Mblock - Arduinoyla engelden kaçan robot

Kodla Büyü

bilisimcil

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mblock programında engelden kaçan robotun kodlarıdır.

L298n Motor sürücü:

ENA: motor A hız kontrolü (pwm pinlerden birine bağlanmalı)
İn1: sol motor ileri
in2: sol motor geri
in3: sağ motor ileri
in4: sağ motor geri
ENB: motor B hız kontrolü (pwm pinlerden birine bağlanmalı)

---------------------------------------------------------------
L298n Motor sürücü bağlantıları:

ENA: 9.pine - pwmli
İn1: 7.pine
in2: 6.pine
in3: 5.pine
in4: 4.pine
ENB: 3.pine - pwmli

HCsro4 bağlantıları:

VVC: 5 volta
Trig: 13.pine
Echo: 12. pine
GND: GNDye

Dikkat edilecek hususlar:
1. L298n sürücüsüne 12 volt pil bağlanacak pilin (-) ucu sürücü
ve arduinonun gndsiyle ortak olacak.
2. Arduino 5-9 volt arası bir pille beslenecek.
Kaynaklar:
Adresindeki devre şeması ve kodlardan yararlanılarak hazırlanmıştır.
http://maker.robotistan.com/engelden-kacan-robot-yapimi
http://www.kodlakafa.com/arduino/arduino-ile-l298n-motor-surucu-kullanimi

Ekli dosyalar

• mblock ile engelden kaçan araç arduino kodu.rar
    208.1 KB · Görüntüleme: 461
Son düzenleme:
Çıkışlar yetmediği için 2 arduino uno yu birbirine bağlayıp mblocktan programlama gibi bir imkanımız var mı?

hocam ben yaptım ama kendi etrafında dönüyor ileri gitmiyor neden olabilir. hangi giriş hangi pin kısa bir açıklama yapabilir misiniz???

hocam ben yaptım ama kendi etrafında dönüyor ileri gitmiyor neden olabilir. hangi giriş hangi pin kısa bir açıklama yapabilir misiniz???

hocam ben henüz yapmadım ama sorununuzun sebebi mesafe sensöründen kaynaklanıyor gibi. Doğru ölçüm yapmıyor. Ya bağlantısı yanlış ya da kodları

Hocam yukardaki ilk mesajı güncelledim ona bakın birde indirdiğiniz .rarlı klasördeki "engeldenkacan_devre.png" isimli devre şemasına bakın.

Demek istediğinizi anlayamadım hocam biraz açar mısınız?
hocam, mblockda boards kısmında arduino seçebilirsin. Böylece Scratch bilen öğrenciler direk arduinoyu Mblock üzerinden çok rahatlıkla programlayabilirler.

Ekli dosyalar

• mblock.png
    mblock.png
    12.7 KB · Görüntüleme: 101
bu projenin 2 sensörlüsünü yapacağım. fikir olarak güzel. mblock ile bağlantı kurduktan sonrası tamamen kodlamaya kalmış ve mblock çok kullanışlı bu konuda.

mblock ile bağlantıyı kurana kadarki kısımda karşılaştığım bazı zorlukları anlatayım dilim döndüğünce;

en büyük sıkıntı bt modülünü mblock ile iletişime geçirmek oldu. öncelikle bilmeniz gereken şey; mblock üzerinden bağlan menüsünde, bluetooth seçeneği yerine direkt seri portlardan bt'nin eşleşince kullandığı portu seçeceksiniz. ben önce bluetooth menüsünden bağlanıp, sonra com seçiyordum, o şekilde olmuyor. direkt com seçceksiniz (tabi windows'u bt modülü ile eşleştirdikten sonra. aygıtlar ve cihazlarda eşleşen modülün -hc05 ya da hc06- simgesine çift tıklayıp, bağlandığı com portunu öğrenebilirsiniz.)

BT için hc05 kullandım ben. AT ayarlarını yapmak gerekiyor, mblock 115200 baudrate istiyor. windows'tan com portunun ayarını da 115200'e getirmeniz gerekiyor.

hc05'te AT ayarlarına girmek için;
(bu yöntem bende işe yaradı, uzun uzun yazmamak için linkini koyuyorum.)
https://ugrdmr.wordpress.com/2016/04/12/hc05-at-komutlari/

3 sensörlüsünü de gördüm burada, o da olabilir ama bacak kalmıyor arduino uno'da, sanırım analog'lar da kullanılabiliyor sensörler için, bir denemem lazım onu da.

Geri