Mblock programında Dht11 sensörü

Kodla Büyü

Rasim120

Aktif Üye
Merhaba arkdaşlar.
Mblock programında sıcaklık ölçmek için kullandığım dht11 sensörü 322 değerini okuyor bunu nasıl Santigrat dereceye dönüştürebilirim

dht11 sensörü = 322 <--> aynı anda havanın sıcaklık değeri 25 olsun.
322 = 25 ise 322/25=13 (yaklaşık)
Her 13'lük sensör değeri = 1 derece

Ekli dosyalar

• sens.png
    sens.png
    17.7 KB · Görüntüleme: 793
Hocam yukarıdan Bağlan'dan Doğru Seriport'a bağlandığınızdan ve kartlar Kısmından kendi kartınızın seçili olduğundan emin olun. Ayrıca Kart üzerindeki Buzzer'ı kapatın. (Orion Kart için) Doğru kapı seçili değildir belkide ona dikkat edebiliriz :shock:

öncelikle cevap yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum.En son siteye baktığımda cevap yazan yoktu ancak bu gün bir daha bakabildim.
A0=pininden okunan değer=1023
ortam sıcaklığı=16.7
1023/16.67=61
bunu nasıl Santigrat dereceye dönüştürebilirim

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    38.1 KB · Görüntüleme: 700
Ekran Alıntısı.PNG

Hocam sadece sıcaklık ölçecekseniz LM35 kullanabilirsiniz. Kütüphane kurmanız gerekmez.

LM35 sensörü, analog olarak çıkış veren ve lineer çalışan bir sensördür. Lineer olması, her sıcaklık değerine karşılık analog voltaj üretmektedir. Ürettiği gerilim değeri 0 ile 5 V arasındadır. Sıcaklık ölçümü, LM35’in her bir santigrat dereceye karşılık 10mV değer üretmesi ile yapılmaktadır. Basit bir hesap ile analog olarak okuduğumuz değeri santigrata çevirebiliriz.

Analog pinden 0 ile 1023 arasında değer okuruz. Bu değer 0 ile 5 Volta karşılık üretilmektedir.

Buradan;

0.00488 = 5/1024

0.488 mV her bir sayısal analog veriye karşılık gelmektedir.

analog olarak okuduğumuz değeri 0.488 mV ile çarparsak sonuç olarak bize LM35’den okuduğumuz mV değerini verecektir. Şimdi sıcaklık değeri için bir işlem daha yapmamız gerekecek.

LM35, her bir santigrat için 10mV değer üretmektedir. Bunun için biz ölçtüğümüz mV değerini 10’a bölersek sonuç olarak santigrat cinsinden sıcaklık değerini bulmuş oluruz.

santigrat derece = (analog bilgi x 0.488) / 10

nnnnnnn.png

lm35_bb-1024x470.png

Son düzenleme:
dht11 sensörü mblock programından tam anlamıyla randıman alamadım.fakat arduino programında bir problem çıkmadı.

arduino ide de kütüphane gerekli işi yapıyordu. nem ve sıcaklığı okutabiliyordunuz. mblockta ise 1014 gibi bir veri getiriyor sıcaklığa göre artıp azalabiliyor. bu sıcaklık mı nem mi bilmiyorum.

Bu sensörü mblock da kullanan var mı. Mbot da sıcaklık isimli değişken oluşturdum bunu da ekranda görüntülemek üzere görünüm menüsünden pandaya kod yazdım Ancak her zaman bütün portlardan -0.063 değeri alıyorum. Ultrasonik sensör ün değerini ekranda görüntüleri biliyordum ama sıcaklık değerini bir türlü aldıramadım. Yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar bugün deneme fırsatım oldu 6.sınıf öğrencilerine mblock ile kodlama yapacaklar , bazı mblock parçalarını almak istemedim , elimde rj 25 kablo var mblock için bir tarafı dht 11 baglantısını normal arduino kartta bağlar gibi yapıyorsunuz , 5v ve gnd yi 2.kapıya başlatığımız kablonun gnd için yeşil 5v için kırmızıdan alıyoruz. arduino da digital pine gidecek olan kabloyu beyaz kabloya takıyorsunuz. Bağlantı bitince sanki mblock modülü almış gibi kapı 2 nem algıyacı komutunu kullanınca normal ölçüm yapıyor.

Geri