Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

MEB'e öğrenci fotoğrafları konusunda önemli uyarı...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ÇilekÇiçeği tarafından paylaşıldı.

1. ÇilekÇiçeği

ÇilekÇiçeği Site Gezgini

2. kazuo

kazuo Seçkin Üye Seçkin Üye

Sosyal medya sosyal medya diye çığrınan idareciler görür mü bunu bakalım.

mysybl bunu beğendi.
  3. acipinarli

acipinarli Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Öğrencinin ya da personelin fotoğrafını yayınlamak için yazılı izin alınması gerekli zaten.

Son düzenleme: 14 Temmuz 2021
    bbneet02 bunu beğendi.
  4. hasan

hasan Süper Üye Süper Üye

Çoğunluk "ne olacak" diye aldırış etmiyor.Birinin elinde bomba patlamadan bilinçlensek..
    Ben eklediğim görsellerde öğrenci fotografı olmamasını dikkat ediyorum, eğer olacaksa yüzerini seçip buzlu cam ve gaus efekleri ekleyerek silikleştiriyorum.. Eklesek dert, eklemesek... Okulun yarısında rıza belgesi var ama hangi yarısı onu bilmiyorum, tedbiren..
    (Pinta diye bir program vari fotoşop gibi paralı değil, fotoşop veya gimp gibi yer tutmuyor. https://www.pinta-project.com/ )

yuci81, hiboz, akdenizkanki ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. serkan42

serkan42 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

teşekkürler

6. ThatBeatsAll

ThatBeatsAll Seçkin Üye Seçkin Üye

Sayın müdürlerimiz okulumuzu ziyaret ettiler...
    Sayın amirlerimiz çocuklarla yakan top oynadılar...
    Sayın bıdı bıdılarımız öğrencilerimizle hala hoop tereyağlı ballı ekmek dediler...
    Seviyoruz bu muhabbetlerio_Oo_Oo_O

yuci81, soncizgi, btybilişim ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. kalelibilişim

kalelibilişim Süper Üye Süper Üye

Hocalarım, yapılan bir sınavın sonucunu isim listesi olarak web sitesinde yayımlamak sorun oluşturuyor mu?

8. hasan

Şikayet eden olursa olur. Okul içi bir sınavsa EBAda ilgili sınıf gruplarında paylaşabilirsiniz. İlla okul sitesinde haberi olacaksa okul sitesine "sınav sonuçları EBA mesaj/ panoda paylaşılmıştır" yapabilirsiniz. Ders programı değişince biz öyle yapıyoruz.

Eğer sınavın/yarışmanın şartnamesinde, duyurusunda böyle bir şart varsa başka...

9. bilg_bilge

bilg_bilge Site Gezgini

Sınav sonucunu whatsapp sınıf grubunda bile paylaşınca veliler şikayette bulunmuştu hocam, çocuğumun durumunu herkes görmek zorunda mı diye. Okul idaresi gruplarda sonuçları liste şeklinde paylaşmayın demişti.

10. bbneet02

bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

veli sosyal medyada çocuğunun resmi birde okulun resmi sosyal medya hesabı falansa izinsizde çocuğunun resmi kullanılmışsa mahkeden her türlü tazminat ve üstüne idari ceza çıkartır bunun bir sürü örnekleri var yıllardır bütün çalıştığım idarelere bunu anlatamadım ama en azından sosyal medya konusunda hiç bir şifre ekleme çıkarma yönetme işine asla dahil olmadım olmamda çünkü çalıştığım okullardan birinde veli tazminat artı idareye ceza çıkarttırmıştı orada da uyarmıştım dinlememiş zaman sosyal medya çağı deyip geçiştirmişlerdi ama işin rengi gerçeği o değil okul idareleri bilhassa bir sürü öğrenci ve kafasının içinde ne tür bir zihniyet olduğunu bilmedikleri (iyi ahlaklılar hariç) bir sürü kişiyle muhattaplar siz bir gün bir kişinin çocuğuna kışt deyin yada sınavdan komşusunun çocuğundan düşük alsın idareye gelsin durumu anlatsın inceleme sonrasında notu yükselmesin bekleyin ve bakın görün size nasıl bir çizik atıyor.....atacak...

omd bunu beğendi.
  11. hasan

İhtiyarlayınca eskilerden bahseden kişiler gibi olacağım ama..
    Zamanında görevli olduğum okul idaresi benden bir haber yapmamı istedi, (içerikteki ifadeler sıkıntılı.. ayırıntıya girmeyeyim) ben o haberi yapmam dedim, eğer çok istiyorsanız sizin mebbis şifrenizle sizin bilgisayarınızdan haberi yazıp ekleyeyim dedim. Arkandayız birşey olmaz dediler, bende şifre bana ait, ne kadar arkamda olursanız olun haberi yazmam dedim. Sonuç: kendileri de cesaret edemediler..

Sıkıntı oluşturabilecek içerikleri ekleyecekseniz okul web sitesi ekibinin tümünün imzasını alın ki, aslında tüm içeriklerde yasal olarak yapmak gerekiyor, tek başınıza yanmayın, toplu yanın, okul ısınsın.... Bence hiç yanmayın...

Başkalarının da yanlış yapması bizi kurtarmaz, hani çocukken büyüklerimiz "o b.... yese sen de mi yiyeceksin!" derledi, işte öyle bir durum.

İfadelerimi abartılı ve kaba bulabilirsiniz, özür dilerim ama inşaallah başınıza birşey gelmez de fikriniz değişmez.

S@mi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal