MEB hattından YouTube

Kodla Büyü

mstsdmr

Site Gezgini
Merhabalar, ilkokuldayım, Fatih projesi yok. Dün access pointler(sanırım) aktifleştirildi. Telefonlardan WiFi kullanarak internete giriliyor ama YouTube a girilmiyormuş. Neden olabilir? Telefona MEB sertifikası mı yüklemek gerekir? ( bilişimci değilim, konulara çok hakim değilim) Bilgisayarlardan girebiliyoruz YouTube a.

Şu an görevlendirildiğim okulda da durum aynı; Fatih projesi yok ve 24 Mbit MEB hattı üzerinden internete giriliyor. Masaüstü ve laptop cihazlardan YouTube'a giriliyor ama mobil cihazlardan sertifika yüklense dahi girilmiyor. Sanırım öğrenciler giremesin diye bu yönde bir tedbir almışlar.

Şu an görevlendirildiğim okulda da durum aynı; Fatih projesi yok ve 24 Mbit MEB hattı üzerinden internete giriliyor. Masaüstü ve laptop cihazlardan YouTube'a giriliyor ama mobil cihazlardan sertifika yüklense dahi girilmiyor. Sanırım öğrenciler giremesin diye bu yönde bir tedbir almışlar.

Bence de hocam size katılıyorum tedbir amaçlı... Bana kalsa öğrencilere android telefon yasak ederim. Kullanacaksa tuşlu telefon kullansınlar

Görev yaptığım okulda akıllı tahtalar youtube giriyor. Öğretmen arkadaşlar girilmesin istiyor bunun için nasıl bir önlem alıyorsunuz arkadaşlar?

usb kilit koyuyoruz, öğretmen yokken öğrenci açamıyor.
Atak programını kullanıyorduk idare kullanılmasını istemiyor artık o yüzden kaldırdım. Bu seferde öğrenciler teneffüslerde youtube giriyor bazen uygunsuz içerikler çıkabiliyor. Youtubeyi engelleyeme yöntemi arayışındayım. Bunun için kullanılan yöntemleri yazarsanız sevinirim.

Atak programını kullanıyorduk idare kullanılmasını istemiyor artık o yüzden kaldırdım. Bu seferde öğrenciler teneffüslerde youtube giriyor bazen uygunsuz içerikler çıkabiliyor. Youtubeyi engelleyeme yöntemi arayışındayım. Bunun için kullanılan yöntemleri yazarsanız sevinirim.
Windows Güvenlik Duvarı ile yapılıyor hocam, makaleyi paylaşıyorum.
https://www.sordum.net/18185/windows-guvenlik-duvari-ile-ip-yada-web-sayfasi-yasaklama/

yukarıda paylaşılan 2 yöntemi de öğrenciler öğrenip çözebilir. En etkili yöntem öğretmenin flaş bellek ile girmesi, okul idaresine bunun çözümünün böyle olduğunu, diğer türlü yöntemlerin öğrenciler tarafından iptal edilebileceğini anlatmak lazım. Okul idaresi niye program istemiyor, onu anlamadım ben. Kendileri mi uğraşıyor programla sanki, btrye yönlendirmeye bile mi eriniyorlar?

Youtube oturum açılmaz ise sakıncalı içerikler görünmez yaş engeline takılan videolar var. Youtube'nin iyi bir analiz sistemi var. Öğretmen tahtayı flash bellek ile açıyor zaten öğrenci tahtayı kullanamıyor. Bence açık kalması faydalı, bir çok yararlı içerik var.

Okulda btr görevlendirmesi yok . Bilişim öğretmeniyim Btr görevlendirmesi bende istemedim . Aynı binada 3 farklı okuluz. İlkokul+ortaokul+imam hatip şeklinde aynı binadayız. Çalışma şartları bu açıdan zor. Okulumuzda atak kullanılıyordu bu yıl atak programını istemedi idare. (Ayrıcı 8. sınıflardan atak programının da eksiklerini çözen öğrencilerimiz oldu atak ekranı kilitlediğinde masaüstünü açabiliyorlardı.) Youtube girme olayı dışında şu an memnun herkes bende bu konuda diğer okullarda neler yapılıyor merak ettim. Atak haricinde bildiğim kadarıyla bir de e-kilit programı var. Bunu kurmayı da düşünüyorum. Kullananlar programın artı ve eksilerini paylaşabilir mi?

Geri