MEB Nova5000 İle Yeni Bir Dönemi Başlattı...

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
BT Destekli Fen Laboratuarı Portalı ve "Canlı Destek" Sistemi Hizmete Girdi..

Nova 5000

Nova5000: 21. Yüzyıl Öğrencileri İçin Bilim

21. yüzyıl bilim öğrenme ortamı veri toplamaktan çok daha fazlasıdır. Okullar, öğrencilerin İnternette araştırma yapmak, deney tasarlamak, veri toplamak, veriyi analiz etmek, sonuçları anlatmak ve laboratuvar raporları aracılığıyla öğrendiklerini göstermek için ihtiyaç duydukları araçları öğrencilere sağlamalıdır.

total_solution_diagram.jpg

Donanım Özellikleri
Sistem Bilgisi

İşlemci

Marvell PXA320, 624 MHz

256 KB L2 önbellek

Bellek

RAM: 128 MB DDR

Depolama: 256 MB NAND Flash ROM

İşletim Sistemi

Microsoft Windows CE 5,0

Video Grafik Kartı

Dâhili 2D video hızlandırıcı

Ekran

Tip

VGA TFT LCD renkli, dokunmatik, transflective ekran

Boyut

7 inç

Çözünürlük

65,000 renkte 800 x 480

LCD Parlaklığı

280 – 320 nit

Genişletme Yuvası

SD Kart

Bir adet SD Kart genişletme yuvası

Bağlantı Noktaları ve Girişler

USB

3 adet USB 1.1 Ana bağlantı noktası

1 adet USB 1.1 Yedek bağlantı noktası

Ethernet
10/100 Mbps Ethernet bağlantı noktası

Harici monitör

VGA CRT kablo bağlantı noktası

Ses

Mikrofon (mono) girişi

Kulaklık ve harici hoparlör girişi (stereo çıkış)

MultiLab Sonda Arabirimi

12-bit / 4 x sensör girişi (Her bir girişe iki sensör bağlanabilir.)

WiFi Desteği

Dâhili WiFi bileşeni, 54 Mbps için 802,11 b/g’ı destekler

Boyutlar

Uzunluk

9,33 inç (237 mm)

Genişlik

1,7 inç (43,2 mm)

Yükseklik

7,32 inç (186 mm)

Ağırlık

Pil paketiyle standart Nova5000 birimi

2,4 pound

(1090 g)

Ses

Hoparlör

Bütünleşik mono hoparlör

Kulaklık

Kulaklık ve harici hoparlör girişi (stereo çıkış)

Güç Kaynağı

Ana pil tipi

4400-mAh Nikel Metal Hidrit

(NiMH) değiştirilebilir, şarj edilebilir pil

Dâhili pil tipi (Gerçek Zamanlı Saat için)

Lityum 3,0 V CR2032

AC Adaptör/Pil Şarjı

Giriş

100–240 VAC
~50/60Hz

1,2 A

Çıkış
12,0 V

4,0 A

Polarite

Pozitif merkez

Çevresel Koşullar

Çalışma Sıcaklığı Aralığı

32 ºF (0 ºC) - 122 ºF (50 ºC)

Bağıl Nem

%10 - %90

http://fenlab.meb.gov.tr/

Hükûmetler, öğrencileri vasıflı işgücü piyasasına katılacak şekilde hazırlamanın önemiyle birlikte sınırlı laboratuvar araçlarının Fen ve Matematik eğitiminin gücünü sınırlandırdığının da farkına varıyor. Her bir Fen laboratuvarını bilgisayarlarla donatmak uygulanabilir bir seçenek değildir, çünkü bilgisayarlar zamanı, mekânı ve para kaynaklarını yemenin yanı sıra öğrencileri laboratuvar sıralarına bağlar. Dizüstü bilgisayarlar daha da pahalıdır ve pil gücü sınırlılıkları vardır. Fourier Systems’in Nova5000 ve NovaCentro çözümleri, veri toplamayı ve hesaplamayı birleştirir ki gelecekteki önemli derecede yüksek vasıflı işgücü için verimli ve hakkıyla bir bilim öğrenme sistemi sağlar.

Daha önce hiç böylesi tek başına bir çözüm olmadı
Science Ready:

Bilgisayarla donanmış mobil fen laboratuvarları
Ödüllü MultiLogPRO veri toplama teknolojisiyle veri toplama (dahili)
Toplanan veriyi MultiLab analiz yazılımıyla analiz etme
Deney kitapları ve çevrimiçi bilim çalışma kitapları kütüphanesiyle geniş müfredat desteği

Tam anlamıyla laboratuvar raporları yaratma ve Word ve Excel belgeleriyle uyumlu olarak MS Office’e aktarma
Deneyleri multimedya video imkânlarıyla gözden geçirme ve canlı deneylerle eşzamanlı olma
Güçlü bilimsel grafik hesap makinesi ve yazılımı
Bilim kaynakları ve simülasyonları için İnternete bağlanma
Laboratuvar çalışmasını eşzamanlı kontrol eden öğretmenler için yönetim yazılımı
Bilimsel bilginin Kavram Haritası yazılımıyla entegrasyonu

Bizim okula gelmiş bundan malzemeler kutusunda duruyor.FKB'cilere gelip eğitim vereceklermiş bu konuda hayırlısı.Bu olayda Teknoloji ile alakalı olduğu için Formatöre patlar gibi ama bakalım.

açtık kurduk biz. Çok ahım şahım cihazlar değil maalesef. Widows Ce işletim sistemi var. İdare eder.

Kolemans' Alıntı:
açtık kurduk biz. Çok ahım şahım cihazlar değil maalesef. Widows Ce işletim sistemi var. İdare eder.

başlangıç için iyi görünüyor..zamnla geliştirilir...

bunu hangi iller kullanıyor çok merak ediyorum yaa...biri bilgi versin :D
bugün yazı gelmişte.. http://fenlab.meb.gov.tr/ burdan destek alınıyormuş...hakkatende online girip sordum merakkımdan.Ama onlarda bilmiyor hangi iller kullanıyor :shock:

Bu arada bunun maliyeti tamamen MEB den değil mi? İstanbul dışında kullanan varmı?

windows ce de çalışan media player classic gibi programları nerden bulabiliriz?

Bugün kimyacı bir arkadaş sordu. Açtım baktım kutuyu garip bir cihaz. Tipi olsun portları olsun, işletim sisyemi herşeyi ile garip bir cihaz. Kullanım alanı ve nasıl kullanılacağı ile ilgili kapsamlı bir kaynağa ihtiyacım var.

şöyle bi şeyler var hocam.umarım işine yarar.

Ekli dosyalar

• Nova5000 and Experiments User Guide.part1.rar
    3.8 MB · Görüntüleme: 190
  • Nova5000 and Experiments User Guide.part2.rar
    2.2 MB · Görüntüleme: 135
Eski çalıştığım okulda bunlardan vardı.artık ne zaman geldiyse meraklanip 1 kutu acmistim.benden başka da açan olmamış herhalde.oyle duruyorlardi.
.

Malesef yine yaptık oldu mantığı :( Keşke önce eğitim ardından dağıtılsaymış çok daha faydalı olacakmış. Boşa harcanan milli servet yazık.

