Maaş Zammına Bir De Böyle Bakalım?

Kodla Büyü

muhalif33

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Geçmişe dönük yıllık(Ocak-Aralık) toplam maaş olarak bir hesaplama yaptım.
2022 yılını memurlar.net maaş robotuna göre hesapladım.
Hesaplamada 2022 Ocak-Temmuz Arası oluşabilecek enflasyon farkı dahil değil.

Yaklaşık Olarak;
2020 Yılında 2019'a göre %13,5
2021 Yılında 2020'ye göre %14,5
2022 Yılında 2021'e göre %45,5 civarı artış olmuş.

Asgari ücret zammına yakın oranda zam yapılmış görünüyor.
Kimisine göre iyi bir oran, kimisine göre ise ürünlerdeki fiyat artışına bakarsan yetersiz...

Son düzenleme:
Geçmişe dönük yıllık(Ocak-Aralık) toplam maaş olarak bir hesaplama yaptım. 2022 yılını memurlar.net maaş robotuna göre hesapladım. Hesaplamada 2022 Ocak-Temmuz Arası oluşabilecek enflasyon farkı dahil değil. Yaklaşık Olarak;
2022 Yılı 2021'e göre %45,5 civarı artış olmuş.

Asgari ücret zammına yakın oranda zam yapılmış görünüyor. Kimisine göre iyi bir oran, kimisine göre ise ürünlerdeki fiyat artışına bakarsan yetersiz...
Şuan aldığınız zam 2021 de alamadığınız enflasyonun altında kalarak ezildiğiniz zam. Yani alamadığınız fark. 2022 için aldığınız %7.5+7 , 2022 için asgari ücret %50 arttı. Sapla samanı karıştırmayalım.

3/1'im şubat 2021 maaş 5120 TL, şubat 2022 7442 görünüyor. dediğiniz gibi %45 oluyor bu hesapla.
doğrudur yanlıştır kısmına girmiyorum.

Geçmişe dönük yıllık(Ocak-Aralık) toplam maaş olarak bir hesaplama yaptım. 2022 yılını memurlar.net maaş robotuna göre hesapladım. Hesaplamada 2022 Ocak-Temmuz Arası oluşabilecek enflasyon farkı dahil değil. Yaklaşık Olarak;

Asgari ücret zammına yakın oranda zam yapılmış görünüyor. Kimisine göre iyi bir oran, kimisine göre ise ürünlerdeki fiyat artışına bakarsan yetersiz...

Hocam ben ocak değil şubat ayını baz alıyorum %30,5 falan değil %40 tan fazla hesaplıyor. Tabi ki şubat ayını görmek lazım, gerçi ocak ayında maaş farkı ve sendika toplu sözleşme primini düşüncede ortaya çıkar.

memurlar.net ile özkan soft arasındaki fark ise 50 tl. Nasıl %30,5 deniyor anlamadım %40 tan fazla görünüyor.

hocam kimi şükreder kimi küfreder. ama bugünleri ararsak kimse şaşırmasın, beterin beteri vardır, ama iyinin de iyisi. benim beklentim maaşlara 500-750 tl civari seyyanen zamdı ekstradan.

Yorumsuz paylaşıyorum...
2020 yaz ayları ekmek 0.75 TL (Ocakta da böyleydi sanki. 0.50 den 0.75 ne zaman oldu hatırlayamıyorum.)
2022 ocak ekmek 2 TL.
Fark : 1.25 TL Artış: %67.

1 Ocak sonrası zamların ürün ve hizmetlere yansıması henüz gerçekleşmedi.

Sadece gelecek ilk elektrik ve doğalgaz faturalarını geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslarsak maaş zamı diye bir şeyin aslında olmadığını göreceğiz.

İlk 6 ay için %7.5 verildi. Doğru açıklasalar Sadece Ocak enflasyonu bile %10 dan fazla çıkar.

Üretici maliyetlerindeki artış tüketici ürünlerine yansıdıkça önümüzdeki aylar daha karamsar görünüyor.

