mblock ta motor shiled komutları

Kodla Büyü

fat32man

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar mblock ta motor shield a bağlı dc motoru kullanmak için hangi komutları kullanmalıyım. Extra bir eklentimi kurmam gerekiyor.

Motor shield olarak ne kullanıyorsunuz? Adafruit motor shield için bir eklenti mevcut, ben kullanıyorum. Mblock-uzantılar-uzantıları yönet penceresinde adafruit motor shield eklentisini yükleyebilirsiniz. Farkı motor shield kartlarda işe yarar mı bilmiyorum, denemedim.

Arkadaşlar adafruit eklentisini yükledim. set adafruit dcmotor 3 to 100 komutu çıktı. Fakat bu komutu çalıştırdığımda hiçbir hareket olmuyor. Arduino kipinde açıp direk karta yükleyeyim diyorum o zamanda "
fatal error: Adafruit_MotorShield.h: No such file or directory
compilation terminated.
"
hatası alıyorum. Yardımcı olurmusunuz?

Hocam, mblock programında görüntünüz şu şekilde olmalı:
Ekran Alıntısı.PNG
Elinizdeki motor shield oldukça kaliteli bir ürün bu arada, 4 tane DC motor sürebilir. Kart üzerinde motor bağlantı noktalarında m1, m2, m3, m4 yazar. Motorunuz hangi yuvaya bağlı ise mblock programında (Set Adafruit DCMotor 1 speed 100) bloğunda o yuvanın numarasını seçmelisiniz.
İkinci olarak aldığınız hata Arduino Ide programının Adafruit_MotorShield.h adlı kütüphaneyi bulamayışından kaynaklanıyor. Eğer Arduino kipinde de çalışmak istiyorsanız
C:\Program Files (x86)\mBlock\Arduino\libraries dizinine şu adresten indireceğiniz dosyaları eklemelisiniz. https://github.com/adafruit/Adafruit_Motor_Shield_V2_Library
İsterseniz doğrudan Arduino programı ile de ekleme yapabilirsiniz, şu makaleyi inceleyin: https://learn.adafruit.com/adafruit-motor-shield-v2-for-arduino/install-software
Son olarak tüm kodlama doğru ama motor(lar)dan tepki alamıyorsanız; Adafruit Motor Shield üzerinde güç giriş yuvası vardır. Power, + - şeklinde kenarında yazar. Hemen arkasında da bir jumper bulunur. Bu soketten 5V 2A değerinde çıkışı olan bir telefon şarj aletinden + ve - uçlara dikkat ederek bağlantı sağlayın ve jumper ı çıkarın. Bu olmazsa bile en azından bilgisayarınnızda USB3.0 portu varsa arduino kartınızı o porttan çalıştırın. Motorlarla çalışırken güç önemlidir, USB2 portu 0.5A akım verebilir bu değer bir DC motor için bile zar zor yeterli gelir. USB3 portu 1A akıma kadar çıkabiliyor.
Uzun uzun anlattım; yaptığınız bağlantıyı, çalıştırdığınız kodları, kullandığınız güç kaynağını bilmeden yorum yapmak zor oluyor. Aklıma gelen ihtimalleri yazmaya çalıştım daha detaylı bilgi paylaşırsanız çözüme daha kolay ulaşabiliriz.
Kolay gelsin.

Hocam zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkürler öncelikle. Hocam mblock modunda hiçbir hareket olmuyor. arduino kipinde fotoda gösterdiğin gibi yapıyorum ama karta yükleyemiyor. Adafruit kütüphanesini indirip ilgili klasöre attım ama yinede olmadı. Bende github programını indirip netten hazır kod yapıştırıp denedim tekerlekler döndü hem usb ye bağlıyken hemde pilde. Ama ben çocuklara yaptıracağım için mblockta çalıştırabilmeliyim. Şu an evdeyim hocam pazartesi biraz daha uğraşıp yine senden yardım istersem bana yardımcı olursan sevinirim hocam. Tekrar zaman ayırdığın ve emeğin için teşekkürler.

Hocam, mblock programında görüntünüz şu şekilde olmalı:
Ekli dosyayı görüntüle 59461
Elinizdeki motor shield oldukça kaliteli bir ürün bu arada, 4 tane DC motor sürebilir. Kart üzerinde motor bağlantı noktalarında m1, m2, m3, m4 yazar. Motorunuz hangi yuvaya bağlı ise mblock programında (Set Adafruit DCMotor 1 speed 100) bloğunda o yuvanın numarasını seçmelisiniz.
İkinci olarak aldığınız hata Arduino Ide programının Adafruit_MotorShield.h adlı kütüphaneyi bulamayışından kaynaklanıyor. Eğer Arduino kipinde de çalışmak istiyorsanız
C:\Program Files (x86)\mBlock\Arduino\libraries dizinine şu adresten indireceğiniz dosyaları eklemelisiniz. https://github.com/adafruit/Adafruit_Motor_Shield_V2_Library
İsterseniz doğrudan Arduino programı ile de ekleme yapabilirsiniz, şu makaleyi inceleyin: https://learn.adafruit.com/adafruit-motor-shield-v2-for-arduino/install-software
Son olarak tüm kodlama doğru ama motor(lar)dan tepki alamıyorsanız; Adafruit Motor Shield üzerinde güç giriş yuvası vardır. Power, + - şeklinde kenarında yazar. Hemen arkasında da bir jumper bulunur. Bu soketten 5V 2A değerinde çıkışı olan bir telefon şarj aletinden + ve - uçlara dikkat ederek bağlantı sağlayın ve jumper ı çıkarın. Bu olmazsa bile en azından bilgisayarınnızda USB3.0 portu varsa arduino kartınızı o porttan çalıştırın. Motorlarla çalışırken güç önemlidir, USB2 portu 0.5A akım verebilir bu değer bir DC motor için bile zar zor yeterli gelir. USB3 portu 1A akıma kadar çıkabiliyor.
Uzun uzun anlattım; yaptığınız bağlantıyı, çalıştırdığınız kodları, kullandığınız güç kaynağını bilmeden yorum yapmak zor oluyor. Aklıma gelen ihtimalleri yazmaya çalıştım daha detaylı bilgi paylaşırsanız çözüme daha kolay ulaşabiliriz.
Kolay gelsin.

Hocam adafruit çalışmıyor Benim paylaştığım yukardaki amz kütüphanesini kullan

Hocam denedim oldu teşekkürler. Karta yüklemeden çalıştıramıyorum ne yazıkki. Şimdi shielda mesafe sensörü takmaya çalıştım. a4 ve a5 5v ve gnd pinlerine lehimledim fakat çalıştıramadım. Sadece arduino kipinde çalıştırabildiğim için değişkene atayıp mblock danda göremiyorum. Bu işide halledersem sorunum kalmayacak.
Hocam adafruit çalışmıyor Benim paylaştığım yukardaki amz kütüphanesini kullan

Geri