MEB yeni dönem başlatmaya başlatıyor ama yaptığın bir işin başı, sonu, desteği, eğitimi nasıl etkileyeceği hatta maliyeti göz önüne alınıyor mu orasını bilemiyorum. Tamam cihaz çok güzel. Deney yapılacak vs bunlar grafiğe dökülecek öğrencinin elinde bilimsel veri olacak. Harika, muhteşem. Şimdi bunu fen bilgisi / kimya öğretmeni kullanacağını varsayıyorum. Öğretmen bu cihazın eksikliğini hissetti mi? Şöyle bir cihaz olsa da bunları yapsak çok güzel olur dedi mi?
İşte sorun bu. Eğitimde öğrenciye rehber olacak öğretmenin, işini yaparken elinde ki imkanlar konuyu öğretmeye yardımcı olmalı. Şimdi bir çok okulda bu cihazda olduğunu varsayalım, bu işi kime paslayacaklar varsa BTR yoksa BT öğretmenine. E hocam şuna bi bakalım. İyi de Fen bilgisi ya da kimya dersinin labaratuarında öğrenilmeyen/öğretilemeyen konuyu elinde ki tabletle ne yapacaksın da daha iyi öğreteceksin? Bir fen labı atıyorum 20 bin liraya kuruluyor bu cihaz 2 bin lira denebilir. Hangi cihaz olursa olsun çocuğun yaptığı deneyin yerini sanal ortam tutmaz. Ancak yardımcı olabilir.

Kimse dememiş ki fizibilite çalışmaları(!) esnasında bilişimci hiç olmuyor? Yada oluyor da bizim haberimiz mi yok? Gerçi FKB öğretmenlerinden de olduğunu sanmıyorum. Teknoloji namına işin yükünü siz çekeceksiniz deniliyor her zaman... Ama iş düşünülürken; nasıl faydalı olur? Sahaya uygun mudur? Maliyete değer mi? v.b. Soran yok... O yüzden ben rahatım. Olacaklar belli. Alıştık artık...

yıl 2018 ve bugün yeni btr görevine başladığım bir okulda hiç birisinin poşeti dahi açılmamış 8 adet nova 5000 tablet ve sensör kiti buldum. okuldaki hiç kimsenin bu setlerden hiç haberi olmamış. Kodlama vs eğitimlerinde kullanmayı düşünüyorum. konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar ile özelden görüşebiliriz.

Hocam valla eğer tif üzerinden aktarımı mümkünse iletirim size hurdaya çıkmasından iyidir.. Ki devir işlemi yapılabilir diye biliyorum..

Sayın Hocam merhaba, okulumuz için hepsine talibiz. Güzel bir fen labı kurduk ve de robot setleri de dahil gerekli cihazların ihaleleri için teknik şartnamesini hazırladık. Yasal herhangi bir problem yoksa hepsine talibiz. İyi çalışmalar dileriz.

Hocalarım nova 5000 oksijen sensörünü çalıştırırken sorun yaşıyorum sürekli 0 ya da 0.001 gösteriyor bu sorunu düzeltmek için ne yapmam gerekiyor acaba aynı elektrotla pH ölçümü yaparken oksijen ölçümünde sorun yaşıyorum
IMG-20210602-WA0006.jpeg

Bu cihazları ben inceledim yıllar önce .Günümüz koşullrında I/O usb program sürücü vs hiç bir işe yaramaz.Boşuna zamanınızı harcamayın değerli hocalarım.

Sırf bu yorumu yazabilmek ve tarihe not düşmek için üye oldum ve bu yorumu yazıyorum. Milyarlarca lira para harcanıp, birçok okula dağıtılan, sonrasında hizmetiçi eğitimlerle öğretmenlerin kullanımının teşvik edildiği bu cihazlar kullanılmıyorsa, sıkıntıyı uzaklarda aramayın. Elinde NOVA5000 olan varsa ve kullanmıyorsa sorunu kendinde aramalı.
Şu anda yana yana Nova5000 arıyorum bozulan/sıkıntı çıkarmaya başlayanların yerine kullanabilmek için. Ben yaklaşık 10 yıldır aralıksız her dönem öğrencilerime en az 3 deneyi NOVA5000 kullandırarak yaptırıyorum. Bazen de hiç beklenmedik zamanlarda kurtarıcı olabiliyor farklı deneylerde.
Yukarıda "hiçbir işe yaramaz" diyen bir arkadaş "iş"ten ne kastediyor bilmiyorum ama amacı laboratuvarda veri toplamak olanların işini göreceğine garanti verebilirim. Beklentileriniz paralelinde tatmin de olabilirsiniz, hayal kırıklığı da yaşayabilirsiniz.

Geri