İlk mesajda yorumsuz olarak paylaştım: Asgari ücret zammına yakın oranda zam yapılmış görünüyor. Kimisine göre iyi bir oran, kimisine göre ise ürünlerdeki fiyat artışına bakarsan yetersiz...

Ben orana değil cebime bakıyorum. 15 Ocak 2021 tarihli maaş ile 12750 yumurta alabiliyorken bu yılın 15 ocağı itibariyle 5872 yumurta alabiliyorum. Yağ, akaryakıt yada enerjiyi hesaplamadım. Çünkü yağ da gördüklerimle moralim bozuldu. Kendime fazla yüklenmek istemedim. Oran hesaplarken de sendikalı ve harranlı ayrımına dikkat edelim. Bizim aldığımız zam 7,5+7. Diğeri ayarlanmış enflasyon karşısında yok olan geçmiş maaşımız.

Zam oranı iyi gözüküyor ama TL deki değer kaybı ve gerçek enflasyon alım gücümüzü yarı yarıya düşürdü. Tabiki Rabbimize hamdolsun. Fakat bir öğretmenin alım gücünün hakkı şu ankinin en az 2 katı olması lazım. Şu anki maaşımız ise asgari ücret alan vatandaşın minimum geliri olması lazım.

Şimdi benim asıl merak ettiğim Haziran'da bayağı birikmiş halde alacağımız enflasyon farkını (düşeceğine ihtimal vermediğim için peşinen fark olacak diyorum) toplu sözleşmedeki 5% üzerinden mi yoksa ekli 7.5% üzerinden mi hesaplayacaklar acaba?

Şimdi benim asıl merak ettiğim Haziran'da bayağı birikmiş halde alacağımız enflasyon farkını (düşeceğine ihtimal vermediğim için peşinen fark olacak diyorum) toplu sözleşmedeki 5% üzerinden mi yoksa ekli 7.5% üzerinden mi hesaplayacaklar acaba?

Elbette %7,5’e göre hesaplayacaklardır …

Özkansoftta hesapladığımda Şubat 2022 maaşım Şubat 2021 maaşına göre %30,10 artmış, siz nasıl %45,5 hesapladınız

Zam oranına göre Şubat 2021'i baz alarak, Şubat 2022'i hesaplamak doğru olmayabilir. Çünkü Aralık 2021 maaşında, Temmuz 2021 zammı da var.

nasıl ve ne zaman gerçekleşecek bir beklenti?
hocam benim tahminim mvekili ve cbaşkanlığı seçimini 2022 sonbahar diye düşünüyordum ve ona istinaden memura de asgari gibi yüksek zam verilir diye bir beklentim vardı. Bu da en uygun seyyanen ile çözülebilirdi. Daha fazla yazmayım, sen siyasete karşısın ama çaktırmadan yapıyorsun diyorlar, sonra konu kapanıyor. Açık kalsın konu.

Memurun maaşı her yıl enflasyon kadar artıyor. Rakamlarla kafa karıştırmaya gerek yok. 2021 enflasyonu % 36 ise 2021 de bize fark ödendiğine göre aldığımız rakam budur. Sadece 6 aylık olarak iki seferde ödendiği için üst üste hesaplamadan dolayı artış bir miktar fazladır. 2022 ye gelince 7.5 + 7 olacak yıl sonunda da bu enflasyona eşitlenecek. Enflasyon düşük çıkmadığı sürece zam almıyoruz. Ortada olumlu bişey yoktur. İki senenin rakamlarını harmanlayıp 45 i bulursunuz. Ama doğru değil. Maalesef.

hocam kimi şükreder kimi küfreder. ama bugünleri ararsak kimse şaşırmasın, beterin beteri vardır, ama iyinin de iyisi. benim beklentim maaşlara 500-750 tl civari seyyanen zamdı ekstradan.

Şükür tabi. Allah a şükürler olsun. Tamam.
Amaa beterin beteri vardır diyerek kabullenmemek gerekir. O zaman Somali den iyiysek sorun yok gibi bir mantığa gidiyoruz.

Geri