makey makey tuşları çoğaltma?

Kodla Büyü

pawofeagle

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar makey makey kitinde 6 tuş çıkışı var. bana bu tür fakat 20 nin üstünde çıkış lazım yani 20 den fazla nesneyi bağlamak istiyorum böyle bir proje için nasıl kullanabilirim ? 20 tane nesneyi farklı tuşlara atamak için ne yapabilirim?

Hocam 6 adet üstünde 6 adet klavye(W,A,S,D,F,G) 6 tane de fare tuşu mevcut bunlar arkada pin girişi ile sağlanıyor.

tam anlatamadım sanırım. yapmak istediğim proje şu. bir panoda 29 tane harf olacak ve bu harflere dokundukça hangi harfe dokunuldu ise onla ilgili video ekranda oynatılacak. bu 29 harfi nasıl bağlayabilirim? 29 çıkış lazım bana yani. makey makey yetersiz kalıyor sayı için.

Hocam arduinoda yapılıyor bu iş ama makey makeyde çoğaltamazsınız diye biliyorum. Arduinoda tek girişe çok buton bağlamak için

tam anlatamadım sanırım. yapmak istediğim proje şu. bir panoda 29 tane harf olacak ve bu harflere dokundukça hangi harfe dokunuldu ise onla ilgili video ekranda oynatılacak. bu 29 harfi nasıl bağlayabilirim? 29 çıkış lazım bana yani. makey makey yetersiz kalıyor sayı için.
Eğer bununla ilgili hazır devre bulamazsanız aklıma üniversitedeyken bir arkadaşımın yaptığı iş geldi. Üşendiği için klavyeden tuşlara lehimle uzatma kablosu çekmiş oturduğu kanepeden bilgisayarı kontrol ediyordu. Biraz zahmetli ama iş ama deddiğim gibi hazır kit bulamazsanız klavyeyi gizler devre kartından dediğiniz her harfe lehimle kablo uzatırsınız.

Hocam şu anda üzerinde uğraştığım şey tam olarak bu. Benim çözümüm (bazı aşamalarını denemedim daha) üstte attığım videodaki gibi butonları bağlamak (videoda 2 buton bağlamış bir girişe ama aynı mantıkla daha da çoğaltılabilir). Butonlara bastıkça seri porttan bilgisayara mesaj göndermek (harf, sayı herneyse). Bilgisayar tarafında da seri portu dinleyen bir python programı (pyserial modülü). Seri porttan alınan veriye göre

dosya açma (dosyayı varsayılan programla açar windowsta)
os.startfile("dosya yolu")

video oynatıcıyı kapatmak için (bende varsayılan vlc ayarlı, sizde hangisiyse artık)
os.system("taskkill /im vlc.exe /f")

Python programı çalışırken komut istemi ekranının görünmemesi için kaydettiğiniz .py uzantılı dosyayı .pyw olarak değiştirin.

Hocam arduinoda yapılıyor bu iş ama makey makeyde çoğaltamazsınız diye biliyorum. Arduinoda tek girişe çok buton bağlamak için
ufkumuzu açtığın için teşekkürler hocam. potansiyometre ile olduğunu biliyoruz ama bak buton da aklımaza gelmiş oldu. çok ta basitmiş

Geri