MEB Hattından Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Kodla Büyü

miraz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Farklı bir ilde bulunan kardeş okulumuzla birlikte kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Bağış günü, diğer okulumuzdaki çekilen görüntüleri canlı yayınla kendi okulumuzda yayınlamak istiyoruz. MEB destekli kullanabileceğimiz bir yöntem var mı acaba?

Eğer iki okulda fatih ağındaysa mümkün. Fakat bazı şartlar lazım.
1 - Kullanacağınız yazılım peer to peer video paylaşımı yapa bilmeli. (Yani ip den ip ye )
2 - Viteo paylaşım programının portu değiştirilebilmeli. (80 , 443 23 21 ve 22 bunlar meb hattında açık.)

Bu şartları sağlaya bilirseniz mümkün diye tahmin ediyorum

http://windowsreport.com/free-paid-stre ... ftware-pc/

http://www.scvi.net/stream/soft.htm

bir zamanlar microsfot media encoder i denemiştim

yapamazsın hocam, hangi programı kullanırsan kullan router üzerinde o port numarasını yönlendireceğin bilgisayarın ip adresini tanımlaman gerek. o da mümkün olmadığı için dışarıdan x.x.x.x:443 ile bile bağlansan okulunuzdaki router bu portu nereye gönderecek? Bu kadar güzel alt yapı, bu kadar geniş bant internet ( upload 100-300 Mbits ) ama kullanım alanı sıfır, çok yazık. nice güzel proje böyle heba oluyor işte.... :verymad:

Teşekkürler sayın hocalarım.

kargasa1982' Alıntı:
yapamazsın hocam, hangi programı kullanırsan kullan router üzerinde o port numarasını yönlendireceğin bilgisayarın ip adresini tanımlaman gerek. o da mümkün olmadığı için dışarıdan x.x.x.x:443 ile bile bağlansan okulunuzdaki router bu portu nereye gönderecek? Bu kadar güzel alt yapı, bu kadar geniş bant internet ( upload 100-300 Mbits ) ama kullanım alanı sıfır, çok yazık. nice güzel proje böyle heba oluyor işte.... :verymad:

Dediğinize katılıyorum hocam. Bu kadar para verilen bir internet altyapısında MEB siteleri bile inanılmaz ağır açılıyor. Her taraf yasaklı.

Merhaba
Fatih ağında olan arkadaşlardan bir ricam olacak ?
vlc yada aynı işi yapa bilen bir medya oynatıcısında şunu akış videosu olarak izlemeği denerler mi ?

VLC için
Ortam > Ağ akışı aç
iletişim penceresindeki adres alanına şunu yapıştırın
rtmp://10.182.2.157:80/live/test

ve "Oyna" a tıklayın. biraz bekledikten sonra olum olmadığı belli olur zaten.

alpaygunes' Alıntı:
Merhaba
Fatih ağında olan arkadaşlardan bir ricam olacak ?
vlc yada aynı işi yapa bilen bir medya oynatıcısında şunu akış videosu olarak izlemeği denerler mi ?

VLC için
Ortam > Ağ akışı aç
iletişim penceresindeki adres alanına şunu yapıştırın
rtmp://10.182.2.157:80/live/test

ve "Oyna" a tıklayın. biraz bekledikten sonra olum olmadığı belli olur zaten.

Seçtiğiniz giriş açılamadı:
VLC, 'rtmp://10.182.2.157:80/live/test' ortam kaynağı adresini (MRL) açamıyor. Ayrıntılar için günlük dosyasına bakın.

Sezen aksu :D :D

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    56.8 KB · Görüntüleme: 412
Geri bildirim yapan arkadaşlara teşekkür ederim.
Böyle hizmete ihtiyacınız olursa

1 - https://obsproject.com/ (OBS nin işi streamin sadece youtube vb RTMP server siteleri üzerinden yayın için.)
2- Fakat kendi makinamızdan yayın yapmak için RTMP server kurmamız lazım.

Ben linux ortamında yaptığımdan ayrıntıya girmiyorum. windows için daha rahattır sanırım.

Normal ev internetinde durum daha kolay, sadece modemden port yönlendirmek lazım. Yada zaten youtube vb hizmetleri emrinizde makinanıza rtmp server kurmanıza gerek yok.

Teşekkürler hocam :)
MEB e konferansların yapıldığı Adobe Connect ile bağlantımızı yaptık. Her iki taraftaki kamera görüntüleri ekranda yansıtılabiliyor.
Adobe Connect altyapısını kullanabilmek için Ankara'dan gerekli desteği almamız gerekti öncesinden.

Geri