Meb BT Öğretmenlerine Gizli Mobbing Uyguluyor

Kodla Büyü
2000 li yıllarda neredeyse TIP Fakültesi ile aynı puana sahip olan BÖTE bölümü mezunu Bilişim Teknolojileri öğretmenleri büyük hayallerle okudukları bölümün şimdi sancısını yaşıyorlar. O yıllarda atama sorunu da yaşamayan Bilişim Teknolojileri mezunları şimdi neredeyse atanmak için 85 puana yakın puan almalılar. Aslında bir atanamayan pişman, bir de atanan. Atandıktan sonra 6 ay sonra okullarında norm fazlası olan Bilişim Teknolojileri öğretmenleri başka bir okula geçmek zorunda kalıyorlar. Eğer kendileri tayin istemezlerse il içerisinde bazen başka bir ilçeye bile zorla tayinleri çıkabiliyor. Düşünsenize KPSS den puan alıp istediğiniz bir yere atanıyorsunuz yâda iller arası yer değiştirme ile istediğiniz okula atanıyorsunuz ve MEB size 6 ay sonra o okulda norm fazlası ilan ediyor ve sizi tayine zorluyor. Gittiğiniz okulda da yine norm fazlası olacağınızı bile bile tayine zorlanıyorsunuz. Normal şartlarda okullardaki ders sayısı yetersizliği nedeni ile maaş karşılığı doldurmak için 3 okula giden Bilişim Teknolojileri öğretmeni bile var. FATİH projesine büyük umut bağlayan Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin sorunları bu projeye rağmen çözülmedi. Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmen adı altında FATİH projesi uygulanan okullara görevlendirme yapılıyor ama Bilişim Teknolojileri öğretmenleri bulundukları okulda sürekli norm fazlası olarak tayine zorlanıyorlar. Etrafınızda bildiğiniz tanıdığınız Bilişim Teknolojileri öğretmeni varsa bu yazılanlar sizin için oldukça anlamlı gelecektir. Umarız bu yazılanlar yetkililer tarafından da anlaşılarak karşılanır ve bir çözüm yolu aranır. Bu konuda büyüklerimizi empati yapmaya davet ediyoruz. Sizin de 6 ayda bir, senede bir görev yeriniz değişse mutlu olur musunuz? Haftanın her günü başka bir kurumda çalışmak sizde de aidiyet sıkıntısı yaratmaz mı? Bu konuda yapılması gereken FATİH projesi uygulanan yâda Bilişim Teknolojileri sınıfı bulunan tüm ortaokullara Bilişim Teknolojileri normu açılmalıdır. Ders sayısına bağlı olarak hesaplanan Bilişim Teknolojileri normu her zaman öğretmenleri mağdur edecektir. Bilişim Teknolojileri bulundukları okulda derse girmenin yanı sıra diğer öğretmenlere, öğrencilere ve okul yönetimine rehberlik etmektedirler ve FATİH projesinin olmazsa olmazı bu sürecin takipçisi olacak olan Bilişim Teknolojileri öğretmenleridir. İller yine norm fazlası atamalarına başladı ve Bilişim Teknolojileri yine istemeyerek de olsa başka okullara hatta başka ilçelere gönderilmeye başlandı. Bu konuda MEB yetkililerden çözüm bekliyoruz. Her okula bir Bilişim Teknolojileri öğretmeni normu olmalı tıpkı müdür, müdür yardımcısı gibi sabit bir norm kadro istiyoruz. Bizler MEB için hizmet etmek istiyoruz ama içinde bulunduğumuz durum inanın çok sıkıntılı. FATİH projesi için bizlerde elimizin taşın altına koymaya hazırız. Yeter ki gerekli imkânlar sağlansın. Bilişim Teknolojileri öğretmenlerini o okuldan o okula göndermekle bu sorun çözülmez.

Değerli büyüklerimiz lütfen kendinizi bir an olsun bizim yerimize koyun ve bu soruna çok da zor olmayan bir çözüm getirin. Daha fazla mobbing yaşamak istemiyoruz.

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri
Saygılarımızla…

http://www.kamudan.com/meb-bilisim-tekn ... 17789.html

Meslek hayatı boyunca aramızda sanırım norm fazlası olup da tayini çıkmayan kalmadı. Bir e-posta kampanyası düzenlemeli ve birilerini uyandırmalıyız..

8. yılımdayım ve norm fazlası duygusunu ilk defa yaşadım. Okullarda bizleri dersle-normla ilişkilendirmeden diğer rehberlik öğretmeni gibi bir mevzuat uygulanmadığı sürece daha çok norm fazlası oluruz. Geçen hafta tercihimi yaptım meslek lisesi yazdım. Anadolu Liselerinde norm olayı çok sıkıntılı. Eğer Fatih Projesinin devamlılığı düşünülüyorsa kesinlikle bilişim öğretmenleri norm olayıyla ilişkilendirilmemelidir.

gölge etmesinler bişey istediğimiz yok ama ikide bir sıkıntıdan başka bişey üretmezler bilgisayar öğretmenleri için.
yok norm fazlasısın, yok proje yapılacak, vay efendim pc tamir et.....

BT öğretmenlerinin hiç bir konuda birleştiğini görmedim. yıllarca BT öğretmnlerinden ortak ses çıkmayınca MEB istediği gibi kullandı. son 10 yılda BT cilerin yaşadıkları hakkında tez yazılır

he valla girdiğimizde bizim üniversitenin tıp ingilizce mühendislikten sonraki en yüksek puanı bizdeydi. :alkis:

Eskişehir milletvekili Salih KOCA'ya durumu bakanla görüşmesi için yazmıştım. Malum Eskişehir programlarında sürekli beraberler. İlgileneceğini söylemiş. Dilerseniz facebook adresi:
https://www.facebook.com/salihkoca26

Eskişehirdeki arkadaşlarla Salih KOCA ile birebir görüşme ayarlayabilsek daha kesin çözüm olur kanaatindeyim. Bakan hafta sonları genelde Eskişehirde oluyor..

Bilişim Teknolojileri öğretmenleri olarak her norm fazlası atama döneminde okul değiştirmek zorunda kalıyoruz. Gittiğimiz okulda yeniden norm fazlası oluyoruz. Bir düzen maalesef kuramıyoruz. Fatih Projesinde bizleri Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmen olarak görevlendiriyorsunuz ancak bu durum bizim norm kadro sorunumuz çözmüyor. Fatih Projesi uygulanan okullarda tıpkı müdür, müdür yardımcısı, rehber öğretmen gibi sabit bir norm kadro istiyoruz. FATİH projesi için bizlerde elimizin taşın altına koymaya hazırız. Yeter ki gerekli imkânlar sağlansın. Bilişim Teknolojileri öğretmenlerini o okuldan o okula göndermekle bu sorun çözülmez. Bu konuda hassasiyetinizi bekliyoruz.

Saygılarımızla…
Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri

Değerli hocalarım bu metni bakan, yardımcıları, müsteşar, insan kaynakları müdürü, milletvekili ve üst düzey tüm bürokratlara mail attım. Hiç bir ilgilenen olmadı. Salih koca bakana iletebileceğini söylemişti ama ondan da birkaç kez yazmama rağmen olumlu dönüt alamadım :(

Halk eğitimde olduğum için norm fazlası sorunlarından etkilenmiyorum ama zamanında bende çok çektim. Bu acıyı bize kimsenin yaşatmaya hakkı olmamalı.

Her ilkokul her ortaokul her lisede ister öğretmen ister formatör olsun mutlaka 1 bilişim öğretmeni kadrosu şarttır.

2012 de ilköğretimden(ortaokul olmustu) norm fazlası olarak resen Kız mesleğe atandım (TEF mezunusun dedıler) gecen hafta yıne resen ortaokula atandım (farklı ılcedekı meslekı teknık .. okuluna atanayım dedıgımdede ılcenızde orta okul var dedıler ) cok garıp bır durumdayız kafalarına gore yorumlayıp atamamızı yapabııyorlar malesef

:+1: Nacizane isteğim: Arkadaşlar seçmeli ders seçimlerinde, öğrenclerin seçmesi için biraz mesai harcayalım. Lab.a bebeleri saldım çayıra mantığıyla salmayalım. bunlar imajımızı sarsıyo. oyun dersi oluyo. aman dikkat edelim.

Geri