MacOSX Kullanıcıları kimler?

Kodla Büyü

pakgun

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar ülke olarak Macosx e biraz yabancıyız yeni yeni kullanım artıyor gibi. Meslektaşlarımdan kimler kullanıyor? Hangi programları önerirsiniz? Burada baylaşırsak iyi bir arşiv olur diye düşünüyorum.

Mac severlerin basinda ben varim herhalde.
Windowsta aşina oldugum programlarin bazilarini oldugu gibi bazilarinin da muadillerini kullaniyorum.

Fotograf duzenleme icin Adobe photosop ve lightroom
Video edit icin final cut pro x
Ofis programlari icin pages numbers ve keynote
Kodlama ve yazilim icin phpstorm
Php local server icin mamp
Tarayici chrome
E posta icin mac standart mail programi.

Geri kalan cogu sey icin ise macos önizleme :)

Chrome (Safari ile 1,5 GB dosya indiremiyorsun mesela), Office 2016 Business satın aldım (dh sitesinde bir kullanıcıdan 65TL, 4 ayı geçti herhangi bir sorun yaşamadım. Mail adresime ekli gözüküyor şuan), sıkıştırılmış dosyalar için iZip Unarchiver, Bootcamp ile 60 GB lık kısma Windows 10 kurdum belki lazım olur diye. Adobe desing and web premium cs6 kurdum bir ara mediamark 80 TL ye satıyordu öğrenci ve öğretmenlere oradan almıştım. Video indirme programı Downie

Mac sistemi öneriyorum arkadaşlar. Mac de şarj 7 saat rahat giderken, bootcamp ile windows 10 u açtığımda 5 saate yakın gidiyor. Bir de herkes yeni güncelleme geldiğinde bilg yavaşladığını iddia ediyor. Ben sierra yı sıfırdan kurdum ve el capitan dan daha hızlı açılıp daha hızlı tepki veriyor.

:+1:
CodeRunner
MAMP
Safari ve Firefox
oppenoffice ve microsoft office 2016
en önemlisi de vmware Fusion (windows 10 kurmak için)
Bugüne kadar neden Macos kullanmadım demeye başladım.
Stabilliğine diyecek lafım yok.
Makine 2011 sonu 13.3 pro sierra kurulu
İ5
8 gb ram
Samsung 750 evo SSD 240 gb
Bataryası beni bir gün çok rahat götürüyor.(6-7 Saat)
Ekran harika (retina olmamasına rağmen)
Hp Probooktan sonra en beğendiğim klavye ergonomisi var
Touchpad kullanımı harika. Mouse unuttum nerdeyse.
Klayvedeki kısa yol tuşları çok kullanışlı.
En güzel özelliklerindne biri kapağı kapat al git. Power Düğmesini kullanma.
Arkada kaç uygulama açık derdi yok. Şişme kasılma derdi yok.
En büyün sıkıntısı Windowsta kullandığım alıştığım uygulamalar. Ben kolay kolay yeniliğe alışamıyorum. İnşallah alternatiflere de alışacağım.

süper valla, güzel paylaşımlar ve deneyimlerin paylaşılması ayrı bir güzel. Benim apple cihazım yok :( olmamasının nedeni tamamen duygusal :)
umarım benim de en kısa zamanda bir macbook pro makinem olur. lenovo ideapad z500 var bende. sanırım 4 yıl oldu çok da memnunum. alır almaz biraz da yorucu şekilde kendi diskini söküp ssd takmıştım. bu sene başında da 8 gb ram takviyesi yaptım. bozulana kadar beni götürür bu makina.
macbook ve türevlerini alan arkadaşlara hayırlı olsun.
deneyimleri paylaşmaya devam edin lütfen çok faydalı oluyor

inikat' Alıntı:
süper valla, güzel paylaşımlar ve deneyimlerin paylaşılması ayrı bir güzel. Benim apple cihazım yok :( olmamasının nedeni tamamen duygusal :)
umarım benim de en kısa zamanda bir macbook pro makinem olur. lenovo ideapad z500 var bende. sanırım 4 yıl oldu çok da memnunum. alır almaz biraz da yorucu şekilde kendi diskini söküp ssd takmıştım. bu sene başında da 8 gb ram takviyesi yaptım. bozulana kadar beni götürür bu makina.
macbook ve türevlerini alan arkadaşlara hayırlı olsun.
deneyimleri paylaşmaya devam edin lütfen çok faydalı oluyor
İkinci el aldım geçen hafta. 1650 TL. Elimdeki Lenovo g50-70 sattım bunu aldım. Bu ondan çok çok daha iyi ve stabil.

macbook aldım ama kullanamadım. garipama win 7 yüklemek zorunda kaldım. okul için kullandığım sınav dağıtım programı, atak gibi programları çalıştıramadım.
:(

nese1982' Alıntı:
macbook aldım ama kullanamadım. garipama win 7 yüklemek zorunda kaldım. okul için kullandığım sınav dağıtım programı, atak gibi programları çalıştıramadım.
:(
Vmware kurup oraya Win7 kurup orada istediğiniz gibi windows kullanabilirsiniz. Çift işletim sistemi çalışıyor ve üç parmak sola sağa çekerek sistemler arasında geçiş yapabilirsiniz.

i7 macbook pro kullanıcısıyım. İlk başta alışmak zor gibi görünse de kullanmaya başladıktan sonra yanınızdan ayırmak istemezsiniz.

MacOS işletim sistemli bilgisayar ikincil olarak kullanılabilir benim gözümde. Ne varsa Windows'ta var. Mac'i sağa sola taşımak, tv izlerken internete girmek için filan kullanırdım sanırım.

