matbu evrak üzerine yazdırma

Kodla Büyü

username

Site Gezgini
arkadaşlar excelde hazırlamış olduğum çalışma sayfasındaki bazı yerlerin çıktı aldığımda sayfada görünmemesi için ne yapabilirim.

yapmak istediğim şu:
hazır bir matbu evrak var(RENKLİ), yazılan metinleri onun üzerine aktaracağız. excelde hücrelerin boşlukları ayarlanıp yapılır ama ekranda da bir görsellik olsun istiyorum.
Örneğin; evrağı olduğu gibi taratıp arka plan a resim olarak atsam ve onun üzerine yazsam ama çıktı alırken sadece benim yazdıklarım çıksa yazıcıdan...

bunu nasıl yapabilirim?

yazdırma seçeneklerinde nesneleri yazdır/yazdırma gibi seçenekler vardı hatırladığım kadarıyla
ayrıca sayfa içerisine bir yazdırma alanı belirlerseniz. resmin şekillerin içine yazdığınız yazıları otomatik olarak o hücrelere yazar. yazdıra tıkladığınızda sadece o kısım yazılır. gerisi hayal gücü

Bu yöntemi bende denemiştim. Fakat birkaç sorunla karşılaştım. Öncelikle tarattığınız renkli formu arka plan olarak döşediğinizde form çok büyük oluyor ve tüm excel sayfasını dolduruncaya kadar yüzlercesi çıkıyor. Tarattığımız resmin boyutlarıyla öyle bir oynamanız gerekiyor ki excele arkaplan olarak döşediğinizde orjinal boyutuna denk gelsin. Sonrasında kaliteli bir yazcıya ihtiyacınız var. Her seferinde yazdırılacak formları çekerken kaydırmadan alacak. Çünkü kağıdı alırken biraz kaydırsa yazılar tam kutucuklara oturmuyor.
Biçim-Sayfa-Arka Plan yoluyla tarattığınız resmi ekleyebilirsiniz. (Office 2003)

Hocam bu işi wordde daha kolay yaparsınız. resmi ekleyip metnin arkasına gönderirsiniz. Sonra Wordde yazdır seçeneklerinde resimleri iptal edersiniz. Daha kolay. tavsiye ederim.

öncelikle mesajlar için teşekkür ederim.

sayfayı taratıp excelde arka plan olarak yaptım. hemenyardım ın dediği gibi sayfaya ayarlanması güç oldu.
word de arka plan olarak ekledim ve yazılar tam otursun diye metin kutusuyla her bir kutu için ayarlamalar yaptım. (şablonu ben kullanmayacağım da o yüzden) evde yazıcım yok o yüzden daha deneyemedim ama baskı önizlemede bir sorun yokmuş gibi görünüyor

Hocam şunu da yapın tam emin olmak için. Cetvelle yazılacak yerleri ölçüp hazırladığınız belgeyle karşılaştırın. Bu da yazıcının özelliğine göre %90 lık bir uyum sağlıyor.

Geri