Meb Bulut Servisi Açılmış

Kodla Büyü

AKADEMİA

Süper Üye
Süper Üye
Bugün gördüm, bakanlık kendi drive servisini başlatmış.

mebbulut.png

https://itunes.apple.com/tr/app/mebbulut/id1456722052?mt=8

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meb.mebbulut

Henüz pek fazla bir açıklama yok ama bakanlığın böyle bir hizmeti başlatması bence güzel. Program sanırım henüz yeni. Yorumlarda birisi program için çok güzel demiş ama ben login olamadım. Bilen var mı nereden login oluyoruz. Açabilirsek değerlendirme yaparız.

İnşallah kaliteli bir hizmet olur.

Login ben de olamadım. Anahtar nereden Yapılıyor. Sistem daha hazır değil herhalde

*MEBBulut uygulaması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bakanlık çalışanları için oluşturulmuş bir uygulamadır.
Açıklamalar kısmında bilgi verilmiş

yetkilendirilmiş personel için diyor. sanırım şimdilik sadece meb bilgi işlem kullanıyor

Önce açarlar sen dosyanı yüklersin sonra Bi bakmışsın sistem kaldırılmış.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: omd
Meb bulut şu an için sadece il MEM personeli ve ilçe MEM için aktif bunların dışındakiler kullanamaz. İlerleyen süreçte bütün MEB personeline açılacağı yazıyor resmi yazıda.

Hizmet satın alınmış sanırım. Bu iyi. Yoksa devler memurundan profesyonel iş zor çıkar.

Tam hizmet alımı değil hocam.

Bakanlığın Bilgi İşlemi'mi yapıyor hocam. @alpaygunes hocanın dediği gibi devlet memuru bu işi zor çıkarır gibi hocam. Sonra sunucular felan nerde tutulacak, bakanlığın bu kadar altyapısı var mı? Bu mebbulut dediklerini google drive gibi olacak diye düşünüyorum. Ve bu işi bakanlık ve devlet memuru zor çevirir. Hatta bence Türkiye'deki özel girişimler bile zor çevirir. Gerçi ne biliyim holdinglerden birisi el atsa belki işin altından kalkar ama zor be hocam burası Türkiye... :)

Bakanlığın Bilgi İşlemi'mi yapıyor hocam. @alpaygunes hocanın dediği gibi devlet memuru bu işi zor çıkarır gibi hocam. Sonra sunucular felan nerde tutulacak, bakanlığın bu kadar altyapısı var mı? Bu mebbulut dediklerini google drive gibi olacak diye düşünüyorum. Ve bu işi bakanlık ve devlet memuru zor çevirir. Hatta bence Türkiye'deki özel girişimler bile zor çevirir. Gerçi ne biliyim holdinglerden birisi el atsa belki işin altından kalkar ama zor be hocam burası Türkiye... :)

Hocam,

Meb Bulut tamda Drive yandex disk gibi.

Bakanlığın server altyapısı fena değil. Mebbis e-okulu kaldıran bir sunucu bulutu çok rahat kaldırır. Meb Bilgi işlemdeki personelin maşallahı var diyebilirim. Altından kalkarlar işin içinde olan birisi olarak çoğu projelere bizzat şahidim.

Bakanlığın, yeğteğin bilişimcileri canavar gibi :)
küçümsemeyin, imkan ve altyapı sağlandığı sürece yazılım konusunda güzel işler çıkarıyorlar :)

Zamanında Üniversite stajımı MEB Bilgi işlemde yapmıştım. Gerçekten başarılı çalışanları var. Çalışanlar teknik Öğretmenler, Mühendisler ağırlıklı. Gayet donanımlı arkadaşlar olduklarını ssyleyebilirim.

Şahsen ben önemli hiç bir şeyimi MEB'in sağladığı bir hizmette hayatta tutmam.
EBA üzerinde 1 GB depolama imkanı sağlanmıştı. Bazı arkadaşlar kullanıyorlardı. Sonra bir gecede tüm dosyalar ortadan kayboldu.
Okul sitesini geçen yıl bir açtık ki eski haberlere ya da dosyalara ulaşılamıyor. İlgili kişiler 3 yıl önceki dosyaları silmiş, belli bir tarihten önceki içerikleri de arşive almışlar. Hala çoğu okulun sitesinde bir sürü kırık link var.
Velhasıl MEB'in hiç bir servisinden tutarlılık beklemiyorum, o yüzden her şeyimi yedekleyerek bu servislere atıyorum.

Diyelim ki güvenliği sağlam bir şekilde sağladılar, veritabanı yedeklemesi felan günlük yapılıyor, dosya kaybı olmuyor, acaba hangi hizmetleri (imkanları) sunsa biz öğretmenler için kullanışlı olur? EBA Dosya'dan farklı olarak hangi esneklikleri veya kolaylıkları olmalı sizce? Ben aklıma gelen birkaç tanesini yazayım, belki ilgililerin kulağına gider de sisteme eklerler biz de kullanırız. :D

1- Her öğretmene en az 15 GB dosya alanı vermeli (Google Drive gibi)
2- Her hesaba 3-4 farklı arkadaş grubu eklenmeli ve öğretmenler bu gruplara paylaşım yapacakları arkadaşları ekleyebilmeli. Örneğin idareciler grubu, branş grubu, okul grubu, ..... Mesela drivedaki bir dosyayı okul idaresi ile paylaşacağımız zaman idareciler grubuna eklediğimiz müdür ve md. yardımcısını seçip dosyaları onlarla hemen paylaşabilmeliyiz.
3- Okul idaresi de mesela bizle paylaşacakları resmi yazıları öğretmenler grubuna attığında okuldaki tüm öğretmenlerin paylaşım klasörüne düşmeli yazı ve telefonda uyarı vermeli.
4- DYS tarzı resmi imza (e-imza) olayı eklenemez galiba, bilgisi olan???
5- şimdi aklıma geldi okul sitelerine haber ekleyenler bilir, video eklemek zulüm.. Videoları buraya atıp buradaki linki okul sitesine eklediğimizde okul videolarını okul sitesinde yayınlayabiliriz....

Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar. :cool:

Meb bulut şu an için sadece il MEM personeli ve ilçe MEM için aktif bunların dışındakiler kullanamaz. İlerleyen süreçte bütün MEB personeline açılacağı yazıyor resmi yazıda.
Kullanıcı adı bulunamadı diye uyarı alıyorum. Sizde durum nasıl?
meb.gov.tr uzantılı bir e-posta adresinizin olması gerekiyor görünüyor.
10 yıl önce MEB'in her öğretmene bir e-posta adresi verileceğine dair haberler çıkmıştı. Daha verilecek, daha verilecek.

meb.gov.tr uzantılı bir e-posta adresinizin olması gerekiyor görünüyor.
10 yıl önce MEB'in her öğretmene bir e-posta adresi verileceğine dair haberler çıkmıştı. Daha verilecek, daha verilecek.

Öğretmen kim ki kurumsal mail adresi olsun. Eğitimde öğretmenden önemsiz ne var?

Geri