Bende de 2013 sonu imac var arkadaşlar, garantisi bitti şimdi bi SSD upgrade i yapmak istiyorum, kurulumunu kendim yapmak istiyorum ama uyumlu SSD modelleri ile ilgili internette bilgi o kadar az ki,
bu konuda bilgisi olan varsa çok makbule geçer :roll:

jrerkan' Alıntı:
Bende de 2013 sonu imac var arkadaşlar, garantisi bitti şimdi bi SSD upgrade i yapmak istiyorum, kurulumunu kendim yapmak istiyorum ama uyumlu SSD modelleri ile ilgili internette bilgi o kadar az ki,
bu konuda bilgisi olan varsa çok makbule geçer :roll:
https://www.sahibinden.com/arama?userId ... 0Jjenz1HJQ
Bu satıcıyla iletişime geçin Kahramanmaraş'tan Mehmet KAYA Sizden bilgi alabileceğimi söyledi deyin. Elinde de uygun fiyata SSD vardır. Bir ara Bende SSD bakarken rastlamıştım ve Benim MacBook'u aldım. Güvenilir bir arkadaş. MAC konusunda cidden uzman bir arkadaş.

valla para yüzünden mac sisteme geçemiyordum ama kendi pc mi iyi diyebileceğim bir fiyata satma şansım oldu. mediamarkt ta çalışan bir arkadaşın üzerinden de indirim alma fırsatı yakaladım ve inşallah ben de bu hafta mac sisteme geçiyorum.
Yalnız şöyle bir sıkıntım var ki windowsta rahatça ilaç bulunabiliyorken macOsX için o kadar kolay olur mu bilemiyorum.
bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok makbule geçer.
özelden ya da bildikleri siteler üzerinden yardımcı olabilirler umarım.
ben torrent üzerinden birkaç uygulama gördüm ama indirip kontrol etmedim henüz.

adobe master collection ya da creative suite
office
acil ve önemli olanlar.
gerisi birşekilde hallolur.

inikat' Alıntı:
valla para yüzünden mac sisteme geçemiyordum ama kendi pc mi iyi diyebileceğim bir fiyata satma şansım oldu. mediamarkt ta çalışan bir arkadaşın üzerinden de indirim alma fırsatı yakaladım ve inşallah ben de bu hafta mac sisteme geçiyorum.
Yalnız şöyle bir sıkıntım var ki windowsta rahatça ilaç bulunabiliyorken macOsX için o kadar kolay olur mu bilemiyorum.

office
acil ve önemli olanlar.

https://www.fullprogramlarindir.com/kat ... rogramlari
http://softasm.com/mac/
Burada bir çok uygulama bulunmaktadır.

ama vmware fusion kurup bu uygulamada sanalda win 10 kurduktan sonra 3 parmakla touchpad ile sağa sola hareketle işletim sistemleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Örneğin macosx te müzik dinlerken windowsa geçip iş yapın. Sonra müzik değiştirmek için sayfa geçişi yapıp MAcosx de şarkıyı değiştir sonra 1 sn de geri dön.

Hatta windows uygulamalarını çalıştırmak için
http://shiftdelete.net/macte-windows-uy ... oruz-44773
yukarıdaki konuyu takip edin derim.

mehmetkaya1980' Alıntı:
inikat' Alıntı:

office
acil ve önemli olanlar.

ama vmware fusion kurup bu uygulamada sanalda win 10 kurduktan sonra 3 parmakla touchpad ile sağa sola hareketle işletim sistemleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Örneğin macosx te müzik dinlerken windowsa geçip iş yapın. Sonra müzik değiştirmek için sayfa geçişi yapıp MAcosx de şarkıyı değiştir sonra 1 sn de geri dön.

teşekkürler arkadaşım. Yarın müsait olur ve incelerim. Macbook Pro mu da aldım dün akşam, artık epey bir uğraşma şansım olacak

inikat' Alıntı:
mehmetkaya1980' Alıntı:
inikat' Alıntı:

office
acil ve önemli olanlar.
Elimden

teşekkürler arkadaşım. Yarın müsait olur ve incelerim. Macbook Pro mu da aldım dün akşam, artık epey bir uğraşma şansım olacak

Takıldığınız yerde yardımcı olurum.

Mac sistemlerde virüs antivirüs ile ilgili bilgisi olan da paylaşabilir mi? Benim önceki araştırmalarıma göre macosx için antivirüs gerekmiyordu pek.
şu son dönemde cryto ve musallat tarzı virüsler peydah olduktan sonra yani var mı bi değişiklik.
macosx ler için virüs konusunda önlem almak gerekli mi? Gerekli ise neler yapmak hangi programları kullanmak lazım?
Tavsiye ve bilgi paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

inikat' Alıntı:
Mac sistemlerde virüs antivirüs ile ilgili bilgisi olan da paylaşabilir mi? Benim önceki araştırmalarıma göre macosx için antivirüs gerekmiyordu pek.
şu son dönemde cryto ve musallat tarzı virüsler peydah olduktan sonra yani var mı bi değişiklik.
macosx ler için virüs konusunda önlem almak gerekli mi? Gerekli ise neler yapmak hangi programları kullanmak lazım?
Tavsiye ve bilgi paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Şu ana kadar hiç aklıma gelmedi Virüs porgramı. Mac kullanıpta virüs programı kullanan arkadaşımda yok. Ama yine de çok ihtiyacınız olursa Forticlient tavsiye ediyorlar.

merhaba arkadaşlar konuyu güncelleyeyim Mac OS işletim sisteminde usb ye imaj yazdırmak için Rufus benzeri hangi programı kullanıyoruz?

Yazılım olarak bir ayrıcalığı yok bence
Fakat donanım olarak gerçekten harika aletler.

Geri