Matbada kitap basımı için bilgi

Kodla Büyü

frezmb

Aktif Üye
Arkadaşlar matbaa'da kuşe kağıt ve deri ciltli kitap basılacak.
Yaşadığım yerde ciddi bir matbaa yok.
Bu nedenle en yakın büyükşehire gideceğim ilk fırsatta.
Ama gitmeden sizlerden biraz bilgi isteyeceğim.

1-Matbaa için sayfaları hangi programda hazırlamalıyız (corel draw diye duyuyorum genelde)
2-Monitörde gördüğümüz renkler ile basılan renkler bire bir tutmayabiliyormuş bunun için ne yapılmalı?
3-40cmx30cm için Çözünürlük en az ne olmalı? (ya da en az dpi?)
4-Bunun dışında bilmem veya dikkat etmem gereken ne olabilir?

1- Doğru duymuşsunuz, corel draw gerekli böyle büyük projeler için.
2-Renk seçimi için CMYK kullanman gerek, zaten corel draw kullanınca monitöründeki renklere yakın rengi bulursunuz merak etmeyin.
3- Net bilgim yok ama ne kadar iyi dpi olursa o kadar iyi olur sanırım.
4- En büyük tavsiyem hocam, geçen sene yıllıkları Corel'de yaptıktan sonra matbaya götürünce sayfalar ters-düze mü ne yapılıyor. Şöyle ki sizin 1-2, 3-4, 5-6, 7-8 diye giden sayfalarınız 1 atlıyor. Bütün sayfaları 1 sayfa ötelemek canımıza okumuştu. Bir matbaadan bilgi almadan corelde tasarımlara başlamayın.

Bitirdikten sonra kesinlikle örnek alın matbaadan 1 tane. Eğer yok falan derlerse zorlayın ve değiştirilmesini istediğiniz yerleri değiştirin veya belirtin hocam. Matbaa işi web ve bilgisayar işine benzemiyor. 1 hata 1000 hata demektir.

amip33 Hocam bilgiler için çok teşekkür ederim.

Sayfaları ötelemekten kastınızı tam anlayamadım.

frezmb' Alıntı:

Hocam şöyle, corelde çalışma sayfasına 1 ve 2.sayfayı yaptık. Sonraki çalışma alanına 3-4, sonraki çalışma alanına 5-6........ sonraki çalışma alanına 141-142.sayfayı koyuk. Güzelce sayfa numaralarını falan koyduk, ona göre tasarladık. Mesela çalışma alanı(worddeki 1 sayfa diyebilirsiniz) ilk bölüme Kapak-İstiklal Marşı, sonra Kaymakam- M.Eğitim Müdürü yazıları, sonrakinde Müdür-M.Yardımcısı yazıları............diye gidiyordu. Matbaa ters-düz mü ne demişti, böyle olmaz her sayfa 1 sayfa kayar dedi. Kitabı açtığında 3-4.sayfalarda Kaymakam ve M.Eğitim Müdürü konuşması gelecekken M.Eğitim Müdürü ile bizim müdür denk geldi. Sınıflar karıştı resimler karıştı.. Planlarımız suya düştü. 1.sayfayı öteleyince bütün çalışma alanları değişti ve belimizi kırdı. Ben de corele pek hakim değildim, hala da değilim. :mrgreen:

amip33' Alıntı:
frezmb' Alıntı:

Hocam şöyle, corelde çalışma sayfasına 1 ve 2.sayfayı yaptık. Sonraki çalışma alanına 3-4, sonraki çalışma alanına 5-6........ sonraki çalışma alanına 141-142.sayfayı koyuk. Güzelce sayfa numaralarını falan koyduk, ona göre tasarladık. Mesela çalışma alanı(worddeki 1 sayfa diyebilirsiniz) ilk bölüme Kapak-İstiklal Marşı, sonra Kaymakam- M.Eğitim Müdürü yazıları, sonrakinde Müdür-M.Yardımcısı yazıları............diye gidiyordu. Matbaa ters-düz mü ne demişti, böyle olmaz her sayfa 1 sayfa kayar dedi. Kitabı açtığında 3-4.sayfalarda Kaymakam ve M.Eğitim Müdürü konuşması gelecekken M.Eğitim Müdürü ile bizim müdür denk geldi. Sınıflar karıştı resimler karıştı.. Planlarımız suya düştü. 1.sayfayı öteleyince bütün çalışma alanları değişti ve belimizi kırdı. Ben de corele pek hakim değildim, hala da değilim. :mrgreen:

Hocam çok teşekkür ederim.
Şimdi daha iyi anladım ve
ne kadar uğraştığını hayal ettim ve kendim için üzüldüm :cry:
Umarım emeğiniz boşa gitmemiştir.

Geri