Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

MEB FP-BTR'ler için Ara Tatil, Kulüp, Belletmenlik, Nöbet Yazısı Gönderdi.

Konu, 'Fatih Projesi BT Rehber Öğretmenleri' kısmında bilgisayar51 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. ÇetinÖğretmen

ÇetinÖğretmen Süper Üye Süper Üye

Hocam her okulun ders giriş çıkışı ölçüt alınsa olmaz mı? Mesela bizim okul 08.30 -15.30 arası eğitim var. Dolasıyla benim görevim de bu saatlerde..
    Bize derslere full giriyormuşuz gibi, okulda ders olduğu sürece her an hazırda bekleyen teknik personel gibi bakılıyor.. Durum böyle olunca da belli bir ders saat yükü değil de ucu açık olan ders saatleri içinde okulda göre yapar deniyor.
    Evet haklısınız ortaokullarda okul eğitim-öğretim saatleri liselere göre biraz daha az. Ne diyelim inşallah bir sonraki genelgede bu duruma da düzenleme getirilir.

xl_6006 bunu beğendi.
  2. fayrob

fayrob Üye

Dersi olmadığı gün BTR görevi yaptığı için nöbet veremezsiniz. Nöbet görevi vermek için şayet dersi olsaydı derslerini aynı güne toplayıp (boş saati olmayacak şekilde) o gün verebilirdiniz.

katafalk bunu beğendi.
  3. seyma69

seyma69 Site Gezgini

4. berra_u

berra_u Seçkin Üye Seçkin Üye

1.dönem, haftaiçi açtığım 4 saat DYK kursum maaş karşılığı dolmuyor diye kapattırıldı. Üstelik geriye dönük kurs ücretlerini de ödemek durumunda kaldım.bu durumda artık rahatlıkla DYK açabiliyor muyuz? (okulumda 10 saat dersim var)

5. serkan42

serkan42 Seçkin Üye Seçkin Üye

Bazı iller hafta içi kurs açarsa 15 saati doldurmak zorundasın diyor ve en başta 15 saati dolduruyor eğer ders saatiniz 15 altı ise en güzeli hafta sonu kurs açın çünkü haftasonu 15 aranmıyor. bazı iller ısrarla hafta içi açılan kurslarda 15 i tamamlatıyor

6. bil_for

bil_for Site Gezgini

BTR 15 saat doldurmak zorunda değil.

7. huseyinbayram19

huseyinbayram19 Site Gezgini

Öncelikle hocam Kursunuzu kimse kapattıramaz öğrenci istedikten ve öğrenci sayısı tuttuktan sonra. para alamıyorsun diye kapatma olmaz. Bende geçen sene 10 saat dersim vardı 4 saat DYK vardı. Ücretini alamadım.
    İkinci olarak 15 saat doldurmak zorunda değil diyen arkadaşlar demesi çok kolay bakın arkadaştan geriye dönük almışlar. Bir yazı bulsanız da bizde geri ödemek zorunda kalmasak 15 saat zorunda değilsiniz diyorsunuz yasal dayanağı yok. varsa bizde öğrensek çok güzel olacak.

Son düzenleme: 11 Şubat 2020
  8. robotikarduino

robotikarduino Aktif Üye

Aynı sorunu bende yaşadım ve kursların ek dersini alamadım. Çoğumuz hergün 7 saat okuldayız liselerde durum daha fena, birde maaş karşılığı dolmuyor diyorlar.
    Bu konudada bir yazı olsa keske

9. ylmz

ylmz Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Kulüp lerde verilir verilmezden kurtulduk mu artık 2 saat ücret herkes alıyor bizde alabilecegiz

10. katafalk

katafalk Seçkin Üye Seçkin Üye

Kulüp için de galiba BTR görevinin olmadığı bir gün ve saatte olması lazım doğru mu anladım?

EĞİTİM ÖĞRETİM SAATLERI DIŞINDA diyor çünkü.

11. huseyinbayram19

Öğle arası da olur hocam okul çıkış saatti de yapsanız olur."EĞİTİM ÖĞRETİM SAATLERI DIŞINDA" herhangi bir vakitte.

12. KaRuB

KaRuB Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu yazı uygulamada birlik oluşturması açısından iyi olmuş .

13. idril42

idril42 Seçkin Üye Seçkin Üye

ara tatillerde görevlendirme devam eder cümlesini sevmedim..

14. defnedeniz

defnedeniz Üye

öğle arası eğitim öğretim saati dışındamıdır peki?

katafalk bunu beğendi.
  15. muhalif33

muhalif33 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Kasım ve Nisan'daki 1 haftalık tatiller ara tatil olarak geçiyor. Yani sene başı ve sene sonu seminerlerde 15 saat ek ders alınacak.

katafalk bunu beğendi.
  16. katafalk

Hocam normalde de zaten tatil yok ki... Ara tatilde de öğretmenler geliyor zaten. Neden fark yaratıyor anlamadım.

17. katafalk

Hocam öğle arasında kulüp çalışması yapılması size mantıklı ya da gerçekçi geliyor mu yani öğrencinin dinlenme saatinde. Biraz samimi olalım :)

18. huseyinbayram19

Bildiğiniz gibi yapın hocam o zaman.

ylmz bunu beğendi.
  19. muhalif33

Yazıda böyle bir ibare yok.

Yeğitek BTR Onay yazısında,

Madde 3: Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanında bu görevi yürütecektir.

Daha önce bakanlık DYK için görüş yayınlamıştı. Orada maaş karşılığını doldurmayan idareci ve öğretmenler haftaiçi DYK açarsa önce maaş karşılığı sayılır, geri kalan ek dersi alır demişti. Burada mevzuat gereğinden kasıt maaş karşılığıysa DYK maaşa sayılır, ancak mevzuat gereğinden kasıt kaç saat BT dersi varsa ona girer anlamı içerirse haftaiçi DYK tüm ek dersini alır. İllerde farklı uygulanmasının sebebi muallaktaki cümle.

Bana göre mevzuat gereğinden kasıt okulunda BT dersi varsa girer, yoksa BTR olur ve Haftaiçi DYK'dan tüm ek dersini alır.

Resmi Yazılar: https://www.ogretmenler.com/haberler/3129-meb-dyk-ek-ders-ucretleri-ile-ilgili-sorular-cevaplar.html

20. muhalif33

BTR 18 saat ödemesinin yapıldığı ek ders maddesi:

Madde 16: (2)
    Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

Bu maddeye göre aylık karşılığı ve ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın diyor. Yani haftaiçi DYK maaş karşılığına sayılmaz ve tüm ek dersi alır.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal