MEB'den ilkokul ve ortaokul için duyuru: Sınavlar İptal

Kodla Büyü

isikayhan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
MEB'den ilkokul ve ortaokulların dönem sonu işlemleriyle ilgili açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ilkokul ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanları ile belirleneceğini, birinci dönem yapılmış yüz yüze sınavların karne notu değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Velilerin, sınav notlarının ilk dönem karne notu değerlendirmesinde kullanılmasını istemeleri halinde 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 25 Aralık 2020'de yapılan düzenlemede, ilkokul ve ortaokullarda ilk dönem karne notları belirlenirken sınav yapılmayacağı, yüz yüze yapılan mevcut sınavların ise geçerli olacağı duyurulmuştu.

Bu doğrultuda, ilkokul ve ortaokullarda birinci dönem karnelerinin hazırlanması sürecinde, salgın koşullarından kaynaklı gereksinimler ve öğrencilerin yararı gözetilerek, uygulamada birlik sağlamak amacıyla yapılacak dönem sonu işlemleri hakkında velileri rahatlatacak bir düzenleme yapıldı.

İllere gönderilen yazıyla, ilkokul 4. sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan yüz yüze sınavların dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Ancak isteyen veliler, 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları halinde yapılmış olan sınavlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek.

Öte yandan, salgın koşulları ve halk sağlığının korunması ilkesi göz önünde bulundurularak ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretim yılının birinci döneminde karne basımı ve dağıtımının yapılmayacağı, karnelerin elektronik ortamda erişime açılacağı da belirtildi.

İlkokulda ve ortaokullarda birinci dönem karne notu belirlenirken dikkate alınacak hususlar, 25 Aralık 2020 tarihinde Bakanlık tarafından yapılan açıklamada duyurulmuştu. Buna göre, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla dönem puanı belirlenirken, 1. 2. ve 3. sınıflarda dönem sonu işlemleri, ilgili yönetmelikte belirtildiği şekliyle uygulanmaya devam edecek, 4. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak. 5. 6. 7. ve 8. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak.

Velilere inisiyatif

Bu kademelerde ayrıca yapılmış olan yüz yüze sınavlar varsa değerlendirmeye dahil olmayacak. Yüze yüze sınavların değerlendirmeye dahil olmasını isteyen velilerin 21 Ocak 2021 Perşembe gününe kadar okul müdürlüklerine başvuru yapması gerekecek.

İHA

Resmî yazısı:

Ekli dosyalar

• 63268D9F-A0C2-46A0-9E43-D0E91B10AE6E.png
    63268D9F-A0C2-46A0-9E43-D0E91B10AE6E.png
    778.6 KB · Görüntüleme: 68
Konu açmak için doğru kategoriyi seçmek bazen zor olabiliyor

Milyonlarca öğrenciyi sınav yaptık,riski aldık virüsi alan öğretmen öğrenci olmuştur. Vebali kimin boynuna.

Bakanlık bu sene tamamen beceriksiz bir yönetim sergiledi maalesef.

Hocam yazıyı bir kere baştan sona okuyun tekrar, yapmayan okullar ve öğretmenler var deniyor, bu sebeb ten uygulama Birliği olsun isteniyor, ve bu yapılan sınavların çoğuda 16 Kasım öncesi yapılan sınav, bu sebeb ten başarısız bir yönetim diyip eleştirmek yanlış bence..

Hocam yazıyı bir kere baştan sona okuyun tekrar, yapmayan okullar ve öğretmenler var deniyor, bu sebeb ten uygulama Birliği olsun isteniyor, ve bu yapılan sınavların çoğuda 16 Kasım öncesi yapılan sınav, bu sebeb ten başarısız bir yönetim diyip eleştirmek yanlış bence..
Yazıyı gayet net anladım hocam. Yönetim başarısız bu açık, sadece sınavlar özelinde konuşacaksak bile sınavların planlanmasının dahi yanlış yapıldığını kendi cümlesiyle ifade ediyor bakanlık. Bazılarının yapıp bazılarının yapmaması bu işin yürütülemediği anlamına geliyor zaten. Daha da bir şey demiyorum.

• Beğen
Tepkiler: mse
Yazıyı gayet net anladım hocam. Yönetim başarısız bu açık, sadece sınavlar özelinde konuşacaksak bile sınavların planlanmasının dahi yanlış yapıldığını kendi cümlesiyle ifade ediyor bakanlık. Bazılarının yapıp bazılarının yapmaması bu işin yürütülemediği anlamına geliyor zaten. Daha da bir şey demiyorum.
Hocam bakanın planlaması yanlış dediği sınav ocak ayında planlanan sınavdı, fikir ortaya atıldı, sonra iptal edildi zaten.

Bazılarının yapıp yapmadığı sınavlar ise daha önce de söylediğim gibi Kasım ayında olan ara tatil öncesi yapanlar için, 3 sınav yapacam diyen zümler yaptı 2 sınav yapacagım diyen zümreler ise sınav yapmadı. Eğer bu yönetim bu pandemi döneminde başarısız ise diğer yönetimlerin normal dönemlerinde yaptıklarını unutmuşsunuz demek ki. Hayırlısı..

