Maaş Zammına Bir De Böyle Bakalım?

Kodla Büyü
Maaş Zammına Bir De Böyle Bakalım? diyerek konu açıp yüzdeler hesaplamalar yapıp sonrada ben zam iyi veya kötü diye yorum yapmadım demenize bende iyi yada kötü yorum yapmıyorum.

Tüm sayfalarda yazdıklarımı okursan, ne anlatmak istediğimi daha iyi anlarsın. Alım gücünün düştüğünü herkes görüyor. Benim yaptığım basit bir hesap. Bir de geçmiş yıllarda alınan zamlara neden bu kadar tepki gelmedi ona şaşırıyorum.

tüm yıl hesap ile çok farklı sonuçlara ulaşırsınız 2021 tüm maaşınızı topladığınızda vergi dilimi kesintileri ve ek ödemelerdeki değişmeleri hesaplamanız gerekir aynı durumu 2022 içinde yapmanız gerekir .Örnek ek derslerden dolayı bu sene haziranda %20 vergi dilimine kasımda %27 vergi dilimine göre kesintili maaşımı aldım 2022 için bu hesap şimdiden yapılamaz muhtemelen yeni muafiyetle daha geç vergi dilimi değişir. En basit hesap yöntemi 2021 aralık ayı kesintisiz (%15 vergi dilimi ile) Maaşınızı ve 2022 ocak maaşınızı aynı robotla hesaplatıp sonra aradaki farkın yüzde hesabını yapın 2022 başlangıç zammı ortaya çıkar temmuz içinde aynı yöntemle hesaplaya bilirsiniz. İyi veya kötü dediniz demedim oradaki yorumum size değil genel olarak zammı olumlu görmeye çalışma mantığına.

Vergi dilimine muhtemelen geçmiş yıllara oranla daha geç girilecek olup, memurlar.net robot onu da son aylara doğru hesaplıyor. Oldu ya yanlış hesapladı diyelim, %45 içinde Ocak-Temmuz 2022 arası enflasyon farkı yok. Yani nasıl hesaplarsanız hesaplayın toplam yılda alacağınız maaşlar toplamı bir önceki yıla göre %45-50 civarı artmış oluyor. Matematik ortada...

Hocam memurlar.net in maaş hesaplama portalı hatalı hesaplıyor diye duymuştum. Bence resmi olarak hesaplanan maaşı alıp öyle bakın derim.
Bizim maaşlar hesaplandı. Memurlat.net maaşı hesabıyla hemen hemen aynı çıktı. (Meclisten henüz geçmeyen %2,5 hariç olarak) Ayrıca daha önceki senelerde de memurlar.net üzerinden hesapladığımda birebir aynı maaş çıkıyordu. Yani pek hatalı sonuca rastlamadım.

bence a habere çıkmaya hak kazandınız...tarım ülkesinde gıda fiyatları Avrupa'dan niye daha fazla artar bunu hiç düşünme yok tabi...onlarda da artıyor diyeceksiniz ama hükümetin azaltarak verdiği tüik rakamlarında çıkan enfilasyon verilerinde yanımıza dahi yaklaşan bir tane avrupa ülkesi yok...

İşiniz gücünüz Ahaber. Takip etmiyorum ama TV takip etsem halktv, Krt, fox vb. Takip etmektense ahaberi takip ederdim. Çukur medyasının desteklediği partiler hakkında terör örgütlerinin kucağına oturduğunda dair bir yayın görebilir misiniz, aksine hepsi sıraya girmiş aklama peşindeler. Bunları izleyeceğime tabiki ahaberi izlerdim.

Ben Avrupa da gelen zamlara bakın diyorum eleman ahaher diyor, neden lafı çeviriyor çünkü zihniyetleri bu 20 yıldır laf çevirip duruyorlar, sonra gidip tıpış tıpış kime deniyorsa ona veriyorlar, yine aynısı olacak, yine tıpış diyecekler ve gidip tıpışacaksınız. Bunları Ahaber yazmaz

Son iki yıl şerhini baştan koymuştum. Daha yeni Almanya da sadece doğalgaz ve elektrik e gelen zamlara bakarsanız, ekonomik sıkıntının ülkemize özel olmadığı küresel bir sıkıntı olduğunu anlayacaksınız. Dünya gül gülistanlıkta biz kötüyüz değil, birçok dünya ülkesine göre durumumuz yine çok iyi. Sosyal devlet işliyor. Dünya'da en çok evsiz nerede yaşıyor araştırın bakalım hangi ülkeler çıkacak, şaşırırsınız. En basitinden Sağlık sistemimiz başlı başına destan yazıyor. Dünya da birçok ülke sağlık sistemi tıkanmış durumda, varsa eş dost sorun bakalım neler anlatacaklar. Bizde ameliyatına kadar her şey bedava.
Önce siz dünyanın durumuna bakıp şükretmeyi deneyin.

Anlaşılan siz yakın zamanda hastane randevusu almaya çalışmadınız. Rahmetli babama 10 gün yoğun bakım aradıktan sonra parasıyla özel hastaneden zor bulabildim. Ameliyat olacak yada sürekli hastalığı nedeniyle düzenli kontrol gereken hastaların durumu şu anda içler acısı. Bulunamayan yada sigortanın karşılamadığı ilaçlar ise cabası. Bizimle aynı sigorta primi ödeyen İşbankası çalışanları Acıbadem de ücretsiz muayene ve tedavi oluyor. Vakıfbank ise Memorial de. Bizler ise devlet yada şehir hastanelerinde kuyrukta randevu sırası bekliyoruz. Muayene değil. Oralara hiç girmeyelim. Bu ancak ihtiyaç duyulduğunda anlaşılan bir durum. Allah kimseyi düşürmesin ancak sağlık sistemi övülecek durumda değil. Hele ki son hekim istifalarından sonra kapanan tıp fakültesi bölümleri de eklenince sağlıkta zor günler bekliyor bizleri.

Birine benzine zam gelmiş diyorum hiç umursamadan benzinle işim yok diyor (aracı dizel) mazota zam gelmiş diyorum hesaplıyor 2002 de şu kadar alıyordum maaşımla şimdi de aynı diyor. Üzülüyorum. Allah yardımcımız olsun, düşünmeyen ve akıl etmeyen toplulukların şerrinden Rabbim bizleri korusun.

Son düzenleme:
Bir haberden alıntı:
"Corona virüsü nedeniyle eşini kaybettiğini söyleyen bir vatandaş “Bu ülkenin hali çok kötü. Artık insanlar cinnet geçirmek üzere. Ben hepimizin Allah yardımcısı olsun diyorum. Sözün bittiği yerdeyiz şu anda. Eşimden kalan emekli maaşıyla ayakta durmaya çalışıyorum. İki tane bekar çocuğum var. Hayat şartları çok zor. Markete girdiğim her zaman sinirlerim bozulup eve geliyorum. Böyle değildi Türkiyemiz. Her şeye yüzde 100 zam. Buna ülkenin bir dur demesi lazım. Sinirlerimiz bozuldu toplum olarak. Ben bugün evime et getiremeyeceksem, peynir getiremeyeceksem ben bu ülkede neden yaşıyorum?” diyerek hayat pahalılığını şikâyet etti."
Bu durumda olan bütün vatandaşların ahı her şeyi güllük gülistanlık gösteren ve gören insanlara.

Son düzenleme:
%2,5 fark bu ay itibariyle yansıyacakmış. Aylık, seyyanen 80-100 TL tekabül ediyor.

Mâlum birine benzine zam gelmiş diyorum hiç umursamadan benzinle işim yok diyor (aracı dizel) mazota zam gelmiş diyorum hesaplıyor 2002 de şu kadar alıyordum maaşımla şimdi de aynı diyor. Üzülüyorum hallerine ve onların körü körüne bağımlılıkları nedeniyle kendimizin ve çoluk çocuğumuzun geleceğine. Allah yardımcımız olsun, düşünmeyen ve akıl etmeyen toplulukların şerrinden Rabbim bizleri korusun.
Hocam siz zamlar çok hayat pahalı vs diyebilirsiniz. Allah iyi etsin. Siyasi olarak sizin gibi düşünmeyen insanları körü körüne bağnazlıkla suçlamaya hakkınız da yok. Bu grupta siyaset yapılmasına karşıyım. Siyaseti de sevmem. Ama herkesin aklı fikri var. Sizin gibi düşünmek zorunda da değiller ve değiliz. Çok şeyler gördük çok şeyler biliyoruz. Kimin ne olduğunu olmadığını da biliyoruz çok şükür. Herkes istediği yere oyunu da verir kalbine de alır. Burası siyaset meydanı da değil kendiniz gibi düşünmeyen insanları tahkir edeceğiniz yer de değil. Düşünceleriniz hakikat değil, sadece size göre doğrular. Herkesin doğrusu farklı olabilir.

Hocam siz zamlar çok hayat pahalı vs diyebilirsiniz. Allah iyi etsin. Siyasi olarak sizin gibi düşünmeyen insanları körü körüne bağnazlıkla suçlamaya hakkınız da yok. Bu grupta siyaset yapılmasına karşıyım. Siyaseti de sevmem. Ama herkesin aklı fikri var. Sizin gibi düşünmek zorunda da değiller ve değiliz. Çok şeyler gördük çok şeyler biliyoruz. Kimin ne olduğunu olmadığını da biliyoruz çok şükür. Herkes istediği yere oyunu da verir kalbine de alır. Burası siyaset meydanı da değil kendiniz gibi düşünmeyen insanları tahkir edeceğiniz yer de değil. Düşünceleriniz hakikat değil, sadece size göre doğrular. Herkesin doğrusu farklı olabilir.
Hocam benim bahsettiğim düşünmeyen akıl etmeyen kişiler gelen zamları hayat pahalılığını umursamayan, dar gelirlinin halini düşünmeyen, insanların aklıyla alay eden, alay edenleri yanlışları eleştirmeyen, benim tuzum kuru diyenler. Bir siyasi görüşte değil her siyasi görüşte böyle yanlışı eleştiremeyen insanlar vardır. Mesela "Ben tasarruf için kasaptan et almıyorum hayvan kestiriyorum" diyenler gibi.

Hocam benim bahsettiğim düşünmeyen akıl etmeyen kişiler gelen zamları hayat pahalılığını umursamayan, dar gelirlinin halini düşünmeyen, insanların aklıyla alay eden, alay edenleri yanlışları eleştirmeyen, benim tuzum kuru diyenler. Bir siyasi görüşte değil her siyasi görüşte böyle yanlışı eleştiremeyen insanlar vardır. Mesela "Ben tasarruf için kasaptan et almıyorum hayvan kestiriyorum" diyenler gibi.
Hocam bir insanın fakirlerin halinden anlamadığının yargısı bize mi kalmış. Okulumuzda maddi durumu çok iyi olup sürekli zamlar, enflasyon, maaş düşük muhabbeti yapıp, yanlış anlaşılmasın ben fakirlere acıyorum deyip bir fakire beş kuruş yardım etmeyen öğretmenler var. Zamları sürekli hükümet aleyhtarlığı siyasetine vesile ediyor. Sorsanız da hamiyetlimiz rolü oynuyor. Fakirlere kimin acıyıp kimin acımadığını Allah bilir. Sizin bu zamları bizim gidip şikayet etmiyor dediğiniz insanlar fakirlere en çok acıyan en hamiyetli insanlar olma ihtimali de var. Kalpleri bilen Allah’tır.

Hocam bir insanın fakirlerin halinden anlamadığının yargısı bize mi kalmış. Okulumuzda maddi durumu çok iyi olup sürekli zamlar, enflasyon, maaş düşük muhabbeti yapıp, yanlış anlaşılmasın ben fakirlere acıyorum deyip bir fakire beş kuruş yardım etmeyen öğretmenler var. Zamları sürekli hükümet aleyhtarlığı siyasetine vesile ediyor. Sorsanız da hamiyetlimiz rolü oynuyor. Fakirlere kimin acıyıp kimin acımadığını Allah bilir. Sizin bu zamları bizim gidip şikayet etmiyor dediğiniz insanlar fakirlere en çok acıyan en hamiyetli insanlar olma ihtimali de var. Kalpleri bilen Allah’tır.
Doğrudur hocam Kalpleri bilen Allah'tır.

Geri