, öncelik alan öğretmeninde olur..

Maaş karşılığını dolduramayanlar, bağlı olduğu milli eğitim müdürlüğüne maaş karşılığını dolduramadığı ile ilgili dilekçe vermelidir. Eğer başka okulda ders bulamazlarsa 1 saat te girsen maaşını alabilirsin. Hem yarın bir gün bi müfettiş geldiğinde o dilekçeyi de gösterirsiniz. Başınız ağrımaz. Yani topu milli eğitime atmak lazım.

ferdierdem55' Alıntı:
Maaş karşılığını dolduramayanlar, bağlı olduğu milli eğitim müdürlüğüne maaş karşılığını dolduramadığı ile ilgili dilekçe vermelidir. Eğer başka okulda ders bulamazlarsa 1 saat te girsen maaşını alabilirsin. Hem yarın bir gün bi müfettiş geldiğinde o dilekçeyi de gösterirsiniz. Başınız ağrımaz. Yani topu milli eğitime atmak lazım.
dilekçe milekçeye gerek yok.
müdürler toplantısına tüm okul müdürleri katılır ve belli bir tarihe kadar açıl-fazlalık durumunu bildirmeleri istenir.
okul müdürü kendi okulundaki açık ile fazlalıkları mem'e bildirir.
mem görevlendirdi görevlendirdi görevlendirmediyse yapcak bişi yok...

sene sonuna kadar da maaşını almanda hiçbir sıkıntı yok.
o maaşı öğretmen ünvanın alıyor zaten ders saatin degil.
ders saatinle ekders ilgilenir. 15'i geçtimi ben varım der. geçmedi mi köşesinde oturur.

cyln' Alıntı:
ferdierdem55' Alıntı:
müdürler toplantısına tüm okul müdürleri katılır ve belli bir tarihe kadar açıl-fazlalık durumunu bildirmeleri istenir.

ders saatinle ekders ilgilenir. 15'i geçtimi ben varım der. geçmedi mi köşesinde oturur.
Aynı durum bi arkadaş vardı ve dilekçe verilmesi istendi.

ferdierdem55' Alıntı:
cyln' Alıntı:
ferdierdem55' Alıntı:

Aynı durum bi arkadaş vardı ve dilekçe verilmesi istendi.

Dilekçe vermek ben mevcut ders saatim üstüne ders istiyorum anlamına gelir. Yarın müfettiş gelirse buyursun gelsin size soramaz niye 8 saat diye. sorunun muhatabı il ve ile milli eğitim müdürlüğüdür.

hocam 6 yıldır hiç böyle bir durum gormedim ben.
ne varsa müdürler kendi aralarında hallediyorlar.
müdürden hesap sorarlar sizden degil. zaten maaş karsılıgını doldurmamıssanız sizi "ders tamamlama" adı altında baska okula gorevlendirmek istediklerinde siz "ben gitmek istemiyorum" diyemezsiniz. hal boyle olunca da dilekçe vermenize gerek yok.

tayinci42' Alıntı:
teacherafo' Alıntı:

yok böyle birşey..

8 saat derse girer başka işin yoksa çeker gidersin.. idari işler idari göreve atananların işidir.. öğretmenlere idari görev olarak ek ders verilemez.. müdür ve müdür yardımcılarına idari görev verilebilir..
hocam siz bırakın yönetmelik okumayı.ona kalırsa 8 saat dersi 5 güne yayarlar her gün gelir gidersin..ne yapılabilir hiç bi şey.

eses' Alıntı:
tayinci42' Alıntı:
teacherafo' Alıntı:

yok böyle birşey..

hocam siz bırakın yönetmelik okumayı.ona kalırsa 8 saat dersi 5 güne yayarlar her gün gelir gidersin..ne yapılabilir hiç bi şey.

HOCAM O MÜDÜRÜN ANASINDAN EMDİĞİ SÜTÜ TER OLARAK ALNINDAN AKITINCAYA KADAR UĞRAŞIRIM.

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html

Görevi kötüye kullanma
MADDE 257. - (1)
Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan hâller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan hâller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

İnsanlığa karşı suçlar
MADDE 77. - (1) Aşağıdaki fiillerin, siyasal, felsefî, ırkî veya dinî saiklerle toplumun bir kesimine karşı bir plân doğrultusunda sistemli olarak işlenmesi, insanlığa karşı suç oluşturur:
c) İşkence, eziyet veya köleleştirme.
tanımlanan fiillerin işlenmesi halinde ise, sekiz yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
İşkence ve Eziyet

İşkence
MADDE 94. - (1) Bir kişiye karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, algılama veya irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açacak davranışları gerçekleştiren kamu görevlisi hakkında üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Geri