Maaş Karşılığı Ders ve Koordinatörlük Şeflik sorularım var acil yardım

Kodla Büyü

turukha

Üye
Arkadaşlar durumu anlatayım bana yol gösterin ve resmi yönetmeliklerden olacak bu da sıkışmış durumdayız

Müdürümüz işgüzarlık yaparak bilişim alanını açmadı ve sadece 10. Sınıfım var yani ders yüküm 14 saat maaş karşılığı dolsun diye mobilya bölümünden çizim derslerini verdi sonra yetmedi daha fazlasını verdi mobilyada öğretmen hiç yok çünkü ve alan şefliğim mevcut 10 saat ve yetmiyor üstüne zorla başka alandan koordinatörlük vermek istiyor

Sorularım;
1. 14 saat ders +10 saat alan şefliği şeklinde yapabilir miyim? Kendi alanım haricinde ders almama hakkım var mı maaş karşılığını doldurmadan ve şefliğimi alabilir miyim? Ya da 14 saat alan dersi+6saat başka alan dersi maaş karşılığı doldurup bana başka ders veremezsiniz deme hakkım nedir

2. Başka alandan ben istemeden resen koordinatörlük görevi verebilir mi benden başka alacak durumu müsait olan yoktur.

3. Bunlar yetmezmiş gibi koordinatörlük almazsanız 40 saat ders vereceğini söylüyor diğerlerine koordinatörlük görevi açmak için ben istemeden maaş karşılığı hariç üstelik alan şefliğimi hiçe sayarak zorla 40 saat ders verebilir mi?

Bu sorularıma yasal dayanaklarıyla bana yardımcı olursanız çok sevinirim artık yönetmelikler içinde kayboldum daraldım iyi çalışmalar

ilginc bi mudurumuş hakketten ben olsam dediğini yapar sonra acıgını arardım nası olsa 24saat okulda durmuyor kulagına hoşlanacagı sozler soylerdimbu da işin gayri resmi yanı...

Hocam 20 saati maaş karşılığı ve 20 saat ekders olmak üzere zorunlu verebilir. Fakat bunun içinde alan şefliğiniizi saymıyorum diyemez.
Resen koordinatörlük görevlendirmesi yapar diye biliyorum hocam sen de sallarsın bi gidersin bi gitmezsin ekdersini alırsın.

Hocam merhaba,
*ilk olarak ekders yönetmeliğine göre 20+20 ders zorunluluğunuz bulunmakta. yani 20 saat maaş karşılığı 20 saat zorunlu ekders.
burada siz 40 saati zorunlu olarak almak durumundasınız yönetmelik gereği.
20 saat maaş karşılığını siz kendi alanınızdan dolduramayınca diğer bölümlerden zorunlu olarak veremez. (bakınız yönetmelik madde 5)
geri kalan 20 saatin, 10 saati şeflik.
alan şefliğinizi hiçe sayarak 40 saat ders veremez. şeflik dahil zorunlu olarak en fazla 40 verebilir, yönetmelik gereği.

kalan 10 saati müdür size fiili ders veya koordinatörlük olarak verebilir.

siz istemedikçe 40 saatin üstüne çıkamaz.

yasal dayanak olarak

http://karesi.meb.gov.tr/meb_iys_do..._Ders_ve_Ek_Ders_Saatlerine_YliYkin_Karar.pdf

son sayfasında tablo var onu inceleyebilirsiniz.

