Meb ADSL problemi için Yardım

Kodla Büyü

mdemirel

Site Gezgini
Sayın hocalarım, okulumda internet bağlantısı olarak Türk Telekom ADSL mevcut 16mgbt. Sıkıntım internet hattının aşırı yavaşlaması sayfalara giriş için dakikalarca bekleme vb. oluyor. Problem için Türk Telekom a arıza açtırdım 3defa ekip geldi ve merkezden dedikleri şu “değerleriniz normal, binanıza internet bağlantısı geliyor” ancak normal değil gelen ekibi ikna ediyorum ama geçici olarak düzeliyor ve yine sıkıntı oluyor. ZyXEL modem yazılımını da güncelledim, DNS yi de 195.175.39.39 - 195.175.39.40 yaptım.Başka modem de kullandım. Sorunumda değişiklik yok. Modemi kapatıp açmaları ve resetlemeleri ise kaç defa yaptığım saymadım. Benzer sorunu yaşayan, çözüm önerisi olan var mı?

Okulda kaç bilgisayar bağlı? Bazı bilgisayarlarda solucanlar ağ trafiğini felç ediyor.
Sorun başladığı zaman tüm bilgisayarları devre dışı bırakıp temiz olduğuna emin olduğunuz bir bilgisayarla giris yapıp test yapın.

Başıma benzer olaylar geldi. Birinde okuldaki iki bilgisayarı açınca internet felç oluyordu. Bilgisayarlara tam format atınca düzeldi. Başka bir olayda ultra surf diye bir program interneti felç ediyormuş, kullanan öğretmene programı kaldırınca düzeldi.

Biz, okulumuzda fatih projesi altyapısında fiber internet kullanıyoruz. Bizde bile internet gün içerisinde o kadar yavaşlıyordu ki idareci arkadaşlar işlerini yapmakta zorlanıyordu. (okulumuzda 5 lab, 30 etkileşimli tahta, muhtelif yerlerde ise 20 bilgisayar var).

Çözüm olarak lablardaki her bilgisayarda tek tek giden bağlantıları tamamen kapattık yani tüm interneti kestik. Sonra sadece istediğimiz uygulamalara çıkış izni yani internet verdik. Şimdi internetimiz çok rahatladı. Saniyede KB olan indirme hızı 10MB'lara kadar çıktı. Etkileşimli tahtalarda da aynı yöntemi kullanıyoruz. Çünkü koruma programı kullanıyoruz. Her seferinde birşeyler kendini güncellemek istiyor sonrasında yeniden başlatınca herşey sıfırlanıp tekrar güncellemek istiyordu.

Bu ayarlar için iki tane komut dosyası hazırladık. Biri engellemek için diğeri ise izin vermek için. Bu dosyaları kullanmak isteyen arkadaşlar kendine göre düzenleyip kullanabilir. İçinde beni oku dosyası var.

Ekli dosyalar

• firewall.zip
    2.2 KB · Görüntüleme: 42
Sorun ZyXEL modem kullanmanız. ttnet bu marka modemlerdeki sorunu çözmek için uğraşıyormuş. Bizde de benzer bi durum var. Bu sorun nasıl birden bire oluştu orası muamma.

Okulda kaç bilgisayar bağlı? Bazı bilgisayarlarda solucanlar ağ trafiğini felç ediyor.
Sorun başladığı zaman tüm bilgisayarları devre dışı bırakıp temiz olduğuna emin olduğunuz bir bilgisayarla giris yapıp test yapın.

Başıma benzer olaylar geldi. Birinde okuldaki iki bilgisayarı açınca internet felç oluyordu. Bilgisayarlara tam format atınca düzeldi. Başka bir olayda ultra surf diye bir program interneti felç ediyormuş, kullanan öğretmene programı kaldırınca düzeldi.
Tek bir bilgisayar bağladığımızda da aynı problem hocam aniden olan bir olay anlayamadık

Sorun ZyXEL modem kullanmanız. ttnet bu marka modemlerdeki sorunu çözmek için uğraşıyormuş. Bizde de benzer bi durum var. Bu sorun nasıl birden bire oluştu orası muamma.
Hocam Airties modem getirdik okula aynı problem var. farklı bir marka alan veya kullanan varsa alalım bıktık vallahi türk telekomu bugün yine çağırdım onlar da ilk defa görüyotuz böyle birşey diyorlar anlayamadılar

Geri