Bu yapılanları iptal etme huyundan biran önce vaz geçilmeli. Madem iptal edeceksiniz baştan yapmayın. Alelacele verilen kararlarla bir uygulama başlatmasalar bu gibi durumları yaşamayacağız. Yapılanları yok saymak veli ve öğrenci gözünde bunların değerinin kıymetinin düşmesine neden oluyor. Sonra gel de öğrenciden veliden ciddiyet bekle. Staj dosyası için gelip okuldan almanız doldurmaya başlamanız lazım diyorum. Alırız bakalım daha nasıl olsa o da iptal olur diyor veli.

Hocam bakanın planlaması yanlış dediği sınav ocak ayında planlanan sınavdı, fikir ortaya atıldı, sonra iptal edildi zaten.

Bazılarının yapıp yapmadığı sınavlar ise daha önce de söylediğim gibi Kasım ayında olan ara tatil öncesi yapanlar için, 3 sınav yapacam diyen zümler yaptı 2 sınav yapacagım diyen zümreler ise sınav yapmadı. Eğer bu yönetim bu pandemi döneminde başarısız ise diğer yönetimlerin normal dönemlerinde yaptıklarını unutmuşsunuz demek ki. Hayırlısı..
Hocam unutmuyorum ,sadece durumu yorumluyoruz karşılaştırma yapmıyorum. Sayın Bakanımızın gördüğüm en iyi bakan ve yönetimin en iyi yönetim olduğunu her ortamda sürekli savundum, savunuyorum da. Öğretmen arkadaşlarla ve eğitimle alakası olmayan kişilerle bir çok kez tartışmaya girdim bu konuda hatta. Salgın sürecinin belirsizlikle dolu bir süreç, yönetmesi zor bir süreç olduğu da aşikar. Yine de bu sürecin bakanlık (sadece bakan değil) tarafından iyi yönetilemediği ise açıktır. Daha fazla örnek yazılabilir ama gerek yok belirttiğim gibi çok zor bir süreç.

Son düzenleme:
Hocam unutmuyorum ,sadece durumu yorumluyoruz karşılaştırma yapmıyorum. Sayın Bakanımızın gördüğüm en iyi bakan ve yönetimin en iyi yönetim olduğunu her ortamda sürekli savundum, savunuyorum da. Öğretmen arkadaşlarla ve eğitimle alakası olmayan kişilerle bir çok kez tartışmaya girdim bu konuda hatta. Salgın sürecinin belirsizlikle dolu bir süreç, yönetmesi zor bir süreç olduğu da aşikar. Yine de bu sürecin bakanlık (sadece bakan değil) tarafından iyi yönetilemediği ise açıktır. Daha fazla örnek yazılabilir ama gerek yok belirttiğim gibi çok zor bir süreç.
Hocam bende tam tersi iyi yönetildiğini düşünüyorum, şu sebebten
birçok değişken etkiliyor meb yönetimini.. Sağlıktan iç işlerine hükümetten veliye hatta öğrenciye, böyle bir süreçte en iyi kararı vermesini bekliyoruz hepimiz, geç olunca bile alınan karar, laflarımızı sıralıyoruz, lakin bu süreçte meb kendi aldığı kararları sadece ve sadece nisan- haziran arasında uyguladı o sırada da herkes memnundu zaten..

Hocam bende tam tersi iyi yönetildiğini düşünüyorum, şu sebebten
birçok değişken etkiliyor meb yönetimini.. Sağlıktan iç işlerine hükümetten veliye hatta öğrenciye, böyle bir süreçte en iyi kararı vermesini bekliyoruz hepimiz, geç olunca bile alınan karar, laflarımızı sıralıyoruz, lakin bu süreçte meb kendi aldığı kararları sadece ve sadece nisan- haziran arasında uyguladı o sırada da herkes memnundu zaten..
Hocam yazdıklarınıza katılmıyorum, nisan-haziran ayında da kötüydü. Hele hele ebanın sürekli çökmesi, zoomla dolandırıcılık yapılıyor haberlerine açık kaynak kodlu kullanın diye okullara yazı gönderip kendisinin türkçe zooma devam ettirmesi kendisiyle çelişmek değil midir?

Daha dün açıklandı, ilk dönem yapılan ortaokuldaki sınavları ayın 21ine kadar veli okula gidip dilekçe verirse geçerli sayacak. Çalışan veli izin alamazsa iş yerinden bir hafta içinde, o çocuğun emek verip girdiği o sınav notları geçersiz olacak. İstiklal marşının okunacağını okul idaresi bize pazar günü gece 11 buçukta mesaj atıyor, bakanlığın kendisi twitterdan haber veriyor. Bakanlığın resmi yazı duyurma yeri dys'dir. Twitter değil? Arayana bahane çok hocam, ben geçen sene de, bu sene de uzaktan eğitimi bakanlığın doğru yönlendirdiğini düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Geri