Ek ders görevi MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan; a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate, b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate, c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir

şeflik

(4) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” adıyla gösterilir ve haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.
(zorunlu 40 olduğu için, 40 saatin içinde)

Aylık karşılığı ders görevi MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli; a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Hocam 20 saati maaş karşılığı ve 20 saat ekders olmak üzere zorunlu verebilir. Fakat bunun içinde alan şefliğiniizi saymıyorum diyemez.
Resen koordinatörlük görevlendirmesi yapar diye biliyorum hocam sen de sallarsın bi gidersin bi gitmezsin ekdersini alırsın.
Benim baktığım da ders ve ekders yönetmeliğine ihtiyaç olması ve istemesi halinde başka alandan verilebilir diye okudum ama bu söylediklerimizi ıspatlar yönetmelik var mıdır resen koordinatörlük vs mesele ekders değil zaten hocam ek ders istersem full + full olur sıkıntı yok mesele başka alan koordinatörlüğü verilmesi bilişim alanının açılmaması ve normun git gide düşmesi ve de iş kazasına meyilli bir alan olduğundan mobilya doğacak yasal sorumluluk

İhtiyaç halinde ve istekleri üzerine göre veremez hocam. İlla veriyorsa ben bişey bilmiyorum dersiniz. Açarsınız modülü makinelere hiç kimse dokunmaz sallana sallana ders işlersiniz.

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir

Ve
ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Burada kendi alanlarımız için zorunluluk var başka alandan verirken istekleri üzerine diyor hep ihtiyaç ve istek diyor ihtiyaç veya istek demiyor ihtiyaç var ama ben istemiyorum başka alandan istemediğim takdirde maaş karşılığını dahi başka alandan almayabiliyorum o zaman

Son düzenleme:
Siz istemezseniz veremez. Maaş karşılığını doldurmasanız da isteğiniz dışında veremez

Hocam önemli olan şu koordınatorlugu verebılır ama dıger dersler konusu ıdare ıle aranızdakı muhabbete baglı + ve - lerını dusunerek gırın yada gırmek ıstemıyorum dersınız ama zıtlaşmak alanınız ve sızın ıcın genelde ıyı sonuçlanmaz herseyı evrak uzerıne dokmek zorunda kalırsınız
konusarak cozum bulmak en mantıklısı dıye dusunuyorum

Ve

Burada kendi alanlarımız için zorunluluk var başka alandan verirken istekleri üzerine diyor hep ihtiyaç ve istek diyor ihtiyaç veya istek demiyor ihtiyaç var ama ben istemiyorum başka alandan istemediğim takdirde maaş karşılığını dahi başka alandan almayabiliyorum o zaman
evet hocam aynen öyle

Hocam önemli olan şu koordınatorlugu verebılır ama dıger dersler konusu ıdare ıle aranızdakı muhabbete baglı + ve - lerını dusunerek gırın yada gırmek ıstemıyorum dersınız ama zıtlaşmak alanınız ve sızın ıcın genelde ıyı sonuçlanmaz herseyı evrak uzerıne dokmek zorunda kalırsınız
konusarak cozum bulmak en mantıklısı dıye dusunuyorum

Tabiki de hocam orası öyle ama bu söylediğinizi diğer öğretmenler içinde uygulamalı yoksa mobbing uygulamış olur. Konuşulup anlaşılsa zaten bunlara gerek kalmıyor sayın hocam ☺️
Ama şu koordinatörlük verebilir kısmı için resmi dayanağınız nedir başka alan için dediğim gibi ciddi iş güvenliği riski var 1 2 arkadaşımızın başına geldi soruşturma vs süreçleri oluyor ben ne kadar anlayabilirim mobilya işinden onların makinelerinden çalışma şartlarından yasal sorumluluğu var bunların yarın öbürgün bir şey olduğunda hepsi yönetmeliğe bakıyor ve biliyorsunuz hep öğretmen yanıyor arada yukarısı hep sıyrılıyor bir şekilde

hocam ortaöğretim kurumlar yönetmeliği maddesi şu şekilde;

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi
MADDE 88- (1) (Değ: 13/09/2014-29118 RG) İşletmelerdeki mesleki eğitimle staj çalışmalarının planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla okulda alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenler arasından koordinatör öğretmen görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez. Koordinatör olarak görevlendirilen öğretmenlerin isimleri ilgili işletmeye bildirilir.

e) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Bir alanda koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda atölye ve laboratuvar öğretmeninin bulunmaması durumunda bu alana yakın alan öğretmenlerine öncelik vermek üzere diğer alan öğretmenlerine koordinatörlük görevi verilir.

bu maddeye göre, eğer mobilya bölümünde yakın başka öğretmen yok ise size görev verebilir.
Burada siz görevinizi yaparken, haftalık görev formuna tehlikeli sayılabilecek bütün unsurları yazın. (isg eğitimleri, makine ve teçhizatlar, kılık kıyafet, iş yeri dağınıklığı vb...) yani idarenin kafasında şu düşünce oluşsun "bu öğretmen işlemetede bize sıkıntı çıkaracak, buna vermeyelim:)"
iş yerlerinden çocuklara İSG eğitimleri verilmesini isteyin, vermezlerse haftalık görev formuna yazın.
ilerde doğabilecek tüm olumsuz durumları haftalık görev formlarına her hafta yazın, idareye teslim ederken, koordinatör müdür yardımcısı imzaladıktan sonra kendinize fotokopi alın. yani siz onlara mobbing yapın:)

Koordinatörlük te başka alandan verilemez. Koordinatörlük dediğimiz şey sadece işletmeye gidip öğrenciyi kontrol etmek değil. İşletmelerde Beceri Eğitimi de bir derstir. Her alana özgü yıllık planları hazırlanır, bu plana göre öğrenci usta öğreticisiyle birlikte çalışmasını yapar. Kazanımları da buna göredir. Bundan dolayı verilmesi son derece yanlış bir uygulamadır. Bunun dışında sadece yakın alanlarda yer alan bazı okutulabilecek dersler vardır. Mesela bilişim Teknolojileri alanında Elektronik Uygulamaları dersi Elektrik-Elektronik Atölyesi dersi kazanımları birbirlerine yakındır. veya Bilgisayarlı Devre dizaynı dersi hem bilişimde hemde Elektrik Elektronik alanında yer almaktadır. Bu dersleri verebilir. Kesinlikle branşınızın dışındaki diğer alanlardaki derslerden veremez!!!

Koordinatörlük te başka alandan verilemez. Koordinatörlük dediğimiz şey sadece işletmeye gidip öğrenciyi kontrol etmek değil. İşletmelerde Beceri Eğitimi de bir derstir. Her alana özgü yıllık planları hazırlanır, bu plana göre öğrenci usta öğreticisiyle birlikte çalışmasını yapar. Kazanımları da buna göredir. Bundan dolayı verilmesi son derece yanlış bir uygulamadır. Bunun dışında sadece yakın alanlarda yer alan bazı okutulabilecek dersler vardır. Mesela bilişim Teknolojileri alanında Elektronik Uygulamaları dersi Elektrik-Elektronik Atölyesi dersi kazanımları birbirlerine yakındır. veya Bilgisayarlı Devre dizaynı dersi hem bilişimde hemde Elektrik Elektronik alanında yer almaktadır. Bu dersleri verebilir. Kesinlikle branşınızın dışındaki diğer alanlardaki derslerden veremez!!!
e) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Bir alanda koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda atölye ve laboratuvar öğretmeninin bulunmaması durumunda bu alana yakın alan öğretmenlerine öncelik vermek üzere diğer alan öğretmenlerine koordinatörlük görevi verilir.

hocam dedikleriniz çok doğru ama yönetmelik öyle demiyor, verilebilir, verilemezse kim yapacak o öğrencilerin koordinatörlüğünü, koordinatör müdür yardımcısı sadece bu işle ilgiliyse yapabilir, vakit bulur, ama sınıfların da sorumluluğu ve ekstra sorumlulukları varsa yapamaz, dolayısıyla alanı olmayan öğretmen ister istemez gitmek zorunda kalıyor